Kişisel Gelişimde Neden Sonuç İlişkisi?


kisisel-gelisimde-neden-sonuc-iliskisi.jpg


Kişisel Gelişimde Neden Sonuç İlişkisi?

İnsan kendini evrenden ayrı bir organizma sayabilir mi? Yaşamın her anında, soluk alırken, beslenirken hatta ölümümüzden sonra bile fiziksel olarak evrenle etkileşim halindedir insan. Bu sebeple makro evrende mikro evrenler olarak varlık buluruz. Her eylemimizde etkileşir, her oluşumdan ya da yok oluştan etkileniriz.

Evrenle bir bütünüz ve işleyiş bizi de sisteme dahil ediyor. Kendi küçük evrenimizde olup bitenler de hem bizi hem dünyayı etkiliyor. Evrenimizin bir tarihi olduğu gibi bireysel tarihimiz de var. Şu anki yaşımız kadar yıllık bir tarih bu. Yaşanmışlıklarla şekillenen, iç ve dış uyaranlarla kimi zaman zinde kimi zaman bezgin hisseden karakterimiz, bedenimiz ve ruhumuzun kişiselhikayesidir.

Neden Sonuç İlişkisi Çözüme Götürüyor

Hikayeyi okumaya, anlamaya karar vermiş bireyler için iç duyarlılık bir refleks gibidir. Kendini tartan, yaşamındaki sonuçların nedenlerini, süreçleri düşünen her zihin, sorunları çözmede başarı yolundadır. Seçenekler her zaman var, kişiliğinizi bölen, size zarar veren bir etkiye maruz kaldığınızı düşünüyorsanız kendinizi bu etkilere açık bırakarak yıpranmaya devam edebilirsiniz.

Ancak sorular sorarak, olaylara nesnel bir bakış açısıyla bakarak, neden sonuç ilişkilerini doğru analiz ederek çözüm bulabileceğinizi de unutmayın. Evrende her şey zıddıyla var olur ve her şey birbiriyle neden-sonuç ilişkisi ile bağlıdır. Bu bizim mikro evrenimizde de böyledir. Örneğin aşırı kilolarınızdan şikayet etme nedeniniz buna neden olan bir hastalığınız ya da sağlıksız beslenmedir. Neden belli, sonuç belli böylece çözüm de belli. Peki, bunun kişisel gelişim yolculuğumuzdaki yansımaları neler?

Kuyunun Dibine Baktınız mı?

Öncelikle sonuçları doğru analiz etmek için nedenleri iyi kavramak gerekiyor. Soyut düşüncede bu, somut ve ölçülebilen konularda olduğundan daha belirsiz görünecektir. Yolumuzu aydınlatmak için kimi zaman bilinçaltımızdan kimi zaman geçmişten gelen izleri sürmek, sorunların kaynağını görmek gerek. Öfke kontrolünde başarısızlık şiddet ögeleri barındıran bir çocukluktan, toplumsal uyumsuzluk iş yerinde yaşanan olumsuz bir olaydan kaynaklanıyor olabilir.

Tıpkı hayvanlardan korkan bir bireyin çocukluğunda yaşadığı saldırının izlerini yetişkinliğine taşıması gibidir. Sorunların kökenleri yani nedenleri bilmek, kişisel gelişim yöntemlerinin işe yaraması için en değerli verilerdir. Her sorunun bir kökü vardır ve o kök neden keşfedildiğinde sonuç anlamlanır, mantığa oturur. Elbette sadece sorunlar değildir kişisel gelişimyolundaki bireyin uğraşı. Olumlu yönlerini parlatıp, geliştirip eksikliklerini gidermek, aşırılıklarını törpülemek, esnek bir zihne kavuşmak adına da çalışmalar yapılmalı. Sorgulayan beyin için konu ne olursa olsun formül aynıdır, sonuçları gözlemle, sonucun kökenine git ve çözümü bul. Etkiler ve onların tepkileriyle devinen bir sistemde iç uyumu yakalamak dış uyumu elbette getirecektir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisimde-neden-sonuc-iliskisi.186/
 
21 Haz 2020
20
14

Neden ve sonucu birbirinden ayırmak mümkün değildir. İnsan bir işi neden yapıyorsa, sonucu da ona göre olacaktır. Örneğin; insan sadece dünyayı kazanmak için çalışıyorsa eline geçen dünyalık olur. İnsan yaptığı işlerden güzel sonuç alabilmek için, yaptığı işlerin sonucunun bu dünyada da âhirette de kendisini zor duruma düşürmemesi için; her zaman kendine "neden yapıyorum?" sorusunu sormalıdır. Bu iç hesaplaşma, kişisel gelişimin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için de gereklidir. Nitekim kişisel gelişimini tamamlayanlar, neden-sonuç ilişkisini doğru kurar ve yaptıkları her işte "neden?" sorusunu kendilerine sorar, o işin neticesi nereye varır, bunu iyi düşünürler.
 
Üst