Kişisel Gelişim Sınırları


Kişisel Gelişim SınırlarıKişisel Gelişim Sınırları

Günümüzde iş yapabilecek, yetenek kazanılacak ya da ileriye dönük olarak çeşitli hedefleri gerçekleştirmek adına kişilerin kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bu anlamda kişisel gelişim konusu günümüzün en önemli konularından biri olup, insanların ve dolayısıyla ülkemizin, dünyanın da çağ atlaması için gerekli şartlardan biridir. Bu anlamda insanlar kendilerini ne kadar geliştirip piyasada var ederse o kadar olumlu anlamda geri dönüşler olacaktır. Peki kişisel gelişim sınırları nelerdir? İnsanlar hangi alanlarda kendilerini daha çok geliştirmelidir?

Bu gibi soruların cevapları açık uçlu olup insanların tamamen kendilerindeki istek, amaç ve yetenekler ile de doğrudan orantılıdır. Buna göre birçok kategoriyi ya da sektörü örnek olarak gösterebiliriz. Eğitim anlamında özellikle de matematik, fen, bilişim teknolojileri gibi pozitif bilimlerle uğraşıp bilim adamı, mühendis ya da akademisyen olma yolunda emin adımlarla giden kişilerin ilgilendikleri alanda kendilerini geliştirmesi beklenir. Bir diğer bakımdan soyutsal alanlarda kendilerini daha çok yetenekli gören kişilerin de yine müzik, edebiyat, sanat gibi dallarda kendilerini geliştirebilir. Bunlara benzer daha birçok örnek de verilebilir.

Kişisel Gelişim Kimlere Göredir?

Kişisel gelişim, herhangi bir sınır tanımaksızın herkesin içerisinde olabileceği bir alandır. Yaş, konu, kategori sektör ya da cinsiyet gibi faktörlerin sınırlandırılmadığı kişisel gelişim noktasında hemen herkes kendini üst düzey geliştirebilir. Kişisel gelişim, insanların ilgi duydukları alanlarda kendilerini daha çok eğitmesi, geliştirmesi ve önce kendine sonra da topluma faydalı bir birey olacak duruma gelmesidir. Böylesi bir avantajı da bulunduran kişisel gelişim ile her insan kendini farklı farklı konularda geliştirebilir.

Farklı farklı konularda geliştirebilir, çünkü bilimle uğraşan, bilimi meslek edinen bir kişi aynı zaman da gitar çalmak için de kendisini geliştirebilir. Ya da matematik alanında tezleri, yayınları olan kişi kendini yüzme dalında geliştirebilir. Çok boyutlu olarak düşüneceğimiz bu kişisel gelişim havuzu içi daha birçok örnek vermek mümkündür.

Kişisel Gelişimin Önemi

Kişisel gelişim ile birlikte insanlar kendilerinde fark edemedikleri yetenekleri de ortaya çıkararak daha farklı alanlarda kendilerini görebilir. Günümüz koşullarında kendini sürekli olarak eğiten, bilgi sahibi olan, kendisini farklı alanlarda gören ve çalışmayı bir ilke haline getirmiş olan kişilerin daha başarılı oldukları da bir gerçektir. Bu anlamda insanlar hem daha çok kazanmak, hem kültürel anlamda da gelişmek hem de daha farklı yaklaşımlar elde etmek adına kişisel gelişim alanında sürekli olarak aktif kalmalıdırlar.

Kişisel Gelişim Avantajları Nelerdir?

Sadece tek bir işe, uğraşa odaklanan insanlar monoton bir hayat sürdürerek kendilerini farklı alanlarda görmez. Bununla birlikte zihinsel ve fiziksel olarak da fazlasıyla gelişmez. Kişisel gelişim alanında sürekli aktif kalan kişilerde ise zamana göre olumlu anlamda değişiklikler görülebilir. Peki nedir bunlar?

Öncelikle kişisel gelişim noktasında sürekli okuyan insanı ele alalım. Roman, hikaye, deneme ya da buna benzer eserleri okuyan kişiler farklı hayatlara, yaşanmışlıklara dahil olarak kitap karakterleri ile empati kurar. Bu da insanın duygularını ön plana çıkararak neden sonuç ilişkisi kurmasına, olayları daha çok sorgulamasına yol açmaktadır.

Ayrıca yine kendini herhangi bir alanda eğiten kişi o alanda daha bilgili ve tecrübeli kişiler ile de iletişime geçerek daha çok çevre edinir, olaylara bakış açısı anlamında zenginlik kazanır. Tüm bu etkenlerle birlikte kişisel gelişim kavramının insanlara fazlasıyla yarar sağladığı, insanların kendilerini yeniden keşfetmesini sağladığı bir kavram olarak düşünülebilir.

Kişisel gelişim alanından hiçbir şekilde kopmamalı ve sürekli yeni arayışlar içerisine girerek kendimizi eğitmeliyiz.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisim-sinirlari.242/
 
13 Haz 2020
5
5

Kişisel gelişim ucu bucağı olmayan bir alandır. Belirtmiş olduğunuz gibi bir insan birkaç alanda kendini geliştirebilir ve bu durumun önünde hiçbir engel yoktur. Bilakis insanlar kendilerini farklı konularda geliştirmek için çaba harcamalıdır. Tek bir konuya odaklanmak, yeniliklere kapalı olmak insanın bakış açısını daraltır. Oysa büyük resmi görebilmek, geniş perspektifli düşünebilmek ve olayları her yönüyle değerlendirebilmek çok önemlidir. Doğru karar verebilmek, sağlam adımlar atabilmek bu şekilde mümkün olur.
 
21 Haz 2020
20
14

Kişisel gelişimi dar kalıplara hapsetmek mümkün değildir. Kişisel gelişim kavramı, hayat boyu devam eden öğrenme sürecini, insanın ölene kadar edindiği tüm bilgi ve tecrübeleri, bunları hayatına nasıl yansıttığını ifade eden bir kavramdır. Bu itibarla, "kişisel gelişim şurada başlar, şurada biter." diye bir hudut çizilemez. Ancak herkesin kişisel gelişim sınırları farklılık arz eder. Örneğin, okumayı hiç sevmeyen, yeniliklere açık olmayan, sabit fikirli insanların kişisel gelişimi sınırlanmıştır diyebiliriz. Ancak bunu kendileri tercih etmiştir ve bu kısıtlamayı kaldırmak, kişisel gelişim denizinin derinlerine açılmak için asla geç değildir.
 
E

Ezgi demir

Misafir

Sizi ve düşüncelerinizi temsil etmeyen bir ortamda bulunuyorsanız, motive olma şansınız düşüktür. Değişiklik yapın, fark yaratın, geliştirin. Hangi alanda çalışırsanız çalışın, bilinçsizce adaptasyon çabalarınızı azaltacaktır ve gerçek hedeflerinize daha fazla zaman ayırarak kendinizi geliştirin.
 
Üst