Kişisel Gelişim Nerede Başlar?


kisisel-gelisim-nerede-baslar.jpg


Kişisel Gelişim​


Belirli bir kalıba sığdırılamayan kişisel gelişim konusunda farklı düşünceler ortaya atılmaktadır. Her şeyin başı olan özgüven ve tutarlılığın oluşturulmasında şart olan da kişisel gelişimdir. Kişisel gelişim total de başarıyı hedeflemeyi sağlamaktadır. Yaygın olarak kişisel gelişim kendini her açıdan geliştirmek, yetiştirmek kavramı olarak tanımlanmaktadır. Çevresel, kültürel açıdan bakıldığında kişisel gelişim süreci olmazsa olmaz bir süreci ifade etmektedir.

Ne işe Yarar?​


Bu sürede amaç kendini tanımak ve geliştirmektir. Kişinin kendine olan öz farkındalığı gelişim sürecinin başlamasının ön koşullarından birisidir. Kişisel gelişim sürecinin ilk evresi aile ortamında başlamaktadır. Kişiliğin gelişmeye başlaması çocuk yaştan itibaren olan bir süreç olduğu için ilk adım aileye aittir. Aile içerisinde kişisel gelişim sürecine adım atan bireyler için şu önemli nokta unutulmamalıdır. Eğitim alacakları yaşa geldiklerinde sosyal çevre ile bütünleşmeye başladıklarında süreç hız kazanmaktadır.

Girilen sosyal ve kültürel ortamlarda sıkışıp kalmak bu süreçte karşılaşılacak krizler ortaya çıkarmaktadır. Bu krizleri fırsata çevirmekte yine o kişinin elindedir. Fırsat sürecinde kişi artık ne istediğini, neyi nasıl planladığını biliyor ise ! ve bunlara çok net bir şekilde cevap verebiliyorsa istediğinin yarısını elde etmiş olacaktır. Elbette kişisel gelişim sürecinde bu işlevi birtakım tekniklerle sağlayan bazı kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlardan kişisel gelişim için yardım alınabilmektedir. Bu durumun en doğru tekniği yine kişinin kendi karar verdiği içinde bulunduğu duruma iyi gelen ona uyum sağlayan tekniktir. Başla ve bitir sürecinin istenildiği gibi sonuçlanması kişileri mutlu sona ulaştırmaktadır.

Nasıl Gerçekleştirilir?​


Kişi kendine artık ne istediğini sağlam bir şekilde sorabiliyorsa kişisel gelişimini başlatmanın ilk adımı atmıştır. Motivasyon, öz güven, sistematik çalışma ile artık uçsuz bucaksız bir yola çıkılmıştır. Sosyalleşmek, bol bol kitap okumak, online eğitimlere katılmak, kendini geliştirmek anlamını taşımaktadır. İstemek, tutarlılık ve özgüven ile başlayan süreç, akabinde iç benliğin keşfedilmesi kişiyi sonuca ulaştırmaktadır. İlgili yolların nasıl açıldığı, mucize zannedilen şeyin nasıl kolay gerçekleşeceğini kişi kavrayabilir hale gelecektir. Her bireyin kişisel gelişim yolculuğu farklı olarak görülse de mevcut olan aşama ne yapmak istiyorum? evrensel sorusundan geçmektedir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisim-nerede-baslar.181/
 
15 Haz 2020
1
0

Kişisel gelişim, bireyin kendi öz benliğini farkettiği andan itibaren başlar. Yani çocuklukta başlar denebilir. Çocukluk döneminde kişisel gelişimin temelleri atılır. Daha ssonra ergenlik döneminde yaşananlar, edinilen arkadaşlıklar, öğrenilen bilgiler kişisel gelişime yön verir. Tabii kişisel gelişim hayat boyu devam eden bir süreçtir. Çünkü insan ne kadar çok şey öğrenirse öğrensin bilmediği şeyler öğrendiklerinden daha çoktur. O yüzden kendimizi sürekli geliştirmeye çalışmamız gerekir.
 
Üst