Kişisel Gelişim Koçluğu Nedir?


Kişisel Gelişim Koçluğu Nedir?


Kişisel Gelişim Koçluğu Nedir?

Bu konunun ne olduğunu anlamak için önce bu alanda koçluğun ne olduğunu anlamak önemlidir. Bir kişinin benlik saygısını, refahını ve ilişkilerini geliştiren tüm faaliyetleri kapsamaktadır. Yaşamlarını iyileştirmek için aktif olarak çaba gösteren herkes bu alana aktif olarak katılım sağlamaktadır. Bir kişisel gelişim koçu temelde onları yol boyunca yönlendirir.

Kişisel Gelişim Koç Ne Yapar?


Koç Ne Yapar?

Öncelikle müşterinin mevcut durumunu, nerede olduklarını ve gelecekte nerede olmak istediklerini anlamak gereklidir. Geliştirmek istedikleri belirli bölgeye imar ettikten sonra, onları takip etmek ve hesap verebilir tutmak için stratejiler vermesi beklenir. Onların her adımında orada olacak ve onlara yardımcı olacak kişisel akıl hocası gibidir. Bakacakları rol model koç olacaktır. Gelişim koçu tutmak istenilmesinin birçok nedeni vardır.

Kişisel Gelişim Yaşamda Bir Amaca Ulaşmak İçin


Yaşamda Bir Amaca Ulaşmak İçin

İnsanlar amaçlarını keşfetmeden tüm hayatlarını yaşadıklarında bu durum o kişiler açısından çok zor bir durumdur. Çoğu zaman, gelişim koçu olarak, hayattaki amaçlarını henüz keşfetmemiş insanlarla karşılaşmak olasıdır. Bunlar, tüm yaşamlarını başkalarının kaprislerine göre yaşamış olan insanlardır. Başkalarının yapmasını bekledikleri şeylere dayanarak kararlar alırlar, hiçbir zaman gerçekten bırakma ve kendi benlikleri olma şansları bulunmamıştır. Hayatlarını kendi ellerine almaya karar verdiklerinde bir akıl hocasına ihtiyaç duymaktadırlar.

kişisel gelişim Kişi Kendini Güçlü Hissetmek İstediğinde


Kişi Kendini Güçlü Hissetmek İstediğinde

Birçok insan kendi durumlarını son derece çaresiz olarak görmektedir. Onlara zorlanan koşullar veya kendi sınırlayıcı inançları nedeniyle, hiçbir şey üzerinde hiçbir güçleri olmadığını düşünmektedirler. Kişisel gelişim koçu, içsel kişisel güçlerini keşfetmelerine yardımcı olmaktadır. Ancak dikkatli olunması gereken durum, bunlar genellikle çok şey yaşamış ve birçok olumsuz ilişki içinde olan kişilerdir bu yüzden yaşam koçunun daha fazla hassas olması gerekecektir.

kişisel gelişim Güçlü İlişkiler Kurulmak İstendiğinde


Güçlü İlişkiler Kurulmak İstendiğinde

Çoğu insanın yakınındaki insanlarla ve diğer insanlarla en iyi ilişkilere sahip olmadığı bilinmektedir. Üzücü olan durum, bu ilişkilerin çoğunun kendi iç dünyalarında oluşturduğu hikayeler sebebi ile. Yaşam koçu müşterilerinin bunlarla iç içe olmalarını sağlayarak ilgilenmelerini sağlar. Kişinin kendi yansımalarını görebilecekleri ve ilişkilerinin gerçekliğini fark edebilecekleri bir ayna görevindedir gelişim koçu.

Kişisel Gelişim Hayır Demeyi Öğrenmek İçin


Hayır Demeyi Öğrenmek İçin

Bu bazı insanlar için zor olabilmektedir, çünkü insanlar olarak kırıcı olmak istememektedir. Birisinin acımasızca dürüst olması çok zordur, çünkü insanlar genel olarak karşısındaki insanların duygusunu incitmek istememektedir. Ama her defasında yapılması gereken budur. Ne kadar incitecek olursa olsun, insanlara ışığı gösterecek cesaretlere gereksinim bulunmaktadır.

Kişisel Gelişim Sorunlara Çözüm Geliştirme Becerisi


Sorunlara Çözüm Geliştirme Becerisi

Kişisel gelişim alanında bu başka önemli bir beceridir. İnsanların sorunlu buldukları özelliklerini sıfıra indirgemek gerekir. Onları sıfırladıktan sonra, onları doğru yola koymak için gerekli uygun stratejileri belirleme yeteneğine de sahip olması gerekir yaşam koçunun.

Kişisel Gelişim Uyum Oluşturma


Uyum Oluşturma

İnsanlarla ilişki kurmanın en etkili yoludur. Bu konuda en iyi yanı da onların yatırım yapacak olmasıdır. Müşterilerle düzgün bir şekilde senkronize olunduğunda ve her iki taraf aynı titreşimlerden geldiğini algılayabildiği zaman, gerçekten koça açılacakları zaman demektir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisim-koclugu-nedir.309/
 

Owl

20 Tem 2020
7
1

Aslında hayatın herbir noktasında insanın herhangi bir durumda fikir alışverişi,destek alacağı bir insanın olması gerekiyor.Çok güzel birşey bu.
 
Üst