Kişisel Gelişim Kitapları Ne İşe Yarar?


Kişisel Gelişim Kitapları Ne İşe Yarar?Kişisel Gelişim Kitapları Ne İşe Yarar?​


Bu içeriğimizde kişisel gelişim hakkında birkaç önemli noktaya değinmek istiyoruz. Özellikle de okuduğumuz kişisel gelişim kitapları ne işe yarar sorusuna açık bir cevap arayacağız. Hayatın her köşesinde kişiliğimizin rol aldığı dünyada kişisel gelişimimizin ne kadar önemli olduğu hakkında bilgi vereceğiz. İlk olarak kişilik ne demek, kişilik dediğimizde ne anlama geliyor sorularına yanıt vererek içeriğimizi biraz daha derinleştireceğiz.

Kişilik Nedir?​


Kişilik kavramının kesin bir tanımı yoktur. Bunun nedeni de tam olarak kişilik olgusunun karmaşıklığından kaynaklanmaktadır. En yaygın kullanılan tanımlarından birinde ise kişilik, toplumun önemli eylemlerinin dayandığı bir dizi psikolojik özelliğe sahip kişi olarak tanımlanmaktadır. Yani bir kişinin diğer insanlara göre içsel farkıdır.

Kişilik sosyal bir konudur. Ayrıca sosyal ve kişilik rollerinin, alışkanlıklarının ve tercihlerinin bilgi ve deneyimlerinin bütünüdür. Kişinin hayatını bağımız olarak inşa eden ve kontrol eden, ayrıca onun için tam sorumluluk taşıyan özelliktir.

Kişinin hayatını bu derece etkileyen, olumlu olumsuz her yönden şekillendiren kişiliğin gelişimi insan hayatında oldukça büyük öneme sahip.

kisisel-gelisim-kitaplari.jpgMutlaka Okumamız Gereken 7 Kişisel Gelişim Kitabı | Sevgiforum
Kişisel Gelişiminize Katkı Sunacak 7 Kitap Önerisi | Sevgiforum

Kişisel Gelişim​


Bir kişinin devamlı gelişimi ve kendisini geliştirmesi oldukça karmaşık bir süreçtir. Eğer hayatta başarılı olmak istiyorsa kişinin, kişisel gelişimine özellikle önem vermesi gerekir.

Birçok insan, başarıya ve mutluluğa giden yolda tek engelin kendilerinin kişisel olarak gelişmemeleri olduğunu anlamıyor ve inanmıyorlar. Kuşkusuz ki insan hayatında kişisel gelişim çok önemli bir role sahiptir. Tabii ki hızla gelişen dünyamızda da zamana ayak uydurabilecek ve çeşitli yöntemleri kullanarak sürekli kişisel gelişim sürecini yaşayanlar ve takip edenler gerçek başarıya ulaşabilecektir.

Kişisel Gelişim Kitapları Ne İşe Yarar?​


Kitap okumanın diğer boş zaman türlerine göre birçok avantajı vardır. Ayrıca bir kişinin yaşam beklentisi de doğrudan kitaplara ne kadar zaman ayırdığına da bağlıdır. Okumak, tüm yaşlar için en önemli gerekliliktir.

Kişisel gelişim kitapları ne işe yarar sorusuna geldiğimiz de ise öncelikle bir durmak gerekir. Günümüzde artık herkes bir kitap yazar oldu ve doğru yanlış, denenmiş denenmemiş her şeyi kalemle kağıda dökmeye başladı. Kitap okumanın faydaları sıralamakla bitmez ancak hayatımıza yön verecek kişiliğimizi özellikle doğru kaynaklarla depolamak her zaman farklılık yaratır. Bu nedenle de okunacak kişisel gelişim kitaplarının doğru seçilmesi gereklidir.

  • İlk olarak kitabı yazan kişinin mesleğine ve hayatına dikkat edilmelidir. Kendisi hakkında bilgi edinemediğiniz bir yazarın kitabından ne kadar doğru bilgi edinilebilir, bir kez daha düşünmek gerekir.
  • Seçeceğiniz kişisel gelişim kitabında en az yazar kadar yayınevi de önem arz ediyor. Bu nedenle kitabın yayınevinin kalitesi kitabında kalitesini ortaya koyuyor.
Tüm bu detaylara özel hassasiyet gösterilerek alınan ve okunan kişisel gelişim kitapları ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Kafanızda yer alan gereksiz tüm tabularınızı yıkarak, hayata bakış açınıza ve hayatınızı yönlendirmede, şekillendirmede olumlu gelişmeler sağlayabilirsiniz.

Kişisel gelişim kitapları faydaları nelerdirKişisel gelişim kitapları ne işe yarar ve faydalarını özetle sıralamak gerekirse:

  • İletişim becerilerini geliştirme konusunda büyük destektir. Çevrenizdeki insanlarla iletişim ve etkileşim ile ilgili bilgi, beceri ve yetenekleri içeren, kişiler arası değerlendirme ve algılama, iletişim kurma, bağlantı kurma, ortak bir dil bulma, kendini etkileme ve insanları etkileme becerilerini geliştirmede büyük faydaları vardır.
  • Nesne etkinliği yetenekleri ile insanların cansız nesnelerle etkileşimi belirleyen yeteneklerini geliştirmede etkilidir ve faydalıdır.
  • Karakter gelişiminde etkin rolü vardır. Kişinin çevresindeki dünya ve diğer insanlarla yaşam aktivitesinin türünü oluşturan etkileşim yollarının belirli sosyal koşullardakine göre daha fazla edinilmesinde yardımcıdır.
  • Duyguları ve kendini ifade etmeye büyük etkisi vardır. Düşüncelerinizi şekillendirmede ve aktarırken daha fazla kelime kullanarak ifade etme yeteneğini geliştirir.
Özellikle de hafıza gelişiminde büyük rol oynar. Bu yalnızca kişisel gelişim kitapları için de geçerli kalmamakla birlikte, kitap okumanın en büyük faydasından biridir. Özellikle de günümüzde gittikçe artış gösteren Alzheimer hastalığı için birebir önlem olarak kullanılmaktadır.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

En İyi Kişisel Gelişim KitaplarıKişisel gelişim
alanının günden güne popülerleşmesi ile birlikte, konu ile ilgili yazılan kitaplar da yoğun olarak tercih edilmeye başladı. Hayata karşı bakış açınızı sorgulamak, bazı durumlarda kararsızlıklarınızı gidermek, hayata dair farklı tecrübeler ve görüşler edinmek için kişisel gelişim kitaplarını tercih edebilirsiniz. Ancak sayısı oldukça fazla olan bu kitapların arasında seçim yapmak ve kaliteli olanı bulmak sizler için haklı olarak zorlaşıyor. Biz de tam bu esnada yeni bir görev edinip sizler için kişisel gelişim kitap önerileri listesi oluşturmak istedik. Bu sayede özet bilgilendirmeleri okuyarak size hitap eden ve sizi heyecanlandıran kişisel gelişim kitabını edinebilir ve kendinize yeni şeyler katabilirsiniz.1. Alışkanlıkların Gücü- Charles Duhigg

New York Times tarafından ödüllendirilmiş iş dünyası muhabiir Charles Duhigg'in kaleme aldığı kitapta ana temayı alışkanlıkların var oluş sebepleri ve ne koşullarda değiştirilebileceği oluşturuyor. İnsan doğasına yönelik farklı bakış açılarına değinerek keyifli bir anlatım sunan kitap, kendinizden ve tecrübelerinizden de örnekler bulacağınız şekilde düzenlenmiş. Son olarak da insanların ve şirketlerin bazılarının tek seferde nasıl değişime adapte olduklarını, bazılarının ise neden defalarca çabalamasına rağmen tam anlamıyla bir değişime uğrayamadıkları ele alınıyor.2. 59 Saniye- Richard Wiseman

Kişisel gelişim kitapları arasında farklı bir oluşuma sahip olan 59 saniye, sıradan kişisel gelişim klişelerinden çok, sizlerin karşısına bilimsel ve yararlı tavsiyelerle çıkıyor. Oldukça motivasyon yüklü bir kitap olmanın yanı sıra okuyucuya doktor reçetesi kıvamında bilgilendirmeler yapmayı amaçlamış. Aldığı övgülerle de kısa vaadede kendini kanıtlamayı başarmıştır.3. Her Şey Seninle Başlar- Mümin Sekman

Baskı sayısında rekorları elinde taşıyan Her Şey Seninle Başlar kitabı, kişisel gelişim alanında akla ilk gelen kitap adlarından biri haline geldi. Çaresizlik, Mümin Sekman için öğrenilmiş bir şeydir. Çaresizlik öğrenilebildiyse başarı da aynı şekilde öğrenilerek kazanılabilir. Hayata yeniden başlamak için yeni bir akla ihtiyaç vardır. Doğru şeyi yapabilmek için hiçbir an yanlış zaman değildir. Her insan rüzgarı suçlamak yerine yelkenleri kullanmayı iyi öğrenmelidir. Kitapta verilen ana temanın motivasyon olması da okuyucuya seyirci koltuğunda kalmaktan vazgeçmek ve sahneye çıkmak gerektiği düşüncesini aşılıyor.4. Dinle Küçük Adam- Wilhelm Reich

Kıssadan hisse anlayışıyla okuycuya yaklaşan Wilhelm Reich'in kendi içinde verdiği önemli bir mesaj yer alıyor. Gerçek bir büyük adamdan şuan tek farkınızın olduğunu bu farkın da büyük adamın bir dönem bizler gibi küçük adam olduğunu bizlere iletiyor. Onun kendini geliştirerek, nerede ufkunun açık olması gerektğini öğrenerek nerelere vardığınız bizlere kanıtlıyor. Yeri geldiğinde büyük adam olmayı bilmek için önce küçük adam olmayı öğrenmenin gerektiğini, yoksa hayat boyu küçük adam rolünde kalacağımızı tema olarak alan Reich, kişisel gelişim kitapları arasında yer almayı baaşardı.5. Akıllı Yaşama Sanatı- Baltasar Gracian

Nietzche, André gibi düşünürlerin de övgüler yağdırdığı ve birçok dilde çevirisi yapılan Akıllı Yaşama Sanatı, yüzyıllar boyunca insanların özel hayatlarında ve iş ilişkilerinde nasıl başarıyı yakalayabileceği konusunu gündeme getiren hem kişisel gelişim, hem de felsefe kitabıdır. İspanyol Papaz Baltasar Gracian'ın 17. yüzyılda kaleme aldığı ve yaşama sanarı rehberi olarak nitelendirilen kitap, güncel listede her geçen yıl kendini korumaya devam ediyor.6. İnsanın Anlam Arayışı- Victor E. Frankl

20. Yüzyılın en bilinen psikiyatrlarından biri olan Victor Franki'nin kendine has anatımıyla ele aldığı ve tüm dünyada 12 milyondan fazla satışı gerçekleşen İnsanın Anlam Arayışı, İkinci Dünya Savaşı esnasında toplama kampında edinilen tecrübelerin gölgesinde bakış açılarını sunmaktadır. Varoluşun zorlu şartları altında "anlam" kavramının neyi ifade ettiğini keşfettiği süreci anlatan yazar, insanın temelini bulma yolunda okuyucunun elinden tutuyor.7. Savaşcı- Doğan Cüceloğlu

İnsanın bedenen büyüdüğü halde, hisleri, duyguları ve heyecanları açısından gelişip olgunlaşmadığı her an için psikoloji yetişkin çocuk tabirini kullanır. Yetişkin bir çocuk, kendi içinde anlamlandıramadığı ve doldurulması mümkün olmayan bir boşlukla yaşar. İşte tam da bu esnada savaşmayı iyi bilen bir savaşçı olmaktan bahseden Cüceloğlu, kendi düşüncelerini harmanlayarak biz okuyucularla bağ kurmaya çalışmakta. En iyi kişisel gelişim kitapları arasında yer almayı kesinlikle hakediyor.8. Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnızca Bir Hayvandır- Ahmet Şerif İzgören

Kişisel gelişim kitapları arasında kaybolmayı sevenlerin bir çırpıda sürüklenerek bitireceği bir anlatımla oluşan kitapta, okurken hem eğleneceğinizin hem de hayat tecrübelerinizin çoğunu hatırlayacağınız konusunda garanti verebiliriz. Kim olduğunuzu, alışkanlıklarınızı, düşünce yapınızı, bakış açınızı, hayat mücadelenizi ve daha birçok hayat unsurlarınızı keşfedebileceğiniz bir kitap arayışı için kişisel gelişim kitap önerileri arasında yer vermekten çekinmediğimiz bir anlatıma sahiptir.
 

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

Kişisel Gelişim Kitapları Ne İşe Yarar ?​


Kişisel Gelişim Kitapları sorusuna geldiğimiz de ise öncelikle bir durmak gerekir. Günümüzde artık herkes bir kitap yazar oldu ve doğru yanlış, denenmiş denenmemiş her şeyi kalemle kağıda dökmeye başladı. Kitap okumanın faydaları sıralamakla bitmez ancak hayatımıza yön verecek kişiliğimizi özellikle doğru kaynaklarla depolamak her zaman farklılık yaratır. Bu nedenle de okunacak Kişisel Gelişim Kitapları doğru seçilmesi gereklidir. Kişisel Gelişim Kitapları Bir kişinin devamlı gelişimi ve kendisini geliştirmesi oldukça karmaşık bir süreçtir. Kişisel Gelişim Kitapları bu karmaşık süreçten hızlı bir şekilde çıkmamaza yardımcı olur

Kişisel Gelişim Kitapları Ne Anlatır​

Kişisel Gelişim Kitapları Pozitif düşün, kanaat kuvveti ile başarı, yeter ki iste, sen değiş dünya değişsin. Sayısız başlıkta sonsuz yayının bulunduğu Kişisel Gelişim Kitapları hepimizin aşina bulunduğu belki birkaç adet alıp okuduğu kitaplar. Kişisel Gelişim Kitapları duyguları ve kendini ifade etmeye büyük etkisi vardır. Düşüncelerinizi şekillendirmede ve aktarırken daha fazla kelime kullanarak ifade etme yeteneğini geliştirir.

Kişisel Gelişim Kitapları Nasıl Olur​

Kişisel gelişim kitapları okurlarının şahsi ya da profesyonel yaşamlarının bir yönünü değiştirmesine ya da geliştirmesine yardımcı olma hedefiyle yazılmış rastgele kitaplar olarak tanımlanır. Zamanımızın en çok satan kitaplarından bazıları Kişisel Gelişim Kitapları arasında yer almaktadır. En çok satan öykülerden ve online makalelerden bazıları da gerçekte kişisel gelişim kategorisine girmektedirler.
 
Üst