Kisisel Gelisim İçin Tavsiyeler


Kisisel Gelisim İçin Tavsiyeler

Kişisel Gelişimin İnsanlar İçin Önemi
Bireylerin mutlu bir hayat sürmesi ve hayatı boyunca kendinden emin adımlarla hareket etmesi için kişisel gelişim büyük önem arz ediyor. Kişisel gelişim tavsiyeleri kişilerin kendilerini eksik hissettiği alanlarda değişebilmekte ve kişiden kişiye farklılık gösterebilmekte. Kişisel gelişimin etki alanları insanların gündelik yaşantısını doğrudan etkilemekte. Özellikle son yıllarda giderek artan stresli şehir yaşantıları, ekonomik kaygılar, gelecek kaygısı gibi durumlar insanların kendileriyle olan ilişkilerini derinden etkilemekte ve kendilerine zaman ayırmalarını zorlaştırmakta. Bununla beraber kişisel gelişim insanlara beraberinde başarı faktörünü getirmekte. Kendine güvenen, hatalarından ders çıkarıp yoluna devam eden, motivasyonunu her zaman en üst seviyede tutmayı başarabilen bireyler başarıya daha kolay ulaşabilmekte.

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler
Kişisel gelişim tavsiyeleri denince akla şüphesiz ki ilk olarak kitap okuma alışkanlığı edinilmesi gelmekte. Kitap okumak hayatın her alanında insanlara çok fazla şey kazandırmakla birlikte kişisel gelişim alanında da temel yapı taşını oluşturmakta. Okunan her kitap bireyin olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşmasını ve farklı duygu durumlar karşısında hazırlıklı olmasını sağlıyor. Bununla birlikte kitap okumak beyni rahatlatıcı ve gündelik stresten uzaklaşmak için çok iyi bir yol. Kitap okumanın faydaları bunlarla sınırlı kalmıyor, şüphesiz ki insan hayatı sınırlı ve bu sürede yapılabilecek şeylerin bir limiti var. Fakat kitap okuma alışkanlığı sayesinde bireylerin çok farklı hayatlar tecrübe etmesi o hayatları yaşamasa bile en azından kitapta yer alan kişilerle kendini özdeşleştirmesi ve onlarla empati kurması gayet mümkün.

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler

Kişisel gelişim tavsiyeleri yalnızca kitap okumakla sınırlı değil bunun yanında kazanılması gereken en büyük değer şüphesiz ki bir hobi sahibi olmak. Bir hobi edinmek hem kişilerin daha belli bir uğraş üzerine kaliteli vakit geçirmesini hemde belli bir konu üzerinde uzmanlık kazanmalarını sağlıyor. Hobi edinmek aslında hepimizin içinde olan tutkuyu ve bir şeyler başarabileceğimize olan inancımızı ortaya çıkarmak için harika bir yol. Aynı zamanda edinilen hobiler belli bir seviyeden sonra kişilerin profesyonel işleri haline bile dönüşebilir. Örneğin yazı yazmayı seven bir kişi kendini yazı yazma konusunda çok fazla geliştirir ve ispatlarsa yazarlık onun için artık para kazanabileceği profesyonel bir iş haline gelebilir.

İnsanların en çok eksiklik duyduğu duygu durumlardan birisi ise öz güven sorunu. Kişisel gelişim tavsiyeleri aslında temelinde kişilerde eksik olan öz güven duygusunu ortaya çıkarmaya çalışıyor. Öz güven bireylerin hayatlarında her alanda başarılı olmazsa olmaz bir nitelik. Öz güven çalışmaları genellikle bireylerin korkularını ve tabularını yıkmaya yönelik gerçekleşmekte. Örneğin topluluk karşısında konuşurken sorun yaşayan bireyler için değerlendirilmesi gereken etkinliklerden biri yavaş yavaş bu durumun üstüne giderek duygu durumla yüzleşmek ve korkularını yenmek. Tabi ki bu tür durumlarda profesyonel destek almak ve size belirtilen şekilde hareket etmek çok önemli. Psikolojik rahatsızlık durumuna gelen öz güven eksikliklerinde mutlaka tıbbi destek alınmalı ve tedavi olunması gerekmektedir.

Kişisel gelişim tavsiyeleri sizin mental olarak daha sağlıklı bir birey olmanızı sağlamakla beraber aslında sizi kötü alışkanlıklardan uzak tutarak aynı zamanda bedeninizi de sağlıklı bir şekilde korur ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu sebeple sigara içmek, alkol kullanmak gibi size hem manevi olarak hemde fiziksel olarak zarar veren alışkanlıklardan uzak durman aynı zamanda kendinize olan saygınızı ön plana çıkaracağı için kendinizi psikolojik olarak daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu ve benzeri tavsiyeler sayesinde hem kendi kişisel gelişiminize katkıda bulunabilir hemde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisim-icin-tavsiyeler.343/
 
Üst