Kişisel Gelişim İçin Neler Yapmalıyız?


Kişisel gelişim için neler yapmalıyız
Zorlu hayat koşulları, iş dünyasının eskiye göre daha kompleks bir yapıda olması, stres faktörünün artması bireyleri yalnızlaştırıyor. Ama yalnızlık kavramı her zaman olumsuz olanı mı çağrıştırır? Yalnızlığı kendine yönelme, kendini dinleme, hayatını anlamlandırma olarak gören bireyler için durum sanıldığı kadar sıkıcı değil. Bu soyutlanma ihtiyacı kişisel gelişime yöneltildiğinde, olumlu yansımaları sosyal hayatta da iş hayatında da görmek mümkün. Verilen her karar gibi kişisel gelişim konusunda çalışmalar yapmanın da yolu öğrenmeden geçiyor. Konuyla ilgili sayısız kitap ve yayın var. Ancak temel Kişisel Gelişim önerileri, hemen şimdi başlamaya müsait maddelerden oluşuyor.

Kişisel Gelişim Nasıl Başlar?​


Kişisel Gelişim bir kendine yönelme, kendini eğitme ve farkındalık kazanma olarak özetlenir. Şimdi işe önce kendimizden başlayalım. Kişi kendiyle zaman geçirmeyi öğrenmeli ve sevmelidir. Yalnız kalmanın yanıltıcı bir terk edilmişlik hissi vardır. Yalnız kalmak kendini dinlemek, geliştirmek için bir fırsat olarak değerlendirilirse zaman çok daha verimli geçer. Tıpkı sosyal çevremiz, arkadaşlarımız, ailemiz gibi kişiliğimiz de onunla ilgilenmemizi ister. Bunun için özel zamanlar yaratmaya da gerek yok. Televizyonu kapatıp biraz kitap okumak, meditasyon yapmak, yeni bir dil öğrenmeye çalışmak. Hatta kendinize yemek yapmak, ruhu doyurmak için yapılabilecek en iyi bireysel gelişim davranışlarıdır. Üstelik tüm bunları bir düzen ve devamlılık halinde yapmanın uzun vadeli yararları olacaktır.

Her şeyde olduğu gibi kişisel gelişim yolculuğunda da denge çok önemli. Kişisel Gelişim bir inziva hali değildir. İletişimi sürdürmek ama kişisel gelişimin etkisiyle ilişkileri ‘iyileştirerek’ sürdürmek doğru yolda olduğumuzu gösterir. İyi ilişkiler olumlu ortamlarda oluşur. Mümkün olduğunca yapıcı ilişkiler kurmalı. Olumlu etki veren ortamlarda bulunmak ve olumsuz durumlarda nazik olmak gerekiyor. Cümlenin son bölümünü ütopik bulanlar için küçük bir öneri; fikir ayrılıklarını, zorlandığınız ortamları analiz edin. Neden bu kişiyle anlaşmazlık yaşıyorsunuz? Siz eksiklerinizi kabul ettiniz mi? Anlaşmazlık yaratan duruma mı odaklanıyorsunuz yoksa kişilere karşı nefret söylemleri mi yansıtıyorsunuz. Bu tür objektif bir analiz sorunu çözmeye daha çok yardım edecektir.

Özsaygı Toplumsal Huzurun Anahtarı​


Kişisel Gelişim özsaygının oluşması, gerekiyorsa ? Yeniden kazanılması için kişiler arası iletişimin iyileşmesi ile kendini gösterir. Günü erken yakalayın, yalnızlık anlarını iyi değerlendirin, ilişkilerde analizci ve yapıcı olun. Hayatı bir robottan farklı yaşamak, onun çözülmeyi bekleyen kişisel anlamını kavramaya çalışmak önemlidir. Bu yolculuğun daha kaliteli olması için gereklidir. Kişisel gelişimin yaşamı zevkli ve renkli kıldığı da bir gerçeğin ta kendisidir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisim-icin-neler-yapmaliyiz.194/
 
15 Kas 2019
5
6

Yaşayan nefes alan, nefes veren hiç bir insan mükemmel değildir ve başarısızlık sadece hayatın bir parçasıdır.
 
15 Haz 2020
9
6

Kişisel gelişim, önce kafamızda bazı soruların cevabını netleştirmekle başlar. "Ben kimim? Ne için yaşıyorum? Gerçekten bu hayatta nasıl biri olmak istiyorum?" gibi sorulara vereceğimiz yanıtlar, kişisel gelişime nereden başlamamız konusunda bize rehberlik edecektir. Eksik olduğumuz yönleri tespit ederek önce eksiklerimizi gidermek, ondan sonra yükselmek, manevi açıdan daha fazla kazanım elde etmek gelir. Örneğin bir çuvalın altı delikse, içine ne koyarsak koyalım yere düşecektir. Biz de eksiklerimizi gidermediğimiz sürece, kişisel gelişim adına okuduğumuz kitaplar, ezberlediğimiz bilgiler bir işe yaramayacaktır.
 
Üst