Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalıdır?


Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalıdır?


Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalıdır?

İnsanların hayatları boyunca, iletişim kurdukları bireyler, karşılaştıkları sorunlar gibi tecrübeler ile geliştiklerini biliyoruz. Bu gelişim, bireyin kariyer basamaklarını ilerlerken, yeni ilişkiler kurarken ve kişisel bakış açılarıyla hareket ederken sağlıklı ve daha doğru adımlar atabilmesi için gereklidir. Geri dönülüp bakıldığında birçok kişi, eski ben olsaydım farklı tercihler yapardım diyebilir. Oysa unutulmamalıdır ki, yaşanılan her kriz aslında kişiye bir sonraki krizi yönetme becerisi kazandıran olayın ta kendisidir.

Kişisel gelişim için sanılanın aksine akademik becerilerin geliştirilmesinden çok bireysel davranış ve düşünme becerilerinin geliştirilmesi gereklidir. Çocukluktan yetişkinliğe kadar kazanılan alışkanlıklar ve öğrenilen bilgiler kişisel gelişimin temelini oluştururken, hepimizin bildiği gibi öğrenmek asla sonu olmayan bir hazinedir. Ve kişisel gelişiminiz için sizden başka hiç kimse sorumluluğu eline almayacaktır. Her zaman kendi gelişiminizin takipçisi olmalısınız.

Kendini Tanı
Kendinizi tanımanız kişisel gelişimin ilk ve en önemli adımlarından biridir. Kendinizi mümkün olduğunca tarafsız bir bakış açısıyla eleştirmeli ve geliştirilmesi gereken yönlerinizi fark etmelisiniz. Farkındalık, size öncelik vermeniz gereken yolları gösterecektir. Böylece hem daha hızlı hem de daha verimli bir program oluşturabilirsiniz.

Başa Çıkmanız Gerekenleri Yazın
Kontrol etmekte zorlandığınız duygularınızı, daha çok hata yaptığınız konuları, sizi aslında en çok zorlayan kriz anlarını not alırsanız üzerinde düşünmeye ve çıkarımlar yapmaya fırsatınız olur.

Yapılması Gereken Hatalar
Sorunlar, karmaşalar, hatalar… Asla yalnız değilsiniz. Herkes hatalar yapıyor ve bu hatalardan ders çıkarabilene kadar da bu hataları tekrarlıyor. Hatalar yapılması gereken şeylerdir. Çözüm odaklı olup ders çıkarıp devam etmeyi öğrenirseniz o hatayı tekrar yapmadığınızı veya daha az hasarla devam edebildiğinizi göreceksiniz.

Yardım İste Ama Kendin Yap
Yaşamınızı yönetme yetkisi sadece size ait olduğu gibi sorumluluk da sadece size aittir. Bilmediğini sormak, tecrübesi olanların fikrine danışmak mutlaka önemlidir. Fakat kararları her zaman siz vermelisiniz. Kendi seçimlerinizin sorumluluğunu almalısınız.

Kararlı Olmayı Bildiğin Gibi Dönmeyi De Bil
Kararlı olmak, başladığınız işi yarım bırakmamak hem kariyer ilerlemeniz hem özel hedefleriniz için olmazsa olmazdır. Fakat yanlış karar vermiş olabilirsiniz. Gurur yapmak yerine mantıklı bir yol değişikliği sizi her zaman daha akılcı bir seçimdir. Unutmayın, zararın neresinden dönseniz kar olacaktır.

Programlı Olun
Zihin her zaman aynı açıklıkta olmaz. Aklınıza gelen bir konuda her zaman aynı motivasyonda kalamayabilirsiniz. Aylık olmasa bile en azından haftalık planlar oluşturmanız, size unutma ihtimaliniz olan işleri hatırlatmakla kalmaz, gözünüzde büyüyen işlerin kontrolünü de kaybetmemenizi sağlar.

Acele Etme, Hızlan
Kontrol edemediğimiz en büyük şey tabi ki zaman. Zamanı doğru kullanmak kişisel gelişiminiz için öğrenmeniz gereken en önemli meselelerden biri elbette. Programlı olmanız zamanı iyi kullanmanızı sağlayacaktır. İlk önce halletmeniz gerekenlere öncelik vermek, son dakikaya yığılmalarını önlemek stresinizi de azaltır. Dolayısıyla yaptıklarınızın kalitesi de artacaktır.

Akademik Beceriden Önce Ruhsal Gelişme
Kişisel gelişimin en önemli ayağı ruhsal gelişmedir. Kendinizi tanımayı, eksik yönlerinizi geliştirmeyi hallettiğinizde akademik becerilerinizin daha kolay iyileştiğini göreceksiniz. Bu nedenle iş temponuz ne olursa olsun, kendinize zaman ayırmalısınız.

Güncelleme, Yenileme
Yaşamın kendisinden koparsanız, gelişiminizi doğru yönetemezsiniz. Dönemin gerekliliklerini sağlamak maddi ve manevi anlamda daha iyi ayakta kalmanızı sağlar. İş alanınızda istenilen yeni eğitimler, yapılan en son araştırmalar, ülkenizin ve dünyanızın siyasi, ekonomik ve medikal gelişmeleri gibi güncel değişimleri takip etmelisiniz.

Sağlıkla Kalın
Fiziksel sağlığın korunması, kişisel gelişiminizi sağlamanız için şarttır. Unutmamalısınız ki kişisel gelişim yaşam boyu devam eder. Yaşam boyu ritminizi koruyabilmeniz içinse fiziksel sağlığını korumalısınız. Sağlıklı beslenme, yeterli fiziksel aktivite ve rutin sağlık taramaları sizi hem fiziksel hem ruhsal olarak sağlıklı tutacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/
 
Üst