Kişisel Gelişim İçin Ne Yapılmalı?


Kişisel Gelişim İçin Ne Yapılmalı ?Kişisel Gelişim İçin Ne Yapılmalı?
Kişisel gelişim, fiziksel, duygusal, ruhsal, entelektüel, sosyal ve finansal durumunuzda iyileştirme sürecidir. Bu süreç genel olarak kendinizi geliştirmeniz ve güçlendirmeniz için size ilham veren ve potansiyelinizin tamamını ortaya çıkaran önemli bir detaydır.

Sonuç olarak ilişkilerinizde, öz güveninizde, iş yerinizde ve dünya görüşünüzde kendini gösteren ve daha tatmin eden anlamlı bir yaşamdır. Kişisel gelişim mutluluk, sağlık, hırs ve başarı için gereklidir.

Kişisel gelişim konusunda bir sınıra ulaşmak mümkün değildir. Rutinde ise unutmak kolaydır. Ancak ondan daha önemli bir aktivite yoktur.Kişisel Öğrenme Büyüme ve Gelişim


Kendinizi kendi kendine çalışmaya adadığınızda, seçtiğiniz faaliyet alanında gelişmeye ve büyümeye başlarsınız. Entelektüel, profesyonel, sosyal veya ruhsal gelişim olabilir. Herhangi bir alanı seçebilir ve her alanda tutarlı bir şekilde gelişebilirsiniz. Bu sayede kişi hayatı boyunca gelişebilir.

Okumayı, dersleri, seminerleri, online kursları, kişisel eğitimi ve bilginin aktarılabileceği ve başarılı bir şekilde öğrenilebileceği diğer herhangi bir yöntemi içeren çeşitli yollar vardır.

Çevrenizdeki diğer insanları gözlemleyerek de öğrenebilirsiniz. Arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız, patronunuz veya yaşam tarzı size hitap eden birileri de olabilir. Bu yöntem de kişinin diğer insanlardan yararlı alışkanlıklar ve beceriler edinmesine izin verir.

Yalnızca öğrenme sürecinin kendisi için değil her şeyden önce bilgi, becerilerimizi elde etmek, genişletmek ve belirli yaşam alanlarını geliştirmek için çalışıyoruz.

İletişim Becerilerinin Geliştirilmesi


1. İletişim Becerilerinin Geliştirilmesi


Etkili iletişim kurma beceriniz, başarınız için çok önemlidir. Bu hem sözlü hem de sözlü olmayan iletişim için geçerlidir. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, iletişim becerilerinizi geliştirmek kesinlikle büyük bir artı olacaktır.

Müzakere Becerileri


2. Müzakere Becerileri


Zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olacak ve aynı zamanda uzun vadede insanlarla ilişkilerden yararlanmak için mükemmel bir fırsat sağlayacaktır.

İstediğiniz her şeyi her zaman elde edemeyebilirsiniz, ancak müzakere becerileri gelecekte hedeflerinize etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Etik ve Sosyal Sorumluluk


3. Etik ve Sosyal Sorumluluk


Nasıl davranacağınızı bilmek ve başkalarının beklentilerini karşılayabilmek, olumlu imajınızı geliştirebilir. Başkalarının saygısını kazanabilir, büyük bir itibar kazanabilir. Hem işte hem de toplumda güvenirliğinizi arttırabilir. Böylelikle bir takımda veya toplumda liderlik pozisyonu alarak daha başarılı ve etlili olabilirsiniz.


Takım Çalışması ve Esneklik


4. Takım Çalışması ve Esneklik


İnsanlar dışa dönük ve içer dönük olarak ikiye ayrılır. Bazı insanlar bir takım kurmayı kolay bulurken, diğerleri kendilerini takımdan ayrı tutmaya çalışırlar. Tek başlarına çalışmaları daha kolaydır. İkinci kategoriye dahilseniz, esnek olmalısınız ve ortak bir hedefe yönelik bir ekipte çalışmayı öğrenmelisiniz.

Akıl Yürütme Sonucunda Doğru Kararı Vermek


5. Akıl Yürütme Sonucunda Doğru Kararı Vermek


Bilgiye dayalı kararlar alma yeteneği, muhakeme becerilerinizi ne kadar etkili kullandığınıza bağlıdır. Ne yazık ki, herkesin böyle bir yeteneği yoktur. Özellikle de zor kararlar alma söz konusu olduğunda. Doğru kararları vermek için bazı ipuçları:

  • Alınan bilgilerin dikkatlice dinlenmesi ve eleştirel analizi.​

  • Yararlı ipuçları ve püf noktaları öğrenmek.​

  • Farklı bakış açılarını derinlemesine anlamak, açıklığa kavuşturmak ve kabul etmek.​


Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Becerileri


6. Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Becerileri


Eleştirel düşünme, bir sorunu etkili bir şekilde çözmek için bilgiyi, gerçekleri ve verileri kullanmanıza olanak tanır. Başarıya ulaşmak ve her türlü zorluğun üstesinden gelmek için bu becerilerin geliştirilmesini sağlayın. Bir problem üzerinde derinlemesine düşünme ve en iyi çözüme götürebilecek acil bir çözüm ya da fikirler üretme yeteneği, kendi kendinize geliştirmek için önemli bir niteliktir.

Analitik Düşünme


7. Analitik Düşünme


Analitik düşünme aynı zamanda problem becerilerinin de önemli bir bileşenidir. Görsel düşünme, metodik, adım adım bir yaklaşım kullanarak problemleri hızlı bir şekilde çözme yeteneği sağlar. Analitik düşünme, karmaşık bir sorunu daha küçük, yönetilebilir bileşenlere ayırmanıza yardımcı olur.

Yaratıcı Düşünme


8. Yaratıcı Düşünme


Yeni fikirler ve bir şeyler yapmanın yeni yolları hakkında düşünmek yaratıcı düşüncedir. Modern gerçekliklere yeni ve taze bir bakış açısı getiriyor. Bu yenilik çağında, işte başarılı olmak için yaratıcı düşünme esastır. Yaratıcı insanlar tüm faaliyet alanlarında takdir görmekte ve iş verenler tarafından talep görmektedir.

Dikkat ve Hafızayı Geliştirmek


9. Dikkat ve Hafızayı Geliştirmek


Mükemmel hafıza, önemli tarihleri, gerçekleri ve tarihleri unutmamıza izin vermez. Ayrıca birçok hata ve problemden kaçınmamıza yardımcı olur. Zayıf hafıza veya dikkatsizlik nedeniyle yapılan bazı hatalar, iş açısından ciddi sonuçlar doğurabilir.

Organizasyon ve Öz Disiplin


10. Organizasyon ve Öz Disiplin


Hayatınızı planlayın ve önceden çalışın. Organize olmak daha iyi odaklanmanıza, görevlere öncelik vermenize, üretkenliği artırmanıza, stresi azaltmanıza ve zamanınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Öz disiplin ve organizasyon, insan faaliyetinin hemen hemen tüm alanlarında kişisel verimliliği ve üretkenliği artırmanın güçlü aracı yoludur. Organize insanlar tüm çabalarında bu önemli beceriden yoksun olanlara göre daha başarılıdır.

Öz Saygı ve Öz Güveni Arttırın


11. Öz Saygı ve Öz Güveni Arttırın


Öz saygınızı ve öz güveninizi arttırmanın bir yolu kitap okumaktır. Kitaplar size bilgeliği, bilgiyi ve ufku genişleten değerli bilgiler verir. Okumak, dünyayı ve süreçteki sorunları daha geniş bir şekilde anladıkça sizi daha eğitimli kılar.

Bilgili olmak ve iyi okumak, diğer insanlarla iletişim kurarken daha fazla güven duymanızı sağlar. Öz güveninizi arttırır. Kapsamlı bir şekilde gelişmiş ve iyi okunan bir kişi, toplumda geniş bir kabul sağlar ve saygı kazanır. Fikri otoriter hale gelir, dinlenir ve danışılır.

Dayanıklılık ve İstikrar


12. Dayanıklılık ve İstikrar


Dayanıklılık, birçok yaşam zorluğunun ve sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olur. Hayat yalnızca beyaz çizgilerden ibaret değildir. Başarının zirvesine çıktığınızda bile engeller olacaktır. Bu nedenle, içsel istikrar, dayanıklılık ve ruhun sabrı gibi nitelikleri geliştirmek çok önemlidir.

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalıdır? | Sevgiforum

Sonuç olarak kendini geliştirmenin bir alanından diğerine geçerek, istenen tüm alanlarda öğrenin. Hedefler belirleyin ve sürekli olarak gelişin. Bir takım becerilere ve iyileştirilmesi gereken şeylere sahip olabileceğinizi unutmayın. Ancak aynı anda her şeye kapılmayın. Seçtiğiniz stratejiyi takip ederek kademeli olarak gelişin. Öğrenme hedeflerinizi seçtikten sonra, her biri için bir zaman çerçevesi belirleyin. Ayrıca öğrenme hedefleriniz için yıllık bir takvim oluşturabilirsiniz.


Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisim-icin-ne-yapilmali.502/
 
19 Ara 2020
1
2

Bence kişisel gelişim için, bol bol kitap okumalıyız vede bunun yanında belki biraz farklı bir yöntem ama bol bol filmde izlenebilir, çünkü filmlerde çok ders alınacak konular var.
 
11 Nis 2020
23
12

Planlı bir strateji uygulandığı takdirde sonuç elde etmek kaçınılmaz olacaktır. Hayat bizden ne istiyor bunu iyi okuduğumuz da karmaşık olan her şey netleşir.
 
3 May 2014
11
8

Ben bir çok konuda kararlıyım, hedeflerime doğru ilerlerken yaşanan zorlu süreç beni daha güçlü ve daha akıllı düşünmeye sevk ediyor.
 
Üst