Kişisel Gelişim Eğitimleri


Kişisel Gelişim Eğitimleri


Kişisel Gelişim Eğitimleri

Kişisel gelişimin sözlük anlamı, kişinin bilgisini, konumunu ve karakterini kendi çabası ile geliştirmesidir. Kişisel gelişim için uygulanması gereken metotlar bulunmaktadır. İnsanın evrende bireysel olarak varoluş sebebi, kendine ve evrene bir şey katmaktan geçmektedir. Sigmund Freud’a göre, kişilik çocukluk döneminde oturmaya başlamaktadır. Peki karakteristik özellikler hep aynı mı kalır ? Kişisel gelişim nasıl yapılmaktadır? Örneğin ben hayatımdan memnun değilim , çevremdeki insanlar ile ilişkilerim iyi değil yani psikolojik ve sosyolojik olarak sorunlar olduğunu düşünüyorum ben de denilebilmelidir. Şöyle ki; yaşadığınız her ilişkide, karşı tarafın sizlerden hep aynı sebeplerden dolayı ayrıldığı bilinmektedir. Kişisel gelişimin altın kuralı, sorunun kendinizde olabileceğini düşünmekten geçmektedir.

Etrafımızda çok fazla kişi olduğunda, kendimizi dinlememiz, kendimiz ile tanışmamız ve kendimizi, kişisel gelişim konusunda geliştirmemiz pek mümkün olmamaktadır. Kendimiz ile tanışmak, yeni bir kişi ile tanışır gibi el sıkışmak , adımızı söylemek ve daha sonra karşı tarafı tanımaya başlamaktır. Bu metot uygulandığı takdirde, içimizdeki asıl Ben’e ulaşılmış olunmaktadır ki bu asıl Ben’ de zaman içerisinde yine değişecektir. Kişisel gelişim, kendini tanıma ile başlayan ve kendini geliştirme ile devam eden süreçleri kapsamaktadır. Peki bu noktada kişisel gelişim bana ne katar? Kişisel gelişimin faydası nedir? Çünkü kişisel gelişim, kişiye öz güven ve öz saygı aşılamaktadır. Dolayısı ile artık kendimizi sevmek , kendimizi anlamak , kendimizi tanımak bu süreçler kapsamında bizlere farkındalık sağlamaktadır.

İnsan doğası gereği , emek vermiş olduğu şeye karşı saygı duymaktadır. Bunun sonucunda kişisel gelişim, karşı tarafında bizi anlamasına , tanımasına sevmesine ve saygı duymasına sebebiyet vermektedir.

Kişisel Gelişim Eğitimi ve Maddeleri


Güzel Konuşma Ve Diksiyon
Eğitimin İçeriği: Topluluk önünde ses tonunu ayarlama, sunum yapma, düzgün nefes alıp verme ve karşı tarafı etkileme gibi konular mevcuttur.

Beden Dili ve Kişisel İmaj
Eğitimin İçeriği: Kontrol yeteneğini daha etkin ve verimli kullanabilme, karakter analizi yapabilme , Karşı tarafın mimik hareketlerini izleme ve anlama , karşı tarafın karakter analizi, kişisel gelişim eğitimi kapsamında beden dilini daha etkin ve verimli kullanabilme (duruş, bakış vs.)

İnsanları Tanıma Sanatı
Eğitimin içeriği: İnsan kişilikleri ( Güçlü kişilerin özellikleri, Sevecen ve Barışçıl kişiliklerin özellikleri, Farklı kişiliklerin birbiri ile uyumu ve çatışması, Liderlik becerileri )gibi.

Temsil sistemleri (Göz erişim ipuçları, Walt Disney modeli, motivasyon türleri, temsil sistemleri bazında öğrenme biçimleri, temsil sistemleri bazında motivasyon türleri, temsil sistemleri bazında doğru ve etkili karar alabilme

İletişim ve Motivasyon Eğitimi
Eğitimin Amacı :Etkili iletişim teknikleri öğrenilerek mutlu bir yaşam kazanımı elde edilmek istenmektedir.

Eğitim İçeriği : Yanlış ve etkili dinleme, empati iletişim nedir? Soru sorma ilkeleri, kişisel eğitim kapsamında sözsüz iletişim teknikleri insanların dünyayı etkileme biçimleri , 3 sandalye metot teknikleri, insanların dünyayı algılama biçimleri, duygusal kredi hesabı gibi

Koçluk Eğitimleri
Eğitimin Amacı : Koçluğun temellerini ve profesyonel koçluğun insana yaklaşımı öğrenilecektir.

Eğitimin İçeriği: Etkili geri bildirim teknikleri , koçluk yaklaşımları, koçlukta temel kurallar nelerdir? Koçlukta stres yönetimi nasıl olmalıdır? Etkin dinleme ve soru sormanın önemi, koçluk neden ve nasıl farklı teknikler ile uygulanır? vs.

Yaratıcı Drama Eğitimleri
Eğitimin Amacı ve İçeriği: Bağımsız düşünebilme ve birlikte karar verebilme yetisi kazanır. İş-aile yaşantısı kapsamında yenilik yapma isteği gibi amaçların kazanılması amaçlanmaktadır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisim-egitimleri.318/
 
19 Eyl 2019
31
21

Dünyaya gelirken aldığın tek şey nefes..
Ve giderken sadece onu vererek gideceksin..
Dünyadayken aldığın herseyi,
Dünyadayken ver...
Aldığını ver...
Hiç ol...
Ayna ol...
Sesi çıkmayana ses ol...
Olabilirsen olabildiğince insana nefes ol...
 
Üst