Kişisel Gelişim Eğitimi Ne Demek?


Kişisel Gelişim Eğitimi Ne Demek?Kişisel Gelişim Eğitimi Ne Demek?

Bu alan çok araştırma ve uygulama gerektiren bir alandır. Dinamik, sürekli gelişen bir çalışma alanı ve her gün yeni uygulamaların ön plana çıktığı bir alandır. Başkalarına yardım etmeyi içine almak kendi kendine yardımın ötesine geçer. Kişinin farkına varması konusunda teşvik ederek, umutların anlaşılmasını ve gerçekleştirilmesini geliştirerek bireyin yaşam kalitesinde iyileşmeye yol açan uygulamaları içermektedir. Kişilik gelişiminin gerçek anlamı benlik saygısını arttırmak, sosyal becerileri geliştirmek ve potansiyel geliştirmektir.

Daha geniş bir toplumsal anlamda, kişilik gelişiminin tanımı ya da anlamı, öz farkında olmayı ve öz saygıyı geliştirerek, yetenekleri geliştirerek, kolaylıkla insan mutluluğunun toplamını içerir. Bu, sosyal ve profesyonel etkileşim ve umutların, isteklerin ve isteklerin ifade edilmesine ve gerçekleştirilmesine katkıda bulunarak elde edilir. Kendi kendine yardımın ötesinde gelişim, bir kişiyi diğerlerinde en iyisini ortaya çıkarmak için öğretmen, arkadaş ve filozof mantosunu giymeyi içerir. Profesyonel bir ortamda, gelişim becerileri, insan potansiyelini ve değişim ve istihdam edilebilirlik katsayısını kabul etmek için kullanılan programlar, teknikler, araçlar, yardımcılar ve yöntemler anlamına gelir.

Kişisel Gelişim Eğitimi Neleri Kapsar ?


Neleri Kapsar?
 • -Bireysel düzeyde, kişilik gelişiminin aşağıdakileri içerdiği anlaşılabilir:
 • -Benlik bilinci
 • -Kendini tanıma
 • -Benlik kimliği ve benlik saygısı oluşturmak
 • -Ruhsal gelişim
 • -Yetenek Geliştirme
 • -Potansiyeli belirleme
 • -Kendine karşı sorumluluk kabulü
 • -Yaşam kalitesini artırma
 • -Fiziksel ve zihinsel sağlığın iyileştirilmesi
 • -Aspirasyon yerine getirilmesi
 • -Sosyal yeteneklerin geliştirilmesi
İnsan sosyal bir varlıktır ve insanların becerileri herhangi bir kişilik gelişimi girişiminin önemli bir parçasıdır. Başkalarıyla uğraşırken ulaşılabilir, hoş, iddialı ve kendine güvenen bir kişiliği yansıtmak, öğrenilebilen temel bir beceridir. Bir bireyin kişiliğini anlamasına, kendini geliştirme hedeflerini haritalamak ve kaydedilen ilerlemeyi değerlendirmesine yardımcı olan çok sayıda kendi kendine yardım kitabı bulunmaktadır. Tarih boyunca ve çağımızda mükemmel rol modelleri bulmak mümkündür. Hepsi sıra dışı bir öz motivasyona sahipti ve asla ölmeyecek bir tavrı vardı. Yoksulluk, taciz ve sefaletin ortasında büyüyerek doğru yol aldılar.

Kişilik Gelişim Koçu

Bireyin kendileri ve başkaları tarafından algılanma biçimini değiştiren profesyonel kişisel gelişim koçları vardır. Bireysel koçluk yapmak için kullanılan uygulamalar ve araçlar, akranlardan ve arkadaşlardan gelen 360 derecelik geri bildirimlerden rol oynamalarına ve hipnoza kadar değişir. Genellikle yaşam koçu olarak adlandırılan eğitmen, bireylerin geçişte ilerleme kaydetmelerine yardımcı olur.

Her bireyin kişilik geliştirme programından ne elde ettiği, aynı yatırıma ne hazır olduğuna bağlıdır. Kişilik geliştirme programları son derece katılımcıdır ve bir yaşam koçunun yapabileceği en iyi şey bireye yolu göstermektir. Bir kişi neyi başarmayı umduğuna dair net bir fikre sahip olmalı ve derinden kökleşmiş tutum ve inançları değiştirmeye hazır olmalıdır. Olumlu bir tutum, uygulamada tutarlılık, bağlılık ve sürekli öz motivasyon kişilik gelişiminde başarının anahtarlarıdır.


Kişilik Gelişim Dersleri

Bireyler, kişiliğini, ister güven geliştirmek, ister iddialı ister olumlu bir imaj yansıtmak amaçlı olsun, herhangi bir alanda gelişim kurslarından yararlanarak şekillendirebilir. İyi kişiliği geliştirmeye yardımcı olabilecek çeşitli bulunur. Öğretilen beceriler, yumuşak beceriler, kişisel bakım, ses ve aksan, topluluk önünde konuşma, sunum becerileri, zaman yönetimi, iş görgü kuralları, liderlik, iletişim becerileri ve daha fazlası gibi geniş bir konu yelpazesinden oluşur. İyi bir kişilik, insanın kendine ait olumlu bir imajı dünyaya yansıtmakla ilgilidir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisim-egitimi-ne-demek.312/
 
Üst