Kişisel Gelişim Aktiviteleri


Kişisel Gelişim Aktiviteleri


Kişisel Gelişim Aktiviteleri Kişinin ruhsal ve bedensel gelişimi için son derece önemlidir. Herkesin mutlaka yapması gereken ve hayattan doyum almasını sağlayan aktivitelerdir.

Kişisel gelişim süreci, kişinin bebekliğinden başlayıp ölümüne kadar devam edebilen uzun soluklu bir süreçtir. Kişinin her alanda kendini geliştirmesi süreci olan kişisel gelişim için kişinin kullandığı ve benimsediği her türlü davranışa kişisel gelişim aktiviteleri denmektedir.

Kişi her yaşta kendini geliştirebilir. Hayatı daha kolay anlamak, bulunduğu çağa uyum sağlamak, daha başarılı ve daha sağlıklı, mutlu bir yaşam için kişisel gelişim aktivitelerinde bulunulabilir. Kişisel gelişim aktiviteleri, kişiyi geliştiren ve yenileyen aktivitelerdir. Kişilere artı değer kazandıran, hayatta daha mutlu ve umutlu olmasını sağlayan aktivitelerdir. Kişinin faydalı davranışlarda bulunması ve üretken olması için mutlaka yapılması gereken kişisel gelişim aktiviteleri, kişinin yeteneklerini ve becerilerini fark etmesine yol açar.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Kişide Nasıl Bir Değişiklik Göstermelidir?


Kişisel gelişim aktivitelerinin kişide olumlu yönde bir farklılık kazandırması beklenmektedir. Kişiyi negatif etkileyen, sıkıcı ve bunaltıcı aktiviteler kişisel gelişim aktiviteleri olarak değerlendirilemez. İçi dolu olmayan ve kişiye olumlu yönde bir etki kazandırmayan aktivitelerde bulunmamak gerekir. Kişinin hoşlanmadığı, sırf yapıyor görünmek için yapmış olduğu aktiviteler yapmak sağlıklı değildir. Bu tür faaliyetler kişinin hem zaman kaybetmesine hem de maddi zarara uğramasına neden olabilmektedir. Kişi kendinde bu gelişimi gerçekten istiyor olmalı ve kendinin seveceği, kendine uygun kişisel gelişim aktiviteleri yapılmalıdır. Kişi bu aktiviteleri belirlerken gelecek hedefleri doğrultusunda faaliyetlerde bulunmalıdır.

Kendinizle ve dış dünyayla olan iletişiminizde çok daha farklı bir iletişim kurmanızı sağlayan kişisel gelişim aktiviteleri, hayata farklı ve daha anlamlı bir açıdan bakmanızı sağlar. Bununla birlikte özgüveniniz ve cesaretiniz artar. Hayatta daha çok anlam bulur ve daha çok tat alırsınız. Sizi mutlu edecek ve başarılı bir hayat sürdürmenizi sağlar. Kendi hayatınız ile ilgili memnuniyetinizi arttırır ve daha doyumlu bir hayat yaşarsınız.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Neden Önemlidir?

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Neden Önemlidir?


Kişisel gelişim aktiviteleri yapmak, kişi için umut ve huzur verici olmaktadır. Kişi karamsarlığa kapıldığında, umutsuz olduğunda, korktuğunda ve sosyal hayattan uzakta kalktığında bu aktivitelere sığınabilir.

Birçok çeşitte kişisel gelişim aktivitesi bulunmaktadır. İnsanoğlunun uçsuz bucaksız bir kapasitesi vardır. Kişilerin ilgi alanları, becerileri ve hoşlandığı şeyler birbirinden farklı ve çeşitlidir. Bundan dolayı yapılabilecek aktivitelerde çeşitlidir. Kişi her daim gelişime açık olmalı, hobi edinmeli ve hayata anlamlar yüklemelidir. Hayatın zor olduğunu kabul etmek ve kişinin kabuğuna çekilmesi gelişimi sekmeye uğratır hatta durdurur. Kişi üretemez ve gelişemez. Böyle olunca da hem ruhen hem de bedenen kişi olumsuz etkilenir. Kendine ve başkalarına karşı yararlı olmayan insan mutsuz olur, hiçbir şeyden zevk alamaz ve hayatın kötü olduğu yanılgısına düşer. Bundan dolayı kişi mutlaka hayatına kişisel gelişim aktivitesi katmalı ve kendine bir gelişim haritası çizmelidir. Bu aktiviteler, önemli motivasyon kaynaklarıdır.

Kendinize Uygun Bir Kişisel Gelişim Aktivitesi Seçmek İçin Ne Yapmalısınız?


Kişisel gelişim aktivitelerinden maksimum düzeyde yarar almak istiyorsanız, kendinize uygun bir aktivite seçmeye özen göstermelisiniz. Her şeyden önce kendinizi tanımalısınız. Değerlerinizin farkında olmalısınız. Kişinin temel değerlerini yansıtmadığı bir hayat, ona kendini eksik hissettirir. Kişi kendini tanımalı ve değerlerinin farkında olmalıdır. Önyargılarını, korkularını, tahammül edemediği durumları bilmelidir.

Kişi kendine uygun bir kişisel gelişim aktivitesi belirlemek istiyorsa o halde gelişim vizyonunu belirlemelidir. İleride nasıl bir siz olmak istiyorsunuz karar vermelisiniz. Bir yerden başlayın, yolda nasıl bir siz olabileceğinize karar verebilirsiniz. Kişisel gelişim aktivitesi seçmek için günlük ritüellerinizi takip edin. Eğer ritüeliniz yoksa kendinize en uygun ritüeli bulun. Kişisel gelişiminiz için bedeninize ve ruhunuza iyi bakmalısınız. İyi beslenmeli ve spor yapmalısınız.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?


Kişiyi geliştiren ve yenileyen, insana değer kazandıran, hayatta daha mutlu olmasını sağlayan aktivitelerin tümü olan kişisel gelişim aktiviteleri sayısızdır. Kişi kendine ve kişiliğine en uygun aktiviteyi seçmeli ve bunu düzenli olarak yapmaya çalışmalıdır.

  • Kitap okumak, kişinin yapabileceği, onu geliştirecek en önemli ve herkesin mutlaka yapması gereken bir kişisel gelişim aktivitesidir.
  • Spor yapmak, yine herkes tarafından mutlaka yapılması gereken, beden ve ruh sağlığı için önemli olan kişisel gelişim aktivitesidir. Sporun içinde birçok dal vardır. İlginize göre plates, yürüyüş, voleybol gibi sporlar yapabilir ya da dövüş sporları ile ilgilenebilirsiniz.
  • Müzik dinlemek ve müzik yapmak kişiye kendini iyi hissettiren en önemli kişisel gelişim aktivitelerinden biridir. Sevdiğiniz bir enstrümanı çalmayı öğrenmek için harekete geçebilirsiniz. Bununla birlikte her gün sevdiğiniz şarkıları dinleyebilirsiniz.
  • Yemek yapmak ve yeni yemekler öğrenmek, kadın ve erkek herkesin mutlaka yapması gereken bir kişisel gelişim aktivitesidir. Günlük hayatta da işinize yarayacak olan bu aktivite, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Yeni bir oyun öğrenmek ve bu oyunun sevdikleriniz ile birlikte oynamak, yapabileceğiniz en iyi kişisel gelişim aktivitelerinden biridir.
  • Yabancı dil öğrenmek, kendiniz için yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biridir. Eğer İngilizce bilmiyorsanız İngilizce, Fransızca, İspanyolca ya da Arapça gibi farklı diller öğrenebilirsiniz. Bu dillerden birini öğrenmek emin olun mutlaka bir yerlerde işinize yarayacaktır.
  • Yeteneklerinizi keşfetmek ve bu yeteneklerin üzerine giderek onları daha iyi hale getirmek yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biridir. Uçsuz bucaksız şekilde sayılabilecek birçok kişisel gelişim aktiviteleri vardır. Siz el sanatlarına ilginiz yok zannedebilirsiniz belki de daha önce hiç denemediğiniz bir el sanatına yeteneğiniz vardır. Bunu öğrenmek için mutlaka denemeniz gerekmektedir. Daha önce denemeye çekindiğiniz bir aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Ya da kendi dininiz veya başka bir dinin gereklerini öğrenebilirsiniz. Sayılabilecek yüzlerce kişisel gelişim aktivitesi bulunmaktadır. Kişiye zenginlik katan, ufkunu açan, kültürel anlamda gelişmesini sağlayan farklı gelişim aktiviteleri bulunmaktadır. Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir? | Sevgiforum

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Yapmak

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Yapmak


Kişisel gelişim alanında yapabileceğiniz aktivitelerle daha ileriye gitmek ve kendinizi geliştirmek için çalışmaya özen göstermelisiniz. Bunun için yeni kitaplar okumalı, kendinize iyi bakmalı ve spor yapmalısınız. Hayatınıza kişisel gelişim aktiviteleri kazandırmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey kötü alışkanlıklardan uzak durmaktır. Bu alışkanlıkları bırakmayı deneyebilir ve gerekiyorsa profesyonel destek alabilirsiniz.

Kendinizi geliştirmek için blog yazabilir ve eksilerinizi mutlaka kabul etmeye çalışmalısınız. Araştırmalı, sorgulamalı ve kendinizi tanımalısınız. Kendinize yalan söylememeli, eksilerinizin üzerine gitmelisiniz. Gerekiyorsa fikirlerinizi not almalı ve bunların üzerine gitmek için kendinize söz vermelisiniz.

Kişisel gelişim konulu kitaplar okuyabilir ve filmler izleyebilirsiniz. Kişisel gelişiminize katkı sağlayacak olan siteleri ve dergileri takip edebilirsiniz. Eleştirilere açık olmalı, size zarar verecek kişilerden ve çevrelerden uzak durmalısınız. Kendinizi geliştirmek ve kişisel gelişinizi tamamlamak için yapabileceğiniz birçok aktivite ve davranış bulunmaktadır. Kendinize yol haritası belirleyerek işe koyulabilirsiniz. Bu sizin hayatınız. Kendinize karşı dürüst olmalı ve ilk adımı atmalısınız. Kişisel gelişim aktiviteleri yapmak kadar bu aktiviteleri düzenli yapmak ve ritüel haline getirmekte sizin elinizde. Sürekli okumalı ve araştırmalısınız. Hayatınızın patronu siz olun ve ipleri elinizden bırakmayın.
 
11 Nis 2020
23
12

Her insanın severek yaptığı bir aktivite mutlaka vardır. Benim birinci favori aktivitem şimdilerde kitap okumaktır, ikincisi müzik dinlemek, üçüncüsü spor yapmaktır.
 
17 Kas 2013
48
25

Seyahat etmek, spor yapmak, fiziksel aktiviteler denemek benim için öncelikli şıklar. Arada kitap okuma aktivitesi eklenince yaşamak daha bir güzel oluyor.
 
24 Haz 2014
2
2

İyi ve güzel olan her aktivite hayatınızda olumlu etkiler bırakır. ?Yaşamayı sevmenizi sağlar. ?‍♂️ Çıkın karanlığın koynundan doğa ile buluşun, nefes alın kitap okuyun, güzel bir film izleyin, doğum gününüzü kutlayın, ve kendinizi sevin ?
 
21 Tem 2019
2
1

Yemek yapmak ve yeni yemekler öğrenmek, kadın ve erkek herkesin mutlaka yapması gereken bir kişisel gelişim aktivitesidir. Günlük hayatta da işinize yarayacak olan bu aktivite, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Benim için en güzel aktivite bu (y) 🥣
 
Üst