Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?


kişisel gelişim aktiviteler


Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim kişinin bebekliğinden başlayarak yaşlılığına kadar, yaşadığı sürece devam edebilen uzun soluklu bir yolculuktur. Kişisel Gelişim bir insanın kendisini
 • Ruhsal
 • Bedensel
 • Sanatsal
 • Sosyal
 • Bilimsel
 • Tarihsel
ve kültürel konular gibi üstünlük, yetkinlik ve bilgelikle donatılması şeklinde kendini geliştirmesidir. Bu yolculukta kullanılan, icra edilen ve benimsenen her türlü eyleme ise kişisel gelişim aktiviteler adını veririz.
Her yaşta kişi kendini geliştirmek çağa uyum sağlayarak, yaşadığı dönemi daha kolay anlamak adapte olabilmek. Ve hayatını başarılı, sağlıklı ve mutluluk ile geçirebilmek için bir takım kişisel gelişim aktiviteler faaliyetinde bulunabilir

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?


Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?

Kişisel gelişim aktiviteleri dediğimiz, kişisel olarak bizi geliştiren, yenileyen, artı bir değer katan eylem türüdür. Bu aktiviteler kişiyi üretken hale getirir hayata daha umutlu gözlerle bakmasını sağlar. Devamında Faydalı işler yaptıran, beceri ve yeteneğin keşfedilmesini sağlayan aktivitelerden oluşmaktadır.
 • Kitap okumak
 • Müzik dinlemek ve icra etmek
 • Spor yapmak
 • Enstrüman çalmak için ders almak
 • Lezzetli ve farklı yemekler yapabilmek
 • Farklı ülkelere seyahat etmek
 • Yabancı insanlarla farklı dilde konuşabilmek ve yabancı dil öğrenmek
 • Gündemi takip etmek
 • Ekonomi
 • Sanat
 • Bilim
 • Tarih
 • Sosyoloji
 • Psikoloji gibi bilimleri incelemek ve bu bilimler üzerine kitaplar okumak,
 • Yeteneklerini keşfederek bu yeteneklerin üzerine gitmek ve yetenekleri geliştirmek
 • Hiç kimsenin öğrenmeye cesaret edemediği korktuğu fiziksel aktiviteleri denemek ve öğrenmek
 • Mensubu olduğu dinin ya da farklı bir dinin gereklerini öğrenmek
İlgi alanlarını ve nelerden hoşlandığını keşfetmek bu alanlarda hoşlanacağı aktivitelerde bulunmak.
Gibi aktiviteler örnek verilebilir. Bunun gibi daha birçok gelişim gösterecek etkinlik sayılabilir. Görüldüğü üzere buradan uzayan bir liste elde etmek mümkün. Kişisel gelişim aktiviteleri, kişinin ufkunun genişletir ve ona zenginlik katar. Kültürel, bilimsel, sosyal ve diğer ilim konularında üstünlük sağlamasına faydası dokunan her türlü aktivite olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kişisel Gelişim Aktiviteler Kişide Nasıl Değişiklik Göstermeli?​


Önemli olan kişisel gelişim aktiviteleri sonrasında kişide olumlu yönde farklılık oluşturmasıdır. Bu aktiviteleri dışardan bakıldığında kendini çok iyi geliştirdiği izlenimi vermek için bu aktiviteleri yapmayın. İçi dolu olmayan, kişiye artı yönde yetkinlik katmayan faaliyetlerde bulunmamak gerekir. Bunlar hem zaman hem para kaybına neden olur. Kişi, bu değişim ve gelişimi içselleştirip kendisi için gerçekten istiyor olmalı. Kendine uygun şekilde kişisel gelişim aktiviteleri yapmalıdır. Kişinin geleceğe yönelik plan ve hedefleri için bu etkinliklerde bulunması faydalı olacaktır.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Neden Önemli?


Kişisel Gelişim Aktiviteleri Neden Önemli?​


Kişisel gelişim aktiviteleri, umutsuzluğa düşen kişilerin, başarmak ve ayağa kalkmak için kullandığı etkin bir yöntemdir. Adım atmakta çekinen, korkan, içine kapanan ve kendini sosyal hayattan uzak tutan, bu yüzden hayatı kaçıran kişiler için silkeleyici umut ve huzur vericidir.

Kişisel gelişim aktiviteleri günümüzde çeşitliliği ile insanoğlunun kapasitesinin sınırsız olduğunu bir kez daha kanıtlamaktadır. Herkesin ilgi alanı, yetenekleri ve becerileri çeşitli olduğu için etkinlikler de bir o kadar çeşitlidir. Kişinin ben bunu yapamam dediği her şeyi aslında inanç ile alakalıdır. Başkasına zarar vermeden yapılan faydalı her şey kişisel gelişim aktiviteler içinde mevcuttur. Hayatın zorlukları ile mücadele etmek her daim gelişime açık olmakla sağlanacaktır.

Hayat, oldukça zor deyip kabuğuna çekilen insan gelişimini durdurur, içine kapanır ve üretmez. Böyle olunca hem ruhsal hem bedenen sağlığını kaybeder. Kendisine ve çevresine hiç faydası dokunmaz ve zamanla hayatın kötü olduğunu, artık hiçbir şeyden zevk almadığını söyler. Çünkü üretmeyen başkalarına ve kendisine faydası olmayan insan mutsuz olur. Bu nedenle, Kişisel gelişim aktiviteleri hayatımızda önemli motivasyon kaynaklarımızdır. Kişisel gelişim bir yol haritasıdır. Hayatta başarılı olmak için her daim gelişime ve değişime açık olmalısınız. Bir sonraki günümüzün bugünden daha verimli olması için çaba sarf etmeli ve çalışmalıyız.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisim-aktiviteleri-nelerdir.315/
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
608
662

"Can Sıkıntısını Unutturacak Eğlenceli Aktiviteler"


Koronavirüs'ün bütün dünyayı sardığı şu günlerde evde kalarak gerek kendimizi gerekse diğer insanları korumaya çalışıyoruz. Evde kalmak biraz sıkıcı olsa da eğlenceli hale getirmek bizim elimiz de. Haydi gelin hep birlikte evde zaman geçirirken yapabileceğimiz çeşitli aktivitelere göz atalım! Şimdiden iyi eğlenceler!

Film gecesi düzenleyim

Yayınlanmış bir çok film ve var. Bunların içerisinden en çok puan almış veya sizin en çok hoşunuza giden kategoriden bir film seçin. Tabi ki yanına patlamış mısır ve diğer muhteşem atıştırmalıkları unutmayın! Aileniz ile birlikte film gecesinin keyfine bakın!

Yeni tarifler deneyin

Bir çoğumuz bu tarifi bir ara denemeliyim diyerek muhakkak bir yerlere kaydetmişizdir. Onları yapmanın tam zamanı! Haydi mutfağa!

Kitap okuyun

Evimiz de bir yerlerde yıllardır okumayı beklenen kitapları okumanın tam zamanı!

Bakım ve maskeler yapın

Herkes için bakım zamanı internetten bulabileceğiniz onlarca tarif var. Benim önerim doğal maskeler tabi !

Aile albümünüzü düzenleyin veya gözden geçirin

Hem eski günleri yâd etmiş olursunuz, hem de bir düzenlemiş olursunuz.

Spor yapın

Spor yapmak için zaman bulamıyorum diyenler. İşte o zaman bu zaman internetten bulabileceğiniz spor videoları ile hem yaza şimdiden hazırlık yapın hem de vücudunuz şekillensin!

Dolaplarınızı düzenleyin

Dolaplarınızı da kullanmadığınız kıyafet, kullanılmayan eşyalar, okuduğunuz kitapları bir yere ayırın. Hem sizin için daha fazla yer açılmış olur, hem de onları dilerseniz pandemi geçince ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz! Paylaşmak güzel şey!

Meditasyon, yoga yapın

Sakinleştirici müzikler açarak, kendi içinize dönün, yaşamınızı sorgulayın, huzura kavuşun!

Beslenmenize dikkat edin

Canımız sıkılınca elimiz abur cuburlara gidiyor. Sağlıklı beslenmeye dikkat edin meyve, sebze, kuruyemiş, protein alımına daha özen gösterelim!

Yeni müzikler keşfedin

Bir sürü müzik türü var. Bu da keşfedilecek bir sürü müzik anlamına gelebilir.

Temizlik yapın

Hem eviniz hem de kendiniz için faydalı ve iyi bir aktivite. Temizlik kokusu kadar güzel olanı var mı yahu? Haydi sıvayalım kolları iş başına! Güç sizinle olsun!

Eşyaların yerini değiştirin

Kendi odanız, salon, mutfak gibi yerlerin eşya yerlerini değiştirerek yepyeni bir görünüm oluşturabilirsiniz. Koltuğu cam kenarına çevirip sıcak çikolata ve kitap üçlüsü bu yenilikten sonra sizi bekliyor olabilir.

Gelecek ile ilgili planlar yapın

Hepimiz kendimiz ile ilgili gelecek planı yapalım. Hayatınızı gözden geçirin. Ulaşmak istediğiniz hayalleri bir deftere yazın. Planlarınız gerçeklerine üzerine kocaman bir tik işareti çizmek eminim güzel hissettirecektir!

Oyun oynayın

Internet sitelerinde yüzlerce ücretsiz oyuna bit göz atabilirsiniz.

Günlük yazmaya başlayın

Şu an hayatınızda olan size ilginç gelen şeyleri, şu an düşündüğünüz yapmak istediğiniz şeyleri yazın. Bir kaç yıl sonra okuyunca başarılı hissettirebilir!

Sevdikleriniz ile sesli /görüntülü konuşun

Bu günler de çıkamasak bile teknoloji çoğu şeyi kolaylaştırıyor. Onları arayın sorun muhabbet edin.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
608
662

ZEKÂ GELİŞTİREN EĞİTİCİ AKTİVİTELER


Bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde zekâ ve hafıza güçlendirici çeşitli aktiviteler vardır.

 • Çocuğunuza evde hazırladığınız aynı renkten kâğıtlarla eşleştirme oyunu hazırlayabilirsiniz.
 • Üzerinde aynı cismin olduğu kâğıtlar kesilip, cisim eşleştirme oyunu oynanabilir.
 • Evde çizdiğiniz bir resmi ya da yazıcıdan çıkarttığınız resmi çok küçük olmayacak şekilde kesin. Daha sonra yavaş bir biçimde çocuğunuza göstererek onun da yardımı alacak selimde yapbozunuzu tamamlayın. Daha sonra dağıtıp çocuğunuzun bir araya getirmesini isteyin.
Evde bulunan işe yaramayan ayakkabı kutusu ya da başka kutuların ortalarında küçük delikler açın. Sonrasında kutuları sarı, kırmızı, mavi renklerine boyayın. En az üç tane topuda bu renkte boyayın. Topu aynı renkteki kutuya atın. Çocuğunuz hem renkleri öğrenir hem de kasları gelişir
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
608
662

"Kendi içine bakmaya cesareti olmayan herkesin yaşamı bulanıktır." Dahası bu bulanıklık dünyayı da bulandırır.

Carl Gustav Jung
 
14 Haz 2020
70
49

Bu kapsamlı yazının üzerine söylenecek bir söz yoktur. Kişisel gelişim aktivitelerinin yararları ve bu aktivitelerin en önemlileri detaylı olarak açıklanmış. Hepimizin bu listede yer alan aktivitelerden hiç olmazsa birini veya birkaçını gerçekleştirmemiz gerekir. Örneğin genellikle evde olduğumuz bu pandemi sürecini fırsat bilerek ne zamandır okumayı isteyip de fırsat bulamadığımız kitapları okuyabiliriz. Farklı tarifler deneyebilir, internetteki online kaynaklardan yararlanarak dil öğrenmeye çalışabiliriz. Ancak dediğiniz gibi insanların bunu 'yapmış olmak için yapmaması' gerekir. Dostlar alışverişte görsün diye hiç ilgi duymadığı etkinliklere katılmak, aile baskısı yüzünden bir sanat kursuna gitmek insana kişisel gelişim anlamında bir şeya kazandırmaz. Çünkü insanın her şeyden evvel o aktiviteye ilgi duyması, onu yapmak istemesi gerekir. Zevk almadan yaptığı bir şey onun için kişisel gelişimde mesafe katetmesini sağlayacak bir araç değil, sadece bir angaryadan ibaret olur.
 
14 Haz 2020
70
49

Kişisel gelişim alanında çeşitli aktiviteler yaparak hep daha ileriye gitmek için çalışmalıyız. Yeni kitaplar okumalı, spor yapmalı, bize faydası olacak şeylerle meşgul olmalıyız. Bu kapsamda;
Şiir yazmaya çalışabilir,

Kötü alışkanlıklarımızı bırakmayı deneyebilir,
Yapılacaklar listesi oluşturup bunu adım adım uygulamaya koyabilir,
Blog yazabiliriz.
Başkalarının hatalarından ders alabiliriz.
Eksiklerimizi kabul etmeliyiz.
Kişisel gelişimin temelleri; araştırma yapmak, kendini sorgulamak, pozitif düşünmek, kendini tanımak ve kendine yalan söylememektir.
Fikirlerimizi not defterine kayıt etmek, kişisel gelişim sitelerini takip etmek, kişisel gelişim konulu filmler izlemek, kendimize objektif gözle bakıp eksiklerimizi keşfetmek, eleştiriye açık olmak, pesimist kişilerden uzak durmak, başkalarıyla istişare etmek, strateji oyunları oynamak da kişisel gelişim aktiviteleri adına yapmamız gerekenlerdendir.
 
26 Haz 2020
21
9

Bu aktiviteler hayatı sevmenizi sağlar. Bu dünyaya bir defa geliyoruz yaşamak için. 2.ci bir şansımız yok. Kendinizi ve yaşamayı sevin.
 
Üst