Kendini Tanıma


Kendini Tanıma


Kendini Tanıma
Bireylerin yaşantısında kendi düşünce ve görüşlerini ifade etmesi sonucunda karşı taraftaki oluşan düşüncelerin verdiği izlenimdir. İnsanlar kendilerini ifade ederken kullandıkları kelimeler düşüncelerini yansıtması sonucunda kendini tanıtmış olur. Aslında insanlar iki farklı yol ile kendini başkalarına yansıtabilirler. İlk olarak düşünce yani kelimeler yardımı ile kurulan diyaloglardır. Seçtiğiniz kelimeler sayesinde insanlar sizleri daha rahat tanımaktadır. Yani kullandığınız kelimeleri seçerken çok dikkatli olmalısınız. Belki de söyleyeceğiniz bir cümle sayesinde karşı taraftaki izlenimi oluşturacaksınız.

Kendini Tanı !
İnsanlar kendilerini tanıtırken kullandıkları diğer bir yöntem ise beden dilleridir. Sohbet esnasında kullandığınız jest ve minikler sayesinde kendinizi daha rahat bir şekilde tanıtabilirsiniz. Kendinizi tanıtırken dikkat etmeniz gereken kurallar ise yaşadığınız yaşam tarzı üzerinden cümle kurmak, tecrübelerinize dayalı konuşmak ve karşı tarafın anlayabileceği bir diyalog oluşturmanız gerekmektedir.

Kendini Tanıtma

Önemli diğer husus ise kendinizi tanımak yani benliğinizi keşif etmektir. Zira kendinizi tanıtmanız için öncelikle kendinizi tanımanız gerekmektedir. Uygun ölçülerde kendinizi sevmeniz kendinizi tanımanız noktasında size yardımcı olacaktır. Kendi özelliklerinizi bilmeniz ve özellikleriniz ölçüsünde kendini tanımanız hayattaki hedeflerinizin belirlenmesinde çok önemlidir. Yapabileceğiniz temel yapı taşları doğrultusun da hayatınıza yön vermeniz belki de ilerde yaşayacağınız sorunların önüne geçecektir. Birçok birey kendini ifade etme konusunda tecrübesiz iken yaşantısına karakterini yansıtmış bireyler bu sorunu yaşamamaktadır. Üstelik yaşam kalitesini arttıran en önemli unsur ise bir bireyin özgürce kendini keşif etmesi ve kazandığı deneyimleri yaşantısında uygulamasıdır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kendini-tanima.170/
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız işlerinizde başarı oranınız o kadar yüksek olur.
Bir işe başlamadan önce kafanızda o iş için hemen küçük bir keşif yapın. Yapıp yapmama konusunda doğru karar vermenize bu keşif yardımcı olacaktır.
 
11 Haz 2020
71
89

Bir insanın kendini tanıması çok önemlidir. "Nefsini bilen, Rabbini bilir." diye buyrulmuştur. İnsanın kendi hatalarını kabul etmesi, eksiklerinin farkında olması, kendisiyle yüzleşmekten çekinmeyip kendisine karşı açık yürekli olması önemlidir. Bunun yanı sıra; yazınızda da yer verdiğiniz gibi, kendini doğru tanıtabilmek de mühimdir. Kendimizi tanıtırken "ben şöyle iyiyim, böyle zekîyim" diye kendimizi övmekten, kibirden, böbürlenmekten sakınmak gerekir. Ayrıca kendimizi tanıtırken açık ve yalın konuşmalı, insanlar bize "ne kadar faziletli biri" desinler diye, kendimizde olmayan olmayan şeyleri varmış gibi göstermemeliyiz. Töhmete ve yanlış anlamaya sebep olacak sözlerden kaçınmalı, kendimizi güzel ifade etmesini bilmeliyiz.
 
12 Haz 2020
42
21

Hayatta yaptığın birçok şey, eksikliğini hissettiğin ya da sana iyi geleceğini düşündüğün için yaptığın şeylerdir. Ama kendini tanımıyorsan, belki ilaç diye yaptığın şey sana en çok zarar verendir. Yakından bakınca anlayamayabilirsin kendini. Kendine dışarıdan bakmak lazım birazcık olsa kendini tanıyabilmek için.
 
6 Ocak 2021
2
0

Şimdi yaşanan tüm üzüntülerim ve canımı yakan tüm acılar, benim yarınki mutluluğumu hazırladığını biliyorum.
 
Üst