Kendini İfade Etmede Güçlük Çekenlere Öneriler


Kendini İfade Etmede Güçlük Çekenlere Öneriler


Kendini İfade Etmede Güçlük Çekenlere Öneriler

Kendini iyi ifade etmek için öneriler, sağlıklı bir iletişim kurmanıza ve kendi iç huzurunuzu sağlamanıza yardımcı olacaktır. Kendini ifade etmek noktasında problem yaşamak, çoğu zaman sonraki dönemde pişman olmanız veya içinizde birikenler nedeniyle sıkıntı yaşamanız gibi problemler olarak geri dönmektedir.

İnsan olmanın kaçınılmaz sonuçlarından birisi kendini ifade etmek zorunda kalmaktır. Kendinizi sağlıklı bir şekilde ifade etmek, isteklerinizi gerçekleştirebilmek ve istemediklerinizden kaçınmak için oldukça önemlidir. Bunun yanında hem iş hem de özel hayatınızda çok daha etkin olmanıza yardımcı olacaktır. Yazımızın devamında bulacağınız öneriler ile kendinizi çok daha iyi ifade edebilirsiniz.

Kendinizi Kontrol Edebilmenizi Sağlayacak Egzersizler Yapın

Nefes egzersizleri yapmak,
kendinizi ifade ederken oldukça yardımcı olacak ilk adımlardan birisidir. Stres altında olduğunuz için kendinizi ifade etmekte zorlanıyor veya kendinizi ifade edemeyeceğinizi düşündüğünüz için baskı altında hissediyorsanız, kendinize biraz zaman tanımalısınız. Duygu ve düşüncelerinizi doğru şekilde aktaramadığınız için sonrasında pişmanlık yaşamaktansa 20 saniye gibi bir süre kendinize zaman tanıyın ve gözlerinizi kapatın. Derin nefesler alarak gevşeyin ve kendinizi sakinleştirin. Konuşma sırasında verdiğiniz bu kısa mola stresten kurtulmanıza yardımcı olacak ve kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlayacaktır.

Negatif Düşüncelerden Uzaklaşın

Negatif düşüncelerden kurtulmak, kendinizi iyi ifade etmek için dikkat etmeniz gereken adımlardan birisidir. En kötü senaryoyu düşünmek, en kötü senaryoyla karşılaşmanıza neden olacaktır. Sakin olmalı ve olumsuz düşüncelerden kurtulmalısınız.

Kendinizi İyi Tanıyın

Kendini tanımak,
sağlıklı bir iletişimin ilk ve en önemli koşuludur. Kendinizi iyi ifade etmek istiyorsanız, öncelikle kendinizi tanımanız gerekmektedir. Bu nedenle duygularınızı ve düşüncelerinizi tahlil etmeli ve farkına varmalısınız. Gerçekten ne istediğinizin farkına varmanıza ve kendini ifade etmek hususunda çok daha başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi tanımanın iletişimde yardımcı olacağı bir diğer nokta ise yalnızca gerçekten hak verdiğiniz düşünceleri onaylamak ve yapmak istediklerinizi yapmaktır. Kendinizin farkında olursanız ısrarcı tavırlar düşüncelerinizi değiştirmeyecektir. Bu sayede yalnızca iletişim anında değil, sonrasında da istemediğiniz durumlarla karşılaşmazsınız.

Kendinizi İfade Etmek için Haklı Olmayı Beklemeyin

Kendinizi ifade ederken haklı olmak zorunda değilsiniz. Unutmayın ki, insan olarak kendimizi ifade etmek zorundayız. Bazen öfkelerimizi bazen sevgimizi bazense bir iş mülakatında profesyonelliğimizi anlatmamız gerekmektedir. Kendinizi doğru şekilde ifade etmeniz, her an haklı olduğunuz anlamına gelmemektedir. Yalnızca fikirlerinizi söylemektir. Bu nedenle haklı da olsanız, haksız da olsanız kendinizi ifade etmelisiniz.

Kendinizi Acımasızca Yargılamayın

Kendinizi yargılamak,
elbette gelişiminiz için oldukça önemlidir. Hatalarınızın farkına varmanız ve düzeltme fırsatı yakalamanız için kendinizi eleştirmeniz gerekmektedir. Ancak bunu yaparken kendinize olan saygı ve sevginizi zedelememeniz ve öz saygınızı korumanız gerekmektedir. Kurmuş olduğunuz iletişimlerden sonra kendinize karşı acımasız olmamalı ve problemi bularak düzeltmeye çalışmalısınız.

Kendinizi İfade Edebilmek için Denemeler Yapın

Kendinizi ifade etme önerilerini uygulamak, başarılı olmak için mutlaka denemeniz gereken yöntemlerden birisidir. Kendinizi gerçekten iyi ifade etmek istediğiniz bir mülakata hazırlanıyorsanız, iletişim anında sakinliğinizi korumayı ve rahat hissetmeyi öğrenmeniz gerekecektir. Girdiğiniz bir mağazada istediğiniz tişörtü tam olarak tarif etmek ve sonrasında almak istemiyorsanız beğenmediğinizi belirtmek ve teşekkür edip çıkmak bu noktada iyi bir uygulama olacaktır. Öfke duyduğunuz bir kişiye bunun sebeplerini anlatmalı, sevdiğiniz birine duygularınızı ifade etmeli veya istemediğiniz bir hususta ne kadar ısrar edilirse edilsin hayır diyebilmelisiniz. Bir kez yaptıktan sonra çok daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Kelime Haznenizi Geliştirin

Kelime haznesini geliştirmek,
basit ama en etkili yöntemlerden birisidir. Kitap okumalı, film izlemeli ve bu sayede kelime haznenizi geliştirmelisiniz. Kendini ifade etmek için kullanılabilecek kelime sayısının fazla olması, çok daha rahat iletişim kurulmasını sağlayacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kendini-ifade-etmede-gucluk-cekenlere-oneriler.303/
 
Üst