Kendi Motivasyonumuzu Sağlamak / Motivasyon yolları


Kendi Motivasyonumuzu SağlamakKENDİ MOTİVASYONUMUZU SAĞLAMAK​
Bu alanda genel olarak insanlar bir başkasının laflarına ya da uzman kişilerin görüşlerine ihtiyaç duyarlar. Ancak, her ne olursa olsun kişi kendini motive edebilmelidir. Bu çok zor gibi gelir fakat aslında çok kolaydır. Yapmamız gereken şeyler sadece kendimize dönüp bir bakmak olacaktır.

Motivasyon Nedir?


Motivasyon Nedir?


Motivasyon, bir kişinin ruhsal yapısının ya da iç kişiliğinin gerçek dünya da kişiye nasıl bir etki yaptığını ve o kişinin mutluluğunu düzenleyen bir etkendir. Fiil olarak motive etmek olarak geçer ve motive olmak herkes için işe yarar bir eylemdir. Özellikle bir işe başlarken ya da bir işi devam ettirirken pes etmemek için yapılan bir uygulama da diyebiliriz.

Motive Nasıl Olunur?Motive Nasıl Olunur?​


Kişinin çalıştığı ya da hedeflediği konularda bir iç sezinin onu bu hayallere veya çalıştığı konularda başarıya ulaşabileceğini hissettirme durumu motive olmaktır. Peki, motive nasıl olunur? Motivasyonun artması için kişiler farklı yollara başvurabilir. Bu yollar, bir müzik dinlemek, kendini ödüllendirmek ya da birinden tebrik içerikli sözler işitmekte olabilir. Kişiden kişiye değişebilir bu durum. Ancak, özellikle bir uzman ya da sosyal mecradaki videolar bunun için daha çok tercih edilmektedir. İşte tam burada önümüze şu soru gelir: Motivasyon kaynağı olarak başka bir şey kullanmak sizin motivasyonunuzu ne kadar süre yüksek ya da normal seviyede tutabiliyor? Bu soruya kendinize bakarak bir cevap verin. Göreceksinizdir ki başkası ağzından motive olmak sizin motivasyonunuzu uzun süre normal ya da yüksek seviyede tutmaz. Çünkü siz bu motivasyon kaynaklarında atladığınız bir nokta bu motivasyon kaynaklarının size uygun olup olmadığıdır. Her insan aynı motivasyon kaynağı ile motive olabilir mi? Bu soruya verilecek cevap ile aslında motivasyonun da kişisel bir şey olduğu ortaya çıkmaktadır. İnsanların motivasyonu doğal olarak zaman zaman düşer çıkar fakat önemli olan o seviyeyi normalde tutabilmektedir ve bunun içinde siz kendini motive etmeye başlamalısınız.

Kendimizi Motive Etmek


Kendimizi Motive Etmek​


Motivasyonun kişiye özel olduğunu söyledik. Şimdi ise bir kişi kendini nasıl motive edebilir? Bu soru sorulunca hemen aklımıza maddi şeyler ya da bir başarı gelebilir. Evet, gelmesi normaldir çünkü bunlarda kişiyi motive eder. Bir kişinin kendini güvenini sağlayıp hayalini başarabileceğine inanması onu en yüksek seviyede motive eden şey olacaktır. Yani ilk olarak kendine güven diyebiliriz bu konu için. Ancak, öyle bir zaman gelecektir ki kendinize başta güvenseniz bile ilerleyen zamanlarda motivasyonunuz yine düşer. Bunun sebebi hayat koşulları ya da bir başka bir durum olabilir. Peki, motivasyonumuz yüksekken düştü şimdi nasıl tekrar motive olacağız gibi bir ifade de bulunursak… Burada ise ikinci yol geliyor karşımıza. O yol ise en başta ki yaptıklarınızı düşünmek olacaktır. Bir yola girdiniz ve bu yolda belli bir süre ilerledikten sonra yorgunluk veya başka bir tempo düşürücü bir olay ile karşılatınız. Tekrar motivasyonunuzu düzeltmek için bir bakın ilk başta neler yaptınız neleri başardınız.

Öncelikle, siz en başta bu hayale veya yola girdiniz yani kendinize güvendiniz. Bu sizin ilk artı puanınız. Sonrasında, bu yolda belli bir süre ilerleyebildiniz bu demek ki siz bu yolda adım atabiliyorsunuz yani bu hayali ya da istediğiniz şey için bir ilerleme gösterebiliyorsunuz. Yani ikinci artınız ise siz hayaliniz ve gerçekleşmesini istediğiniz şeylerin gerçekleşmesi için ki gereken güce zaten sahipsiniz. Bu iki artınızı göz önünde bulundurun ve emin olun ki hayata karşı farklı bakacaksınızdır.

Çünkü siz neler yapabildiğiniz farkına vardınız artık. Neleri başarabiliyorsunuz ya da neleri başardınız gibi konulara hakimsiniz. Asıl ve önemli kendimizi motive etme yolu ise gerçekçilikten esinlenerek gelecek olan elindekinin değerini bilmek olacaktır. Burada düşünmeye başlar insan. Acaba ben nelere sahibim? Bir araba, bir ev, bir telefon ya da bir bilgisayar hangilerine sahibim acaba ben? Eğer sadece maddi konudan düşünürsek emin olun ki bir zaman sonra tıkanacaksınız çünkü konu paraya gelecektir ve kimimiz öğrenciyiz kimiz ise sabit gelirde birer çalışanız ve belki de çok paralar kazanamayabiliriz.

O yüzden, daha gerçekçi bir yaklaşım yapmamız gerekecektir. O da en basit şeylerin yani herkes için çok normal ve basit görülen şeylerin farkına varmak olacaktır. Bir örnek vermem gerekirse, şu an bu yazıyı okuyorsunuz değil mi? Ne kadar şanslısınız gözleriniz var ya da biri size bu yazıyı okuyor. Bakın yine çok şanslısınız kulaklarınız var. Bunlar ve sayamadıklarım daha tonlarca çok basit olarak gözüken ancak sahip olduğumuz için çok sanlı olduğumuz şeyler vardır bu hayatta. Bunların farkına varmak sizi en iyi şekilde motive eden bir etken olacaktır.

Odaklanmanız gereken herkesin gözüyle bakmaktansa kendi gözünüzle bakmak olacaktır. Başkalarının lafları eğer sizi kötü etkiliyor ise o lafları dinlemek zorunda değilsiniz. Herkesin ağzı var ve konuşurlar. Sizin de ağzınız var sizde kendinize konuşun ve kendiniz bir şeyleri başarmak için motive edin. Unutmayın! Şu an size çok basit gelen bir özelliğiniz ya da sahip olduğunuz şeylere sahip olmayı hedefleyenler var bu hayatta.

Kaynak: sevgiforum.com
 
Üst