Karşılıksız Kalmayan Sevgi Peygamber Sevgisi

Zeynep

Editör
4 Eyl 2016
166
74

karsiliksiz-kalmayan-sevgi-peygamber-sevgisi.jpg


Karşılıksız Kalmayan Sevgi: Peygamber Sevgisi
Biz seni görmeden sevdik Ya Resulallah… Peygamber Efendimize olan sevgi, karşılıksız kalmayacak sevgi olarak tanımlanır.
Peygamber sevgisi size Allah’a yakınlaştırır… Onun sevgisi karşılıksız kalmaz.
Hakk’ın sevgisini kazandırır…


Peygamberi Seven Kulların Mükafatı Ne Olur?
Hiçbir sevgi değil, peygamber sevgisikarşılıksız kalmaz. Peygamber Efendimize olan sevgi, karşılığını Allah kullarına fazla fazla verir. Her şeyden önce Allah’ın elçisini sevmek, kulu Allah’a yakınlaştırır. Ona en kalpten dualar gönderen kulun duaları Allah’ın elçisinin aracılığıyla kabul olur. Açılan eller boş çevrilmez.
Allah’ın Resulu bağışlanmamızın sebebi…
Peygamber Efendimiz ümmetinin bağışlanması için kıyamet gününde Allah’a yalvaracak. Ümmetinin günahlarının af olmasını isteyecek. Peygamber sevgisi, kullarının bağışlanmasını, cennet kapılarının aralanmasını sağlayacak.

Peygamber Sevgisinin Alametleri…
  • Sünnetini yerine getirmek
  • O’nu her şeyden çok sevmek
  • O’na iman etmek
  • O’nun güzel ahlakını örnek alıp hayatımızın her anında yaşamak
  • O’nun sözlerine her şeyden çok değer vermek
  • O’nun emirlerini yerine getirmek ve yasak ettiklerinden uzak olmak
Peygamber’in sünnetleri ile yaşamak, elbette kulu O’na yaklaştırır. Peygamber Efendimizin yolundan gider, Allah yoluna gelmiş olur. Allah yolundan gider. O’na olan sevgisi artar. Zikri artar. Allah yolunda, şeytanın şerrinden uzak olur.

Allah Rızasına Uygun Sevgi
Sevginin Allah katında yerinin olması, Allah rızasına uygun sevgi ile olur. Bunun için Peygamber sevgisi, Allah sevgisine yaklaştıracağından en güzel sevgidir. Onu görmeden sevmek, onunla yaratana yaklaşmak… Sevginin en yücesine ulaşmaktır. Mevlana, Peygamber sevgisini ifade ederken kelimelere sığamamıştır. Peygamber sevgisinin yaratana yakınlaştırması, Mevlana’nın hakka fani dünyadan ulaşmasını sağlamıştır.
Mevlana’nın Hz. Muhammed’e olan sevgisi…
  • İsminin hatırının büyüklüğü
  • Güzel ahlakı, ikrama nail olması, ilahi insan olması
  • Evrenselliği, etkileyici kişiliği, saygın olması
Gibi nedenlere bağlanıyor. Elbette her şeyden önce, ona olan sevginin ilahi aşka götürüyor olması, peygamber sevgisinin de ne kadar yüce olduğunu gözler önüne sermektedir.
Yel beni size götürseydi,
Yellerin eteklerine sarılırdım.
Sizi öylesine özledim ki, kuştan daha tez uçar – gelirim size;
Ama kanadı kesik kuş, nasıl uçabilir?

Peygamber sevgisi ifade edilir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/karsiliksiz-kalmayan-sevgi-peygamber-sevgisi.57/
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimize sonsuz salat ve selam olsun.
 
12 Haz 2020
11
5

Ona salevat okumak gerektiği âyet-i kerimede bildirilmiştir. Ezanda, kelime-i şehadette, namazdaki teşehhüdde, ikamette, çeşitli dualarda ismi Allâhü teâlânın ismiyle birlikte zikredilir. Allahü teâlâ, Resulullah efendimizi kendisine habib yani sevgili yapmış, herkesten daha çok sevmiştir. O hiç kimseden bir şey öğrenmemişken Allahü teâlâ Resulullah efendimize her üstünlüğü, her ilmi vermiştir. Canlılar içerisinde ilk olarak Resulullah Efendimiz Muhammed aleyhisselamın ruhu yaratılmıştır. Diğer ilahi kitaplarda da övülmüş ve müjdelenmiştir. Âmine validemiz ona hamile olduğu zaman tüm putlar yüzüstü devrilmiştir. Şeytanların ve büyücülerin hepsi âciz kalmışlardır. Doğduğunda da Kisra’nın sarayı yıkılmıştır. Mecusilerin 1000 yıldır yanan ateşi sönmüştür. Save gölünün suyu kurumuştur. Hazret-i Cebrail Resulullah Efendimize 24 bin defa gelmiştir. Başka Peygamberlere ise çok az gelmiştir. Peygamber Efendimizin yanında yüksek ses ile konuşmak ve onu adıyla çağırmak haram kılınmıştı. Mübarek terinin kokusu tıpkı gül kokusu gibiydi. Çamaşırları asla kirlenmez, kum üzerinde iz bırakmaz, taşın üzerine basınca iz kalırdı.
 
12 Haz 2020
38
18

Hz. Peygamber (s.a.v.)’e duyulan sevgi, her şeyden önce yüce Allah’ın bir emridir. Çünkü Rabbimiz Kur’an’ı Kerim’de; „Müminler, Peygamber’i kendi nefislerinden çok sevmeleri gerekir.“ [3] buyurmaktadır. Bu durumu sevgili Peygamberimiz de: „Sizden biriniz, beni babasından, evlatlarından ve bütün insanlardan daha fazla sevmedikçe, tam anlamıyla iman etmiş olmaz.“ [4] buyurarak ifade etmiştir.

Yine Hz. Peygamber (s.a.v.) kıyametin ne zaman kopacağını soran bir Sahabeye, „Sen kıyamet için ne hazırladın?“ sorusuyla karşılık vermiş, o da pek hazırlığı olmadığını, ama Allah ve Rasulü’nü sevdiğini söyleyince, şu müjdeyi vermiştir: „Öyleyse sen, sevdiklerinle beraber olacaksın.“ [5]
 
Üst