Karar Vermek Noktası


Karar Vermek Noktası


Karar Vermek Noktasında Yapılması Gerekenler

İnsanlar sürekli olarak değişen ve kendilerini yenileyen bir profil çizerler. Bu anlamda hayatta insanların karşısına sürekli olarak seçenekler çıkarmakta ve bu seçenekler karşısında insanların karar vermesine olanak sağlar. Peki karar vermek ne kadar kolaydır? Ya da karar verirken ne gibi durumlarla karşılaşılabilir?

Buna göre karar vermek noktasında insanlar özellikle karşısına çıkan şeyleri değerlendirerek hareket etmelidir. Bununla birlikte çeşitli avantaj ve dezavantajları da hesaba katmalıdır. Özellikle de hangi kararı alırken ne gibi sonuçlarla karşılaşılabileceği konusunda varsayımlar yapılmalıdır.

Karar Vermek Noktasında Yaşanılabilecek Zorluklar

İnsanlar çeşitli zaman dilimlerinde birçok karar alarak hayatlarında değişiklik ya da anlık olarak birçok noktada değişimler yapmaktadır. Örneğin bir şey alırken, bir girişim yapmak, iş kurmak için hangi alanda olmasına karar vermede insanlar kararsızlık içerisinde olabilir.

Bu gibi durumlarda karşılaşılan zorlukların en büyük nedenlerinden biri cesaretsiz davranmak ve öz güvensiz olmaktır. Böylesi durumlarda insanlar karar alma noktasında çekingen davranmaktadır. Bu gibi alınan kararlar insanlarda daha çok olumsuz etki bırakacakken hedef noktasında yine insanları istedikleri yerden de geride bırakacaktır.

Risk faktörü de önemli bir etkendir. Çünkü gerektiği noktalarda, özellikle de risk alınması gereken noktalarda insanların çekingen tavır sergilemesi insanların karar alma noktasında geri planda olmalarının da göstergesidir.


Farkındalık ve Kendini Tanımak Önemlidir

Karar verme noktasında insanların en çok kendini tanıması ve kararlı bir yapıda olması gereklidir. Çünkü karar verme noktasında seçenekler arasında en çok hangisini istediği, hangi yolu tercih etmesi gerektiğini iyi belirleyen kişiler karar verirken hiç düşünmezler. En iyini bildiklerini iddia ederek daha cesaretli davranırlar ve neticesinde önemli kararlara imza atarlar.

Bu anlamda kendini tanımak ve hedeflerini belirlemek de önemlidir. Hedefi belli olan ve ne istediğini iyi bilen kişilerin, farkındalığa sahip olan kişilerin karar verme noktasında daha cesaretli davrandıkları da bir gerçektir.

Böylelikle karar verirken insanların daha çok aktif olması, ne istediğini bilmesi ve neticesinde daha cesaretli davranması gereklidir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/karar-vermek-noktasi.282/
 
21 Haz 2020
20
14

İnsan, karar verirken acele etmemelidir. "Acele işe şeytan karışır." sözünü duymayanımız yoktur. Önemli bir şeye karar vermeden evvel ince eleyip sık dokumak, tüm ihtimalleri göz önünde bulundurmak, her şeyi hesaba katmak gerekir. Fakat insan; işlerin tehirine (gecikmesine) yol açacak, fırsatları kaçıracak şekilde de uzun uzun düşünmemelidir. Karar verirken ne çok uyuşuk ne de çok fevrî davranmamalıdır. Tam zamanında doğru karar verip uygulamaya geçirmelidir.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Herkesçe kabul edileni, kalbimizin söylediklerine tercih ediyoruz., Aslında böyle yaparak
gücümüzü kaybediyoruz.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Farkındalık yaratmak bizim "elimizde!".
 
14 Haz 2020
70
49

Herkesçe kabul edileni, kalbimizin söylediklerine tercih ediyoruz., Aslında böyle yaparak
gücümüzü kaybediyoruz.


İnsan herkese değil doğruya, gerçeğe uymalıdır. Herkes toplanıp bir şeye ak dese bile kalbi o işten rahatsız oluyorsa, onun kara olduğunu biliyorsa o işi yapmamalıdır. Çoğunluk yanlış yolda diye bizim de yanlış yolda olmamız gerekmez. İnsan topluluğun ne dediğini değil, dinimizin ne bildirdiğini önemsemelidir. Bir şeyin herkes tarafından kabul edilmesi o şeyin doğru olduğu anlamına gelmez.
 
Üst