KADİR GECESİ VE EHEMMİYETİ

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

kadir-gecesi-ve-ehemmiyeti.png


KADİR GECESİ VE EHEMMİYETİKadir gecesi, İslam dini açısından en değerli ve mübarek bir gecedir. Kadir gecesinin kıymetini herkes takdir etmektedir ve bu nedenledir ki ülkemizde ve hatta İslam aleminde “kadir gecesinde mi doğdun?” gibi bazı hoş hasletler bu geceye dayandırılmaktadır. Kadir gecesinin nereden geldiği, fazileti, o geceyi nasıl geçirmek gerektiği ve mükafatları hakkında bilgi sahibi olmak bu gecenin değerini anlamak ve bu geceyi gerektiği gibi geçirebilmek için önemlidir.

Kadir gecesi nereden gelmektedir

Öncelikle kadir gecesinin Kuran’ı kerimin indirilmeye başlandığı gece olarak bilmemiz gerektiği ayetlerle sabittir. Ancak burada hemen hatırlatmakta fayda vardır ki, Kuran-ı Kerimin yeryüzüne indirilişi iki safhadan meydana gelmektedir. Birincisi Kuran-ı Kerimin asıl makamı olan levhi mahfuzdan dünya semasında bulunan makamına indirilişidir ki, bu indiriliş toplu olarak gerçekleştirilmiştir. Yani Kuran-ı Kerimin tamamı toplu olarak bu gecede dünya semasına indirilmiştir işte bu gecenin adı beraat gecesidir. Beraat gecesi ramazan ayından önceki hicri şaban ayındadır ve şaban ayının on beşinci gecesidir. Budan yaklaşık 40 gün kadar sonra da yani kadir gecesinde artık kuran-ı kerim dünya semasındaki makamından peygamber efendimize indirilmeye başlanmıştır. İşte bu gece de kadir gecesidir.

Kadir gecesinin İslam aleminde çok büyük büyük önemi vardır ve sadece İslam alemi değil, tüm dinler, insanlar, kainat için önemi çok büyüktür. Çünkü kadir gecesi demek sadece bir kandil değil İslamiyetin doğuşu demektir. Kadir gecesi demek; bütün peygamberlere müjdelenen ve kutsal kitaplarda geleceği müjdelenen ahir zaman peygamberi peygamber efendimize ulvi vazifesinin tebliğ edildiği gece demektir, kadir gecesi demek ahir zamanın geldiğinin ve bundan sonra kıyamet gününün daha da yaklaşmış olması demektir, kadir gecesi demek diğer kitapların hükmünün bitip Kuran-ı kerimin hükmünün başlaması demektir, Hazreti Allah’ın insanlara en büyük hediyesi ve en büyük müjdeleri verdiği Kitabullahın indirilmeye başlanması, İslamın başlaması, peygamberimizin vazifeye başlaması demektir.

Böylesine ulvi bir gece elbette çok büyük ve Cenab-ı Hakkın değer verdiği bir gece olması çok normaldir. Burada kısaca kandil gecelerine de değinmekte fayda vardır çünkü maalesef bazı insanlar kandil gecelerinin kıymetini idrak edememekte ve kandil gecelerini diğer gecelerden farklı bulmamaktadır. Halbuki, bunun misali çok basittir. Nasıl ki, kağıt paraların hepsi kağıt olmakta aynı olup onları birbirinden ayıran ve değerini farklı kılan üzerindeki rakamlara ve darphanenin farklı değerlerde basması ise bu tüm geceler de kandil geceleri de gece olmakta aynı olmakla birlikte Cenab-ı hakkın bunlara farklı bir değer vermesi ve adeta ilahi mühürle damgalaması nedeni ile elbette bu geceler de diğerlerinden farklıdır.

Kandil gecelerinin her birinin ayrı bir fazileti olmakla birlikte kadir gecesinin yeri çok farklıdır. Hatta şöyle de ifade edilebilir ki, hicri diğer ifadesiyle kameri aylar Muharem ayı ile başlar ve hicri seneye göre ilk kandil Mevlit Kandilidir. Bundan sonra sırasıyla; regaib kandili, miraç kandili, beraat kandili ve son oalrak kadir gecesi gelmektedir. Yani hicri olarak bir kul adeta önden gelen 4 kandil gecesi ile kendini manen kadir gecesine hazırlamaktadır. Üstelik kadir gecesinin içinde bulunduğu ayın ramazan ayı olması ve öncesinde gelen Recep ile Şaban aylarının da hazırlık ayı olması mev’ıza kitaplarında anlatılan hususlardandır.

Kadir gecesinin fazileti ile alakalı olarak anlatılan birçok hadise vardır; bir gün peygamber efendimiz mescidinde ashabına beni İsrail’den bir adamın kıssasını anlattı. Buna göre bu zat tam bin ay geceleri ibadet edip gündüzleri düşmana karşı savaşmıştı ve üstelik ne yapılırsa yapılsın asla yenilmeyen bir zattı. Düşmanların karşısında duramadığı ve Allah yolunda büyük mücadele gösteren bu zatı ortadan kaldırmakta muvaffak olamayan müşrikler hanımı vasıtası ile kendisini nasıl mağlup edebileceğini sordular. Bu zata hanımına kendisini durdurmanın tek yolunun kendi saçları ile kendisinin bağlanmasının olduğunu söyleyince hanımına yapılan vaatlerle hanımı gece uyurken saçından kesti ve o saç ile onu bağladı. Artık müşriklerin elinde olan bu zatı büyük bir kubbe altında kubbe direğine bağladılar ve öldüreceklerdi. Ancak Allah’ın izni ile bu zat bağlı olduğu direği yıktı ve böylece kubbe altında olan tüm müşriklerin ölmesini sağladı. Tabi kendisi de şehit oldu. İşte bu zatın yaptığı amelin büyüklüğünü duyan sahabe-i kiram üzüldüler ve peygamberimize “ya rasulellah bizim ömrümüz kısa biz bu ümmetlerin kazandığı sevabı bu kısa ömrümüzle nasıl kazanacağız” diye ifade ettiler. Bunun üzerine kadir suresi nazil oldu ve bu surede kadir gecesinin bin aydan daha faziletli olduğu ayetle ifade edilmiş oldu. Sadece fazieti değil bu gecede meydana gelen hadiselerden de haber verilmiş oldu. Kadir gecesini anlatan kadir suresinin meali şu şekildedir;

1 - Biz o (Kur'ân)nu Kadir gecesinde indirdik.

2 - Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?

3 - Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4 - Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

5 - O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.
Kadir suresinde de ifade edildiği üzere Kuran-ı Kerimin indirilişi kadir gecesinde olmuştur. Başka bir ayda ramazan ayında indirildiği de açıkça ifade edildiği için kadir gecesinin Ramazan ayında olduğu kesindir. Ancak kadir gecesi içerisinde hangi zamanda olduğu kesin değildir. Bu hususta çok farklı rivayetler ve farklı beyanlar vardır. 27. Gece olduğu kabul edilse de bu geceye gerçekten kavuşmak isteyen ve bu gecenin bereketinden istifade etmek isteyen kişilerin daha dikkatli ve özverili davranmaları gerekmektedir. Çünkü anlatıldığına göre sahabe-i kiram sırf bu geceyi idrak etmek ve Ramazan ayından daha fazla istifade etmek için Ramazan ayının son 10 günü geldiğinde evlerinden yataklarını dışarıya çıkarırlar ve bu gecede daha çok ibadet ederlerdi.

Kadir gecesinin gizli olmasının çok hikmetleri vardır. Bazıları sene içerisinde gizli olduğunu söyleseler de doğru olan Ramazan ayında gizli olmasıdır. Hatta muhtelif hadis-i şeriflerde kadir gecesinin son 10 günde, son 10 gün içinde tek gecelerde aranması tavsiye edilmiştir. Bu konuda en muteber tespitlerden birisi de İmamı-ı Şarani Hazretlerine aittir ki, kendisi evliyanın büyüklerinden olup tam 30 yıl bu usulle kadir gecesini bulmuştur. İmam-ı Şarani hazretlerine göre kadir gecesi ramazan ayının giriş günlerine göre tespit edilir. Buna göre;

Pazar günü girerse, 28'i 29'a bağlayan gece.

• Pazartesi günü girerse, 20'yi 21'e bağlayan gece.

• Salı günü girerse, 26'yı 27'ye bağlayan gece.

• Çarşamba günü girerse, 18'i 19'a bağlayan gece.

• Perşembe günü girerse, 24'ü 25'e bağlayan gece.

• Cuma günü girerse, 16'yı 17'ye bağlayan gece.

• Cumartesi günü girerse, 22'yi 23'e bağlayan gece kadir gecesidir.
Bu geceden azami derecede istifade etmek için kılınması gereken kadir gecesi namazı vardır ki; şu şekilde kılınır;

1'inci rek'atte: 1 Fâtiha, 3 İnnâenzelnâhü..., 2'nci rek'atte: 1 Fâtiha, 3 İhlâs-ı Şerîf, 3'üncü rek'atte: 1 Fâtiha, 3 İnnâenzelnâhü..., 4'üncü rek'atte: 1 Fâtiha, 3 İhlâs-ı Şerîf okunur. Namazdan sonra:

• 1 defa, "AllâhüekberAllâhüekber, Lâ ilâhe illallâhüvallâhüekber, Allâhüekber ve lillâhi'l-hamd."

• 100 "Elem neşrah leke..." sûresi,

• 100 "İnnâenzelnâhü..." sûresi,

• 100 defa da ResûlullâhEfendimiz'in Hz. Aişevâlidemize öğrettiği "AllâhümmeinnekeAfüvvünKerîmüntuhibbü'l-afvefâ'füannî"


duâsı okunur ve duâ edilir. Mümkünse, bir de tesbih namazı kılınır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kadir-gecesi-ve-ehemmiyeti.65/
 
26 Tem 2019
92
45

Böylesine önemli gün ve gecelerin kıymetini iyi bilmek gerekiyor.
Önem ve değerini iyi anlamak gerekiyor.
Böyle özel günlerin değer ve kıymetini iyi bilenlerden olmak dileğiyle.
 
11 Haz 2020
71
89

Kadir gecesi, bin aydan hayırlı olduğu bildirilen,Ramazan-ı Şerif ayında gizlenmiş çok mübarek bir gecedir. Kadir gecesinin önemi ve bu gecede yapılması gerekenler hakkında verdiğiniz bilgiler çok önemlidir. Kadir gecesi sadece Ümmet-i Muhammed'e mahsustur. Kadir gecesinde (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa’fü annî) duasını okumak çok faziletlidir. Bu duanın anlamı:
"Ya Rabbi, sen affedicisin, kerîmsin, affı seversin, beni de affeyle"
Kadir gecesini Ramazan-ı Şerif'in son 10 gecesinde aramak, özellikle son 10 günü geceyi ibadetle geçirmek gerektiği bildirilmiştir. Kadir gecesini ihya edebilmek için o gece varsa kaza namazlarımızı kılmalı, bol bol dua etmeli, Kur'ân-ı Kerîm okumalı, tevbe etmeli, sadaka vermeli, ibadetlerimizin sevaplarını tüm Müslümanlara hediye etmelidir. Biz sevaplarımızı hediye edince, hepsine ulaşır. Kendi sevabımızdan da hiçbir şey eksilmez.
 
Üst