Jest Mimik Ve Beden Dili Nedir?


Jest Mimik Ve Beden Dili Nedir?


Jest Mimik Ve Beden Dili Nedir?

Etkili bir iletişim kurmanın ilk şartı jest ve mimikler yani beden dilidir. İletişim esnasında kullanılan el ve kol hareketleri jest; konuşurken yüzünüzle ilettiğiniz duygu ve düşünce mesajları ise mimik olarak adlandırılır. Beden dili bu sebeple sözsüz iletişimdir de denebilir. Jest ve mimikler aracılığı ile konuşurken ilettiğiniz mesajların etkililiğini arttırmış ve ifade edemediğiniz durumları da karşı tarafa iletmiş olursunuz.

İletişimde Etki Oranları
İletişim de kullanılan sözcükler iletişimi %7, ses tonu %38, beden dili ise %55 oranında etkilemektedir. İletişim esnasında asıl amaç karşı tarafa içinizdekileri söylemek değil bunu nasıl ve ne derece yaptığınızdır. Bu sebeple beden dilinin iletişimdeki yeri ve önemi yadsınamayacak kadar çoktur. Bunu etkili ve doğru kullanmak da zaman içerisinde ve alınan kişisel gelişim eğitimleri neticesinde daha mümkün hale gelmektedir.

Beden Dilinin İletişimde Etkisi
Beden dili mesajları karşı tarafa daha etkili bir şekilde iletilmesini sağlar. Beden dilini kullanmadan yapılan iletişimler akılda kalmayan, etkisi az bir sohbetten öteye geçememektedir. Kalıcılığı yakalamak ve insanlarda küçük dokunuşlar yapabilmek adına beden dilini kullanmak çok önemlidir.

Duruşunuz ve jest mimiklerinizin yanı sıra ses tonunuz da beden diline dahil olmaktadır. Hangi tonda konuştuğunuz ve konuşurken takındığınız yüz ifadeniz siz istemeden farklı mesaj ve anlamlar içerebilmektedir. O yüzden beden dilini doğru kullanmaya özen göstermelisiniz.

Konuşma esnasında kollarınızın bağlı oluşu karşı tarafa konuşmak için istekli olmadığınız ve iletişime kapalı olduğunuz anlamını verir. O şekilde kullandığınız her sözcük kalıcılığını ve anlamını yitirecektir. Duygu ve düşüncelerinizi karşı tarafa en güzel beden diliyle iletirsiniz. Mutlu olduğunuz bir olayı saatlerce kelimelere dökmektense yüzünüzdeki bir gülümsemeyle daha etkili bir şekilde ifade edebilirsiniz.

İnsanlarda İyi Bir İzlenim Bırakmak İçin
Herkes için ilk izlenim oldukça önemlidir. İletişime başlamadan önce karşı tarafın sizde uyandırdığı mesajlar ilk dikkat edilen unsurlardan biridir. İlk izlenimden elde edilen bu bilgiler büyük bir olasılıkla iletişimin sonuna kadar etkisini korumakta ve kolay kolay kaybolmamaktadır. Bu sebeple iletişimin devamı ve sağlıklı bir şekilde yürümesi için belli başlı dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki iletişimi başlatma aşamasıdır. Bu aşamayı doğru kullanarak karşı tarafa iletişime açık olduğunuzu belirtebilirsiniz.

Bedeninizi karşı tarafa yönlendirip hafif başınızı eğip gülümseyerek iletişime başlayabilirsiniz. Aranızda kurduğunuz mesafenin de karşı tarafı rahatsız etmeyecek şekilde 100-200 cm olmasına dikkat etmelisiniz. İkinci olarak aranızda kurduğunuz bağı güçlendirmektir. Konuşurken ilettiğiniz sözlü ve sözsüz mesajların tutarlılığı ve samimiyetiniz aranızdaki bağı daha da güçlendirip ilk izlenimin başarıyla sonuçlanmasını sağlayacaktır. Gözler kalbin aynasıdır. Bu sebeple iletişim esnasında göz temasından kaçınırsanız bu karşı tarafta güvensizlik mesajı verecektir. Yeterli oranda ve karşımızdakini sıkmadan göz teması kurarak iletişimden kopmayıp iletişimi etkili ve kalıcı hale getirebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/jest-mimik-ve-beden-dili-nedir.366/
 
11 Haz 2020
71
89

Beden dili, söylediklerimizi pekiştirir ve onlara farklı anlamlar yükler. Göz teması kurmak önemlidir, fakat bu, kişiyi rahatsız edecek derecede olmamalıdır. Yere bakmak karşı tarafta güvensiz olduğunuz izlenimi uyandırabilir.
Bir kişinin ellerine bakması kızdığı, utandığı veya sıkıldığı anlamına gelebilir.
Omuzları kaldırmak 'bilmiyorum' demektir. Kaşları kaldırmak ise tedirginlik, korku ve şaşkınlık gibi duyguların belirtisidir.
Bir kişiyle bir konu hakkında görüşürken muhatabınız bacak bacak üzerine atıyorsa muhtemelen anlaşamayacaksınız demektir.
 
Üst