İyi Bir Evlat Olmanın Yolları

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

İyi Bir Evlat Olmanın Yolları


İyi Bir Evlat Olmanın Yolları
Ailenize iyi bir evlat olmak hiç de zor değil. Onlar ki bizleri bu dünyaya getirmiş olan, yemeyip yediren, içmeyip içiren sevgi dolu insanlar. En yakınlarımız; ailemiz!


İnatçılığı Bırakın
İnatçı olmak hiçbir şeyi çözmez. Annenize, babanıza asla karşı gelmeyin. Saygılı olun ve her şeyi tane tane anlatın. Ona güzel davranın.


Aşırı Tepki Vermekten Kaçının
Aşırı tepki verirseniz sonrasında onları üzdüğünüz için büyük bir pişmanlık yaşayabilirsiniz. Bu yüzden ebeveynlerinize her daim tatlı davranın, onları kırmayın.


Şefkatli Olmaya Özen Gösterin
Unutmayın ki onlar size hayatınız boyunca şefkatli yaklaştı, üstelik bunu seve seve yaptılar. Siz de aynı tutumu onlara gösterin. Nazik davranın, kalplerini kırmayın.


Beraber Bir Şeyler Yapın
Bu yapacağınız şey sinemaya gitmek de olabilir, beraber bir çiçek büyütmek de olabilir. Balkondaki bitkileri beraber sulayıp sohbet etmek de olabilir, beraber bir kursa gidip eğlenmek de olabilir. Size kalmış!


Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/iyi-bir-evlat-olmanin-yollari.258/
 
13 Haz 2020
5
7

Her gencin okuması gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum. Maalesef şimdiki neslin bir kısmı anne-babalarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda yeterince hassas değildir. Anne-babaya öf demek bile yasaklanmışken onlara bağırıp çağırmak daha da kötüdür. Hatta geçen gün istediği ayakkabıyı almadığından dolayı annesini merdivenlerden aşağı iten bir kızın haberine rastgelmişsinizdir. Bazıları da miras yüzünden anne-babasına düşman olmakta, mirastan yararlanmak için bir an önce ölmelerini istemektedir. Anne-babaları yaşlanınca onları huzur evine terkeden hayırsız evlatlar bir gün gelip kendi evlatlarından da aynı muameleyi gördüklerinde ne kadar büyük bir yanlış yaptığını anlarlar.
 
12 Haz 2020
25
25

Yeni nesilde en büyük noksanlığın oluşmasında ki temel sebep anne-babaların, ''ben yaşayamadım, o yaşasın'' diyerek; aslında iyi niyetli düşünceleri ile başlayan hatalardır. Çocuk, her yaptığına merhamet edip susan anne ve babayı, bir süre sonra; en ufak kafa sallamada, isyan edip karşısına alma boyutunda görebiliyor. Belki buna günümüzde ''şımartmak'' dense de, anne-babalar çocuğa arkadaş olmaktan ziyade, rehber olmalıdır. Çocuğun istekleri yapılırken, bunu zorunda oldukları için yapıyorlar izlenimi vermek yerine; onu sevdikleri için, ellerinden geleni yaptıklarını göstermelilerdir. Çocuk da, anne ve babasının ellerini görüp onların farkında olmalıdır. Bizim her koşulda iyiliğimizi, güzelliğimizi isteyen ailemiz için en büyük adımımız ''farkında olmak'' ile başlar.
 
12 Haz 2020
31
20

Şefkat, ailenin birbirine verdiği en önemli hediyedir. Bu duyguya sahip kişi bilerek kötülük yapmaz. Şefkatli kişilerin iyi aile bireyleri olmaları daha kolaydır.
Beraber zaman geçirmek çok yararlıdır. Karşılıklı birbirlerinin sevinç ve üzüntülerinden haberdar olunur, hayat paylaşılır. Olaylar üzerinde konuşun. Birlikte yaşanan üzüntülü ve sevinçli olaylar üzerinde sohbet etmek, bağlılık duyguları uyandırır.
Beklemediği bir anda anne babaya gülümsemek, onda sevgi, güven ve bağlılık duygusu uyandırır. Korktuğu, heyecanlandığı anda elini tutmak olumlu izler bırakır. Bedensel dokunmalar size olan güvenini tazeler.
Ailede birden fazla çocuk varsa, çocuklar arasında her zaman adaleti sağlamak mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda tepkisel davranıp kardeşinizin psikolojik ihtiyacının daha fazla olabileceğini gözardı edip, kıskançlık göstermemelisiniz.
 
21 Haz 2020
21
11

Dinimizde anne-baba hakkının önemi çok büyüktür. Evlatlar anne-babalarını üzmekten sakınmalı, her zaman bir ihtiyaçları olup olmadığını sormalıdır. Eğer bir insan anne-babasından ayrı yaşıyorsa, mutlaka bayramlarda, mübarek günlerde ziyaretine gitmeli, hiç olmazsa bir telefon etmelidir. Anne-babasına hizmette hiç kusur etmemelidir. Dini kaynaklarda belirtildiğine göre anne-babanın yüzüne sevgiyle ve şefkatle bakmak, kabul olunan bir Hac sevabı kazandırır.
 
18 Şub 2017
37
29

ŞEFKAT GÖSTERİN

En güzel hediye şefkat:
Şefkat, ailenin birbirine verdiği en önemli hediyedir. Bu duyguya sahip kişi bilerek kötülük yapmaz. Şefkatli kişilerin iyi aile bireyleri olmaları daha kolaydır.

Onlara zaman ayırın: Beraber zaman geçirmek çok yararlıdır. Karşılıklı birbirlerinin sevinç ve üzüntülerinden haberdar olunur, hayat paylaşılır. Olaylar üzerinde konuşun. Birlikte yaşanan üzüntülü ve sevinçli olaylar üzerinde sohbet etmek, bağlılık duyguları uyandırır.

Evlat sıcaklığını hissettirin: Beklemediği bir anda anne babaya gülümsemek, onda sevgi, güven ve bağlılık duygusu uyandırır. Korktuğu, heyecanlandığı anda elini tutmak olumlu izler bırakır. Bedensel dokunmalar size olan güvenini tazeler.

Kardeşlerinizi kıskanmayın: Ailede birden fazla çocuk varsa, çocuklar arasında her zaman adaleti sağlamak mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda tepkisel davranıp kardeşinizin psikolojik ihtiyacının daha fazla olabileceğini gözardı edip, kıskançlık göstermemelisiniz.
 
26 Tem 2019
92
45

Anne baba kardeş; bunların ne kadar önemli ve değerli olduklarını annesiz babasız ve kardeşi olmayan kişilerin hissettiği derin duygulardan öğrenebilirsiniz.
 
11 Haz 2020
71
89

İyi evlat olmak isteyen bir kişi anne-babasına saygıda kusur etmemelidir. Fakat bu, 'onların her dediklerini sorgusuz sualsiz yerine getirsin' demek değildir. Bir anne veya baba çocuğuna 'namaz kılma, başını örtme, içki iç' gibi şeyler söylüyorsa tabii ki onlar yerine getirilmez. Anne babanın hakkı çok büyük olsa da onlar için günah işlenmez. Anne-baba hakkı oldukça kapsamlı bir konudur. Onların bizim üzerimizde 80'den fazla hakkı olduğu bildirilmiştir. Herkesin anne-baba haklarını öğrenip bunlara uygun hareket etmesi gerekir. Anne-babası ölmüş olanlar da arkalarından dua etmeyi, Kur'an-ı Kerim okumayı, sadaka verip sevabını onlara bağışlamayı ihmal etmemelidir.
 
Üst