İslam’da hasta ziyareti

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

hasta-ziyareti.jpg


İslam’da hasta ziyareti

Hasta ziyareti dinimizde teşvik edilen bir sünnettir. Hadis-i şerifte bildirilmiştir ki, hastayı ziyaret eden kişi onun yanına gelip oturuncaya kadar rahmete dalar, oturduğunda ise rahmete gömülür.

Hasta ziyaretinde dikkat edilmesi gereken İslam adabı
İbn-i Abbas hazretleri “hastayı bir defa ziyaret etmek sünnettir. Daha fazlası ise nafiledir” demektedir. Hasta ziyaretine giden kişi, hastanın baş ucunda veya ayak ucunda değil dizinin hizasında durarak oturmalıdır. Bu müstehap olandır. Ayrıca hastanın yanında iken sağa sola bakmak hoş değildir. Hastanın bulunduğu tarafa bakılır ancak yüzüne dik ve uzun şekilde bakılmaz.
Hasta ziyaretine gidilirken bayram gibi hususi bir gün değilse yeni ve şık elbiseler giyilmez, ayrıca kirli elbiselerle de gidilmez. Hastaya karşı yüzünü ekşitip asık suratlı durmamalıdır. Hasta ziyaretinde doğru olan hastanın hoşlanacağı şeylerden konuşmak, onun sağlığa kavuşacağından ve beraberce daha güzel günler yaşanacağı gibi gönlünü hoş edecek şeylerden bahsetmek gerekir.
Hasta ziyaretinin uzun tutulmaması ve kısa olması gerekmektedir. hasta ziyaretinde sünnetlerden birisi de hastadan dua istemek ve yanında sadece güzel ve hayırlı şeylerden konuşmaktır. Çünkü hadis-i şerifle bildirilmiştir ki hastanın yanında konuşulan şeylere melekler amin demektedir. Bu nedenle hayrın dışında konuşulmamalıdır.

Hasta ziyaretinden ayrılmadan önce kişinin bildiği dualarla hastaya şifa bulması için dua etmekte sünnettir.

Kaynak: http://www.sevgiforum.com/konular/islamda-hasta-ziyareti.7/
 
3 Ocak 2015
10
13

Hasta ziyaretinin önemini iyi kavramak gerekiyor
Bunun değer ve kıymeti ne zaman anlaşılır biliyormusunuz ? Siz hasta olduğunuz zaman
Gözleriniz sürekli kapıda olur sevdiklerinizin ve sevenlerinizin yolunu gözlersiniz
Hasta ziyaretlerini ihmal etmeyin çünkü ihmale gelmeyecek kadar büyük önem arz eden bir konudur.
 
11 Kas 2019
6
13

Peygamberimiz inanan mümin bir hastayı ziyaret etmiş, ona şu duayı etmeyi öğretmiştir.

Allahümme atina fıddünya haseneten ve fıl ahireti haseneten ve kına azabennar.

Allah'ım. Bize dünyada türlü türlü iyilik ver, ahirette de sayıya hesaba gelmez iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru
 
14 Haz 2020
70
49

Hasta ziyaretinin fazileti çoktur. Hastanın yanında hep güzel şeylerden konuşmak, iyileşmesi için dua etmek gerekir. Hasta ziyaretlerinin kısa olanı makbuldür. Hastanın yanına girerken e'uzü Besmele çekmeli, selam vermelidir. Yanında alçak sesle kelime-i şehadet getirerek hastanın da bunu bol bol söylemesine vesile olmalıdır. Tüm hastalarımıza tez vakit hayırlı âcil şifâlar niyaz ederim.
 
12 Haz 2020
38
18

Hasta ziyareti sünnettir. Hastanın bakacak kimsesi yoksa vacib-i kifaye olur. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Müslümanın, Müslüman üzerinde beş hakkı vardır: Selamını almak, hastalanınca ziyaret etmek, cenazesine gitmek, davetine icabet etmek, aksırıp da elhamdülillah dediği zaman, yerhamükallah demektir.)
 
12 Haz 2020
31
20

Peygamber efendimiz, ziyaretçiye çok sevap verildiğini bildirince, oradakiler, hastaya da sevap olup olmadığını sordular. (Hastaya kat kat daha çok sevap verilir) buyurdu. (Taberani)
Biri hastalanınca hemen ziyarete gidilmez. Sık sık gitmek de doğru değildir. En fazla iki günde bir gidilebilir.
Ziyarete yeni elbise ile değil, her gün giyindiği elbise ile gitmelidir! Hastanın başucunda değil, ayakucunda oturmayı tercih etmelidir!
Hastanın yüzüne bakmayıp, sağa sola bakmak veya önüne bakmak uygun olmadığı gibi, devamlı olarak hastanın yüzüne bakmak da uygun değildir.
Hastanın yanında asık suratla durmamalıdır! Güzel şeylerden bahsetmeli, iyileşmesi için dua etmelidir!
Peygamber efendimiz, bir hastayı ziyaret edince, (Bir şeyin yok, inşaallah bu rahatsızlığın, günahlarını temizler) buyururdu. (Buhari)
 
18 Şub 2017
37
29

Hasta bir mü'mini ziyaret etmek Peygamberimizin (s.a.s) sünnetidir. O, hastaları ziyaret eder, mü'minlere de hasta ziyaretini tavsiye ederdi (Buhârî, Cenâiz, 2; Müslim, Libâs,114). Hasta bir mü'mini ziyaret eden kişi hem hastaya moral vermiş olur, hem de kendisi sevap kazanır (Tirmizî, Edep, 45; Nesâî, Cenâiz, 53).

Peygamberimiz (s.a.s) hastaların ziyaret edilmesini, cenazelerin takip edilmesini, zira bunların "ahireti" hatırlatacağını söylemiştir (Buhârî, Cihâd 171; Atime, I). Hastaları ziyaret ettiğinde elini hastanın alnına kor, hastanın elini kendi eli içine alır, şefkatle hatırını sorar: "Geçmiş olsun, inşallah hastalığın günahlarını temizler. "buyurur (Buhârî, Tevhid 31) ve hasta için dua ederdi. Kıyamet günü Allah Teâlâ'nın, " Falan kulum hastalandı da sen onu ziyaret etmedin, etseydin beni onun yanında bulacaktın" diyeceğini bir kudsî hadisinde bize bildiren Rasûlullah (Müslim, Birr, 43), Hz. Âişe'nin nakline göre ailesinden hasta olan birine şöyle dua ederdi: "Ey insanların Rabbi olan Allah'ım! Bu ızdırabı gider. Şifayı veren sensin, senden başka kimse şifa veremez" (Tirmizî, Cenâiz, 4; Ebû Dâvud, Tıb, 17). Yine o şöyle buyurmuştur: "Vücudunun ağrıyan yerine elini koy ve üç defa Bismillah dedikten sonra yedi kere şöyle de; " Hissettiğim hastalığın zararından ve tehlikesinden Allah'ın yüceliğine ve kudretine sığınırım" (Tirmizî Tıb, 32; Hanbel, I, 239).
 
21 Haz 2020
20
2

Hasta ziyaretini hiç ihmal etmemek gerekir. İnsanın, hasta olan yakınlarını ziyaret etmesi, bir ihtiyaçları olup olmadığını sorması, onlara moral vermesi bir görevdir fakat bazen de tanımadığımız kişileri ziyaret etmek ve yardımda bulunmak gerekir. Örneğin Lösev'e bağışta bulunup oradaki çocukları ziyaret etmek, gülümsemelerine vesile olmak, çok farklı bir duygudur. Hem insan, hastaları ziyaret ettiğinde ölümü hatırlar, ibret alır ve sağlıklı olduğu için bir kez daha şükreder.
 
13 Eyl 2019
106
24

Rabbim. Kudreti sonsuz Rabbim. Gücü sınırsız Rabbim. Şu anda hasta olan bütün kardeşlerimize şifa ver. Sıhhatte olanlardan da hastalığı uzak eyle. Senin sonsuz emanına sığındık. Bize ( Hennan) isminle tecelli et.İçimizden geçirip söze dökemediğimiz bütün korkularımızdan emin kıl.
 
Üst