İslam ve İnsan

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

islam-ve-insan.jpg


İslam ve İnsan

İnsanlar, islami çerçeveden hayata gözlerini açıp o doğrultuda mutlaka devam etmeleri de gerekmektedir.

İslam da aranılan adalat, merhamet, sevgi her şey barınır. Bu yüzden dolayıdır ki insan ve islam birbirinden ayrılamaz önemli parçalardan birisidir. İnsanoğlu islamı yok sayamaz. Çünkü islamın içerisindedir. İslami açıdan bir hayat sürmek kişinin vicdan ve merhamet duygusunu sürdürmesine de neden olacaktır. İç ve dış dinamikler sağlam esaslar üzerinde mutlaka olması gerekmektedir. Hatta öyle ki İnsanoğluna daha Peygamberlerimiz döneminde bile islamın şaratları öne sürülmüştür. Yüce Rabbimiz islamın 5 şartı üzerinde önemle durmuştur. İslamın 5 şartını yerine getiren insanlara çokca sevaplar bile yazılmaktadır. Bu sebepten dolayı islamın insan hayatı içinde son derece önemli bir yer aldığını belirtmemiz gerekiyor. Eğer ki islamla tanışırsanız hakikate daha kolay yoldan ulaşmaya başlamış olursunuz. Çünkü islam, hakikatı en güzel şekilde öğrenmenize yardımcı olacak bir aracıdır. Akıl ve kalbi bir arada kullanarak doğru yolda yürümeniz ışığında bir köprü görevi görür.

İnsanlarımız doğal olarak hayatı farklı merkezlerde yaşamaya çalışıyor olsa da İslamın hayatımız üzerinde ki etkisi de tartışılmaz bir konudur. Eğer ki kişi manevi hayatını zehirlemişse o zaman bir ömür mutlu olması mümkün değildir. Çünkü hem bu dünyada hem de ahiret hayatını canlı tutması adına islamın yolundan mutlaka gitmesi gerekiyor. İslamdan uzaklaşan kişiler hakikatı inkar etmeye soyulur. İnkar etmekte Yüce Rabbimiz tarafından verilecek olan en büyük günahlardan biri olacaktır. İslamla tanışan insan, Cennet ve Cehennem olgusunu bilir. Cennet ve Cehennem kurallarına göre yaşam biçimini esas alır. Eğer ki hayatımız da islam olmasaydı şimdi yaşanan günahlar, ölümler, cinayetler, zinalar daha da fazla olabilirdi.

Hırs, şehvet, şöhret aşkını tetiklemeyerek tam aksine durduran islam, insanı en doğru yola sürükler. Hırs, şehvet, şöhret aşkından git gide uzaklaşır. Hayatını yalnızca Allah ve ahiretine adayan bir insan olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden dolayı mümkün olduğunca İslamın gereklerini yerine getirmemiz gerekir. Hem bu dünyamızın hem de ahiretimizin bir cennet bahçesine dönmesini istiyorsanız mutlaka bunu yapmamız gerekiyor.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/islam-ve-insan.119/
 
11 Haz 2020
71
89

İnsan îmânının kuvveti nispetinde kıymetlidir. İnsanın bu dünyaya geliş amacı Allahü Teâlâ'ya kulluk etmektir. Bu amacın dışında başka bir amaç için yaşayanlar, kendilerine verilen hayat nimetinin değerini bilemiyorlar demektir. İlâhi aşktan haberi olmayıp ömrünü mecâzî aşklar yani karşı cinse duyduğu arzu ve tutku için harcayanlar kalbine yazık etmektedir. Oysa kalpte Allah sevgisi, Resulullah sevgisi, İslam sevgisi olmalıdır. Îmansız bir kalp ölü demektir. İnsan-ı kâmil denilen, hakîkati bulmuş, kemâle ermiş olan insanlar Allahü teâlânın sevgili kullarıdır. Biz öyle büyük mertebelerde olmasak da, kendimize büyük insanları örnek almalı, onların yolundan gitmeliyiz.
 
21 Haz 2020
17
8

İnsanların dereceleri, tüm yaratılmışların tam ortasında bulunmaktadır. Dinimize uyan insanlar yükselirler, meleklerden daha üstün olurlar. Nefislerine, şeytana ve kötü arkadaşlarına uyarak, dinimizden uzaklaşan insanlar alçalırlar. Saadet kapısının anahtarı da, felaket kapısının anahtarı da insanların elindedir. Yükselebilmek ya da alçalabilmek, insanların kendi kuvvetini sarf ederek çalışmasına bağlıdır.
 
Üst