İslam Sevgisi Barış ve Hoşgörünün Kapılarını Açar

Editör

Editör
13 Eyl 2019
84
59

islam-sevgisi-baris-hosgoru-kapilarini-acar.jpg


İslam Sevgisi Barış ve Hoşgörünün Kapılarını Açar

Barış ve hoşgörünün dinidir, islam… İslam sevgisi, barışın ve hoş görünün kapılarını açar. İyiliğe, güzelliğe çağırır.
İslam kelimesinin Arapça’da ki karşılığı barıştır. Barış kelimesi ile aynı anlama gelen İslam, Allah’ın sonsuz merhametinin de göstergesidir. Yeryüzünde sonsuz merhamet ve şefkat tecelli etmesi için indirilmiş bir dindir. İslam sevgisi ile tüm kapıların aranması, barış ve huzur yolunun bunulması istenir. Barış ve huzur için İslam ahlakına davet edilir…

İslam’ın Barış Öğüdü
Din, insana nasıl bir insan olması gerektiğini öğütler. İslam dini ise bunu peygamber efendimiz aracılığı ile yapıyor. Onun güzel ahlakı tüm kullarına örnek oluyor. İslam’ın barış öğüdü de aynı şekilde cennet kapılarını aralayıp, yeryüzünde de barışın tecelli etmesini sağlıyor.
‘‘Ey iman edenler, hepiniz topluca ‘barış ve güvenliğe;’ (Silm’e, İslam’a) girin ve şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık düşmandır.’’
Peygamber efendimizin yolundan gitmek, şeytandan uzaklaşmak barışın kapılarını açar. Allah bozguncu olanları lanetlemiştir. İslam’ın öğütledikleri arasında yer alan barış, Müslümanların huzur içinde yaşamasını sağlayacaktır. Herkesin güzel ahlaka ve İslam dinine davet edilmesinde, İslam dininin yüceliği yatmaktadır.

İslam Dininde Bozgunculuk Lanetlenmiştir…
Her durum ve koşulda Allah ilk olarak barışı öğütler. Kur’an’ı kerim, öldürmeyi emretmez. Barış içinde yaşamayı emreden, bozguncuları lanetleyen ayetler ile bu durum açıklanıyor. Aynı zamanda Allah’ın elçisinin sünnet ve davranışları da barışın İslam dininde ki yerini gösteriyor.
"Allah'a verdikleri sözü, onu kesin olarak onayladıktan sonra bozanlar, Allah'ın ulaştırılmasını emrettiği şeyi kesip-koparanlar ve yeryüzünde bozgunculuk çıkaranlar; işte onlar, lanet onlar içindir ve yurdun kötü olanı da onlar içindir." (Rad, 13/25)
"Allah'ın sana verdiğiyle ahiret yurdunu ara, dünyadan da kendi payını (nasibini) unutma. Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de ihsanda bulun ve yeryüzünde bozgunculuk arama. Çünkü Allah, bozgunculuk yapanları sevmez." (Kasas, 28/77)
İslam dininin temeli barışla ve hoş görü ile sağlanıyor. Müslümanların birbirine olan davranışında, birbirine olan sevgisinde barış ve saflık yatmalıdır. Allah’a bu şekilde yakınlaşılır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/islam-sevgisi-baris-ve-hosgorunun-kapilarini-acar.51/
 

Editör

Editör
13 Eyl 2019
84
59

İslâm sevgi ve barış dinidir. Öncelikle barışın temelini oluşturacak olan sevgiyi emreder. İnsanları, hayvanları, bitkileri ve bütün varlıkları sevmemizi ister. Kâinatı bir sevgi yumağına çevirmemizi hedefler. Bunun için ailede, okulda, iş yerinde ve toplumun bütün katmanlarında sevgiyi arar. Yaratanın ve yaratılmışın sevgisini kalplerimize doldurmamızı ister. Sevgi toplum yapısının harcıdır. Sevgisiz insan çölde susuz kalmış ağaç gibi kurumaya mahkûmdur. Yüreği sevgi dolu olan insan sulanan bakımlı ağaç gibi devamlı yeşil ve meyvelidir.

İslâm'ın kelime anlamı "barış" demektir. Bu nedenle barışın gerektirdiği her türlü şartları koymuştur. Sevgiyi, saygıyı, yardımlaşmayı, dayanışmayı, kardeşliği, birliği ve dirliği hep ön planda tutmuştur. Dünyada yaşayan insanların önce kendileriyle, sonra birbirleriyle ve yaşadığı çevreyle barışık olmalarını istemiştir. Zaten ilahî dinler savaşı değil, barışı emreder.
 
15 Haz 2020
14
10

Barış, birlik, uhuvvet, kardeşlik gibi kavramlar Müslümanlar için çok önemlidir. Müslümanlar birbirleriyle barış içinde olmaya, iyi geçinmeye önem verdikleri gibi; kendileriyle savaşmayan kafirlere de saldırmazlar, onlara zarar vermezler. "Müslümanlar savaşçı insanlardır, gayrimüslimleri suçsuz yere öldürüyorlar" şeklindeki algı, dinimizi bilmeyenlerin yanlış kuruntusudur. Oysa tarihe baktığımızda görürüz ki gayrimüslimler, Osmanlı topraklarında serbestçe yaşamaktaydılar. Hatta Osmanlı'nın adalet anlayışını takdir eden gayrimüslimler çoktur. İşte Osmanlı, barış ve adaletin somut örneğidir. Bize düşense atalarımızın yolundan giderek barış içinde yaşamaktır.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

sabır, bir şeyin içyüzünü kavramaktır. sabır, her şeyin içyüzünün eşiğinde durmaktır. sabır, her şeyin içyüzü olduğundan emin olmaktır. sabır, Allah’ın görünen yüzlerin ardında içyüzler sakladığından emin olmaktır. sabır, Allah’ın her şeyle beraber olduğunun farkında olmaktır.
 
14 Haz 2020
70
49

sabır, bir şeyin içyüzünü kavramaktır. sabır, her şeyin içyüzünün eşiğinde durmaktır. sabır, her şeyin içyüzü olduğundan emin olmaktır. sabır, Allah’ın görünen yüzlerin ardında içyüzler sakladığından emin olmaktır. sabır, Allah’ın her şeyle beraber olduğunun farkında olmaktır.

El-hak doğrudur. Sabreden insan bilir ki şer gibi görünenlerin ardında hayırlar gizlidir. Sabırlı insan 'her şerde bir hayır vardır' sözünü hiç unutmaz. Biz olayların iç yüzüne vâkıf olamasak da hiçbir şeyin boşa yaratılmadığını, başımıza hiçbir şeyin sebepsiz gelmediğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Görünüşe değil ambalajın içine odaklanmalıyız. Yıkık dökük görünen bir evin içinde büyük bir zât yaşıyorsa o evin bir harabe gibi olması neyi değiştirir? Bunun gibi; başımıza gelen bir musibet dünyevi açıdan bize zarar verse bile biz mânevi boyutunu hesaba katmalı, âhirette bize kazandıracaklarını düşünerek teselli olmalıyız.
 
Üst