İş Görüşmesinde Ne Giyilir?


is-gorusmesine-giderken-ne-giyilir.jpg


İş Görüşmesinde Ne Giyilir?
Bireyler açısından önemli bir ayrıntı olan ve işvereninde dikkat ettiği bir konudur. Adayların dikkat etmesi gereken faktör ise hangi sektör veya kuruluş için iş görüşmesine gidileceğidir. Yani önceden belirlenen bir ortam için hazırlanmak daha mantıklıdır. İlk kural ise günlük,rutin giysilerden uzak durulmalı ve karşı tarafa özenli giyindiğini belli eden seçimler yapılmalıdır. Şirket çalışanlarına göre daha görkemli giyinmeniz ise iş görüşmesine geldiği havası yaratabilir. Seçilen kıyafetlerin gittiğiniz ortama uygun olması gerekmektedir. Yani spor mu veya resmi bir kıyafet mi? Sorusunun cevabi gittiğiniz iş görüşmesine göre değişebilir.

Erkekler İş Görüşmesinde Ne Giymeli ?
Erkek adayların dikkat etmesi gereken ilk kural kurumsal bir firmaya iş görüşmesi için gidiliyorsa takım elbise, kravat ve klasik bir ayakkabı seçilmelidir. İşe verdiğiniz önemi takım elbise sayesinde bir tık daha kanıtlayabilirsiniz. Takım elbisenin rengi ise lacivert veya koyu siyah gibi desensiz bir görünüm de olabilir. Ayakkabının ise kahverengi ve çoraplarında siyah seçilmesi şıklığı tamamlar. Görüşmeye gidilen firma spor giyimine uygun ise uzun kollu bir gömlek ve üzerine spor bir ceket ile kombin yapabilirsiniz.Klasik ve düz pantolon giyinmeli ve kesinlikle kot pantolondan kaçınılmalıdır. Kesinlikle renklerin uyumlu olması ve giysilerin ütülü olmasını hatırlatmakta fayda var. Özenle seçilmiş bir kıyafet görüşmede sizi bir adım öne çıkartabilir.

Kadınlar İş Görüşmesinde Ne Giymeli ?
Bayanların dikkat etmesi gereken noktalar ise kurumsal bir firma için resmi bir kıyafet yani pantolon, ceket ya da etek-ceket takımı tercih edilebilir. Eğer profesyonel bir iş görüşmesine gidiliyorsa gömlek veya bluzla takımın tamamlanması da uygundur. Renk uyumu özenle seçilmeli ve şık bir tasarımın yanında sadelikte ön planda tutulmalıdır. Fazla dekolte, çok kısa etek ya da çok dar giysilerden uzak durulmalıdır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/is-gorusmesinde-ne-giyilir.208/
 

Angelica

Editör
17 Eyl 2015
39
24

İş Görüşmesine Giderken Nelere Dikkat Edilmeli?
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile eğitim alanında değişmeler yaşanmıştır. Bu değişimlerin doğurdu sebepler ise bireylerin iş sahaların da olan başarısı veya iş başvuru sırasındaki bir takım görüşmelerdir. Uzman olduğunuz alanla ilgili bir sınava veya görüşmeye girdiğiniz zaman sizin o branş için uygunluğunuz araştırılmaktadır. Başarılı bir sonuç elde etmek için ise ilk adım olan iş görüşmesi diye isimlendirilen temel diyaloglardır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır.

Kendinize Güvenin!
İlk olarak kendi alanınıza uygun bir iş görüşmesine gidildiğinde gelen adaydan geçmiş kariyer ve bilgi donanımı istenmektedir. Yani giden adayın kullandığı kelimeleri özenle seçmeli ve geçmişine ait kaliteli bir cv hazırlaması gerekmektedir. En son çalıştığınız şirketin kalitesi de önemli bir ayrıntıdır. Başvurduğunuz görev hakkında kısa ve mesleki terimler kullanarak hazırlayacağınız cümleler de adayı bir adım öne çıkartabilir. Önceden bir metin hazırlamak ve seçilen branşın ilgi çekici yanlarını anlatmak, bu iş için uygun bir aday olduğunu kanıtlamak da oldukça önemlidir.

Karşınızdakini Analiz Edin
Gelen adaya rastgele sorulan teknik ve kişisel bilgileri görüşmeye gelmeden önce belli başlıklar ile tekrar edilmesi de görüşme sırasında adayın hızlı düşünme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varılabilir. Her soru karşısında adayın vermiş olduğu tepkilerde önemlidir. Kesinlikle sinir kontrol edilmelidir. Diğer bir ayrıntı ise görüşmeye başlamadan önce oturacak yerin işveren tarafından gösterilmesi beklenmeli ve görüşme esnasında saate bakılmamalıdır. Alacağınız ücretin iş görüşmesi başında geçmemeli, işverenle iletişim halinde olunmalıdır. Konu dışı diyaloglardan da kaçınılmalıdır. Belirlenen görüşme saatinden önce gitmek ise adayın işe ne kadar önem verdiğini gösterir. Önemli olan diğer kural ise kılık kıyafetin düzgün olması ve titizlik konusuna da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak iş görüşmesi öncesinde gerek karakter anlamında gerekse bilgi, donanım anlamında adayın kendini önceden hazırlaması gerekmektedir. Seçtiği kelimelerin kalitesine bağlı olarak işe alınma şansı da yükselecektir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/
 
21 Haz 2020
18
5

İnsanlar dış görünüşe çok önem verir. İş görüşmesinde hangi kıyafetleri giyeceğimize karar verirken birbiriyle uyumlu bir kombin oluşturmak gerekir. Ayrıca çok canlı, dikkat çekici renklerden kaçınılmalı, matem havasında da giyinmemelidir. Ciddiyet telkin edecek şekilde giyinmeli, bakımlı görünmeye dikkat edilmelidir.
 
21 Haz 2020
21
14

Giyime dikkat etmek işverenlerin gözünde etkili bir imaj oluşturmayı sağlayacaktır. İnsanlar iş görüşmesine giderken temiz, ütülü ve güzel giyinmeye özen gösterirler. Ancak iyi giyinmenin tek başına yeterli olmayacağı unutulmamalıdır. Tabii ki iş görüşmesine giderken şık giyinmeli fakat işin bununla bitmediğini de akıldan çıkarmamalıdırÖzgüven ve motivasyon., iş görüşmesinde başarıyı getirecektir. Bu vesile ile, iş bulamayan herkesin bir an önce hayırlı bir iş bulmasını, helal ve bol kazanç elde etmesini diliyorum. Rızık Allah'tandır ve herkes kendi rızkını yemektedir. Coronavirüs sürecinde işinden olanların, bir ekmek kapısı arayanların tez zamanda güzel bir işe girmelerini temenni ediyorum.
 
Üst