İnsanları Aydınlığa Çıkaran Sevgi

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

aydınliga-cikararan-sevgi.jpg


İnsanları Aydınlığa Çıkaran Sevgi

Allah kendine iman eden her canlının dostudur ve Allah sevgisi en büyük sevgidir. İnsanların karanlıktan aydınlığa çıkmasına yardımcı olan ve merhameti ile her zaman yanında olan Allah tüm insanların dostu olmaktadır. Sevgi öyle bir şeydir ki elle tutulmaz, gözle görülmez ve hiçbir şekilde tarifi edilemez.
Gönülden hissedilen davranışların karşılık beklemeden gösterilen duygularına sevgi denilir. Sevgilerin en yücesi ve kesinlikle tartışılmaz olanı Allah sevgidir. Bu sevgi dünyada bulunan hiçbir şeyle eş olamaz ve kıyaslanamaz. Hiçbir şeyle denk edilemeyen Allah sevgisi kalplerin nuru olmaktadır ve bu sevginin üzerine bir sevgi daha bulunamaz. Peygamber sevgisinden bile en üste olan Allah sevgisi insanların yaşama kaynağı olmakta ve bu kaynak olmadan huzurlu bir yaşam sürmek kesinlikle imkansız olmaktadır.

Allah’tan gelen her şer ya da hayır insanlar için kesinlikle tartışılmaz ve şükür ile sonuçlanır. Şüphesiz Allah her zaman kullarının yanında ve merhameti her zaman onların üzerinde olmaktadır. Bunu bilen insanlar kesinlikle gün geldiğinde feraha ulaşır ve rahata ereceği günü bilmektedir. İşte bu da Allah’a olan sevginin en içten ve derinden yaşanması ile olmaktadır. O’na inancı ve sevgisi çok yüksek olan insan hiçbir zaman karamsarlığa düşmez. Çünkü bilir ki gün gelecek çok daha güzel günler görecek ve çok daha mutlu, ferah zamanlar geçirecektir.

Allah’a olan sevginin en güzel göstergesi olan dualar her zaman insanoğlunun kalkanı olmaktadır. Her başımız sıkıştığında ve O’na olan sevgimizi en doğru şekilde göstermeniz yolu olan dualarımız ile Allah bizi karamsarlıktan korur. Özellikle ruhi bunalımlar karşısında son derece manevi bir huzur verir. Allah sevgisinin önemi bu derece çok daha fazla ortay çıkmaktadır.

Derinden sevmek insanın huzura ereceğinin ve umudunun hiçbir zaman bitmeyeceği demektir. Allah’ı sevmek dini sevmek, Peygamberimizi sevmek, duayı sevmek, Kur’an- ı Kerim’i sevmek, insanları sevmek ve tüm varlıkları sevmek demektir. Allah sevgisi yaşama kaynağı ve sebebidir. Yüce Yaradan bizleri her şeyden ve herkesten çok severken hiçbir karşılık beklemez. Sadece iman etmek ve sevmek yeterli olacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/insanlari-aydinliga-cikaran-sevgi.40/
 
26 Tem 2019
92
45

Allah sevgisi kalplerimizde oluşan nurdur evet. Bu sevgimizi namaz haç zekat oruç ve kelime-i şehadet ile mühürlemeliyiz.
 
12 Haz 2020
25
25

Allah sevgisi, kalbin en derinlerinde yer etmiş ise, orayı bereketlendirir. Öyle bir berekettir ki bu, yaradılan her şeyi sevip sonsuz bir merhametle yaklaşabiliriz.
 
12 Haz 2020
22
11

Her insan kalbini Allah sevgisinin dışındaki her sevgiden temizlemelidir. Ardından kalbine Allah sevgisini iyice yerleştirmelidir. Toprağı sürerek yabancı otlardan temizleyip üzerine temiz tohum atıldığı gibi, önce kalp aynasındaki lekeleri gidermek gerekir. İşte bu ekilen tohumdan sevgi ağacı büyüyecektir. Tabii ki salih amel şarttır. Allah sevgisine ulaşabilmek için ilmin, amelin ve ihlasın bir arada olması zorunludur.
 
Üst