İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua


İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua
Yüce yaratıcı her an insanı görmekte ve gözetmektedir ancak insan yaratıcıya yalnızca dua ile yoluyla ulaşabilecektir.

Dua Müminin Silahıdır
Dua, islamın ya da imanın şartları arasında yer almaz, bir ibadet değildir. Dua Allah ile kul arasındaki iletişimin yoludur. Allah, kullarının isteklerini ya da şükürlerini iletmesi için dua kanalını yaratmıştır. Genellikle Allah’tan bir şey istemenin yolu olarak dua görülür. Ancak bundan çok daha fazlasıdır. Öncelikle Allah’ın şimdiye kadar verdikleri ve daha sonra vereceği her şey için hamdler dua ile iletilir. İnsanın başına gelen musibetlerden kurtulması da dua iledir. Hatta insanın başına bir bela gelmemesi için de dua ile mani olmak mümkündür. Kısaca özetlemek gerekirse Allah ile kulu arasındaki her iletişim dua yoluyla sağlanacaktır.
Rabbimiz bizi her an gördüğü için duanın bir yeri ya da zamanı yoktur. İnsan her zaman, her yerde Allah’ı anmalıdır. Unutulmamalıdır ki kalpler ancak Allah’ı anmakla mutmain olur. Dua ile günahlar affolur, hayırlar karşılığını bulur. Ahrette de mükafatı olur. Bu yüzden müminin imanı kadar dua sevgisi de önemlidir.
Allah haya ve kerem sahibi olduğu için dualara icabet eder. Kulunun ihtiyacını gidermemekten haya eder. Hemen kabul olmayan ya sonra kabul olacaktır ya da hayırlı değildir. Allah her şeyin en iyisini bildiği için kuluna en iyisini verecektir. Ancak duanın vakti dolmamışsa kula beklemek düşecektir. kulun dua etmesi bile nasip işiyken, duaya anında icabet beklememek gerekir. İcabet edilmeyen dua, ahret gününde sevap olarak mükafatlandırılacaktır. Bu yüzden hiç kimse duasının kabul olmayacağı zannına kapılmamalıdır ve dua etmeye devam etmelidir.

Dua İki Türlüdür
Allah’a dua etmek iki türlü olabilir. İlk olarak lafzi dua ile Allah’tan olan istekleri sözlü olarak söylemek mümkündür. İhlas sahibi Müslümanlar namazını da aksatmıyorsa bu şekilde dua ederek Allah’tan ihsan bekler. Diğeri ise fiili duadır. Edilen dua için gerekli olan sebepler kul tarafından yerine getirilmelidir. Dua etmek ile Allah’tan bir mucize beklemek doğru değildir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/insanin-allaha-ulasmasinin-tek-yolu-dua.36/
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

Dua edenin duasına icabet edilir.

Kur’an-ı Kerim’de insanlardan dua edilmesi, dua edenin duasına icabet edileceği ve nasıl dua yapılması gerektiğine dair birçok ayetler gelmiştir. Yüce Rabbimiz dua edenin duasına icabet ettiğini şöyle buyurmaktadır.

“Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar.”[13]
 
26 Tem 2019
92
45

Dualarımız olmasaydı Rabbimizin yanında değer ve kiymetimizde olmazdı.
Dua insanı her türlü beladan kazadan şerden muaf tutar. Her şeyi Allah'tan isteyin bol bol dua ediniz.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

Müminin hiçbir duası reddedilmez. Ya günahı affolur veya hayırlı karşılığını görür [mesela gelecek bir belayı önler] yahut ahirette karşılığını görür.

[Deylemî]
 
12 Haz 2020
22
11

Dua etmeyen kişi dünyanın en aciz insanıdır. Dua etmek de tıpkı zikretmek gibi bir ibadettir. İnsanın dili daima zikir ve dua ile meşgul olmalıdır. Bu yazınızdan bunları daha iyi anladık fakat duanın mutlaka Arapça yapılması gerekir mi? Arapça duaların Türkçelerini okumak uygun mudur? Yanıtlarsanız memnun olurum.
 
12 Haz 2020
11
5

Dua etmeyen kişi dünyanın en aciz insanıdır. Dua etmek de tıpkı zikretmek gibi bir ibadettir. İnsanın dili daima zikir ve dua ile meşgul olmalıdır. Bu yazınızdan bunları daha iyi anladık fakat duanın mutlaka Arapça yapılması gerekir mi? Arapça duaların Türkçelerini okumak uygun mudur? Yanıtlarsanız memnun olurum.
İnsan içinden geldiği gibi kendi diliyle de dua edebilir. Fakat namazda Arapça'dan başka dille okumak yasaktır. Kur'an-ı Kerim de mutlaka aslına uygun olarak, tecvid kurallarına, harflerin mahreçlerine dikkat edilerek Arapça olarak okunmalıdır. Meal ve tefsir okumak, Kur'an-ı Ker'im okumanın yerine geçmez. Bunun dışında her gün okunacak dualar ve belirli zamanlarda okunacak (mesela yağmur yağınca, gök gürleyince, su içtikten sonra, yemekten sonra, yolculuğa çıkarken vs.) okunacak dualar evrad-ü ezkar kitaplarında bildirilmiştir. Örneğin her sabah ve akşam 7 kez 'Allahümme ecirni mine'n-nâr' demenin cehennem ateşinden korunmaya vesile olduğu belirtilmiştir. Ayrıca her gün salavat, kelime-i tevhid, kelime-i temcid (lâ havle... zikri) okumak çok iyidir.
 
12 Haz 2020
31
20

Dua Allah ile aramızdaki, sonsuz asma bir köprü gibidir. O köprüyü sağlam tutmak için, o köprüden huzurla, güvenle geçebilmek için; önce Allah' a olan sevgimizde, ibadetimizde samimi olmalıyız. Kalpten gelen o hissiyat...
 
Üst