İnsan psikolojisini güçlü tutmak için ne yapmalıdır?

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

İnsan psikolojisini güçlü tutmak için ne yapmalıdır?


İnsan psikolojisini güçlü tutmak için ne yapmalıdır?


Kişi her zaman hayatta mutlu olmayı istese de moral bozukluğu, olumsuzluklar, kendi içinde yaşadığı iç dünyası ve olumsuz olan birçok şey bu gibi sorunları en aza indirgemek her şeye karşı güçlü nasıl durulabilmektedir. İnsanların en fazla psikolojisini etkileyen duygusal yaşadığı travmalardır. Bu psikolojisi de bir insan hayata dair onun için mutlu olmanın mutlu olmanın artık imkânsız olduğunu hissetmesini sağlar. İlk olarak yapmamız gereken şey burada hayatımıza aldığımız insanı iyi tanımak duygusal hislere kapılıp da karşı tarafın size verilen değerden daha fazla değer vermesini sağlamamanız sizin hem psikolojik hem de sonradan yaşayacağınız bu durumlarda fazla zorluk çekmemenizdir.

Hayata karşı güçlü duruş


Hayata karşı güçlü duruş

Yaşanılan bu dünya hayatında belirli süre yaşayacağız bu kısıtlı vakitte insanın kendi moralini bozacak herhangi bir şey ne olursa olsun güçlü durması gerekmektedir. Bunu nasıl yapabilirsiniz peki aslında cevabı basit gelen olumsuzluk ne olursa olsun bir çözüm üretmek o olumsuzluğu olumlu hale getirmeye çalışmak aslında sizin güçlü olduğunuzun bir kanıtıdır.

Her zaman mutlu olunmaz


Her zaman mutlu olunmaz

Hayatta mutlu olmak gibi mutsuzlukta vardır. Bu hayat üzerinde her iki duyguyu da tatmamız gereklidir. Tadıyoruz da mutlu olduğumuz zaman mutsuzluğu düşünmeden bir kafa yapısında olmamamız gereklidir. Çünkü kendinizi mutsuz olmamaya hiçbir zaman psikolojik açıdan ayarlamazsanız herhangi bir olumsuzlukta çok fazla üzülmenize sebep olacaksınız bu yüzden mutluyken mutsuzluğu düşünmeyi mutsuzken de mutluluğu da en azından düşünüp o psikolojiyi düşünmeniz emin olun kendi yararınızı olacaktır.

Her şeyi takıntı haline getirmeyin


Her şeyi takıntı haline getirmeyin

Her yaşanılan olumsuzlukta küçük bile olsa kendinize sorun yaratacak düşünceler yaratırsanız kafa yapınızı değiştirirsiniz. Bu da sizin en ufak şeye bile kafanızı takmanızı belki de hiç işe yaramayacak bir şey için kafanızı yormanız ruh sağlığınızı da etkilemenize neden olacaktır. Bu da başka yaşayacağınız bir durum için daha çok üzülmenizi stres yüzünden kendinize bir hastalık dahi oluşturabilir. Unutmayın her ne olursa olsun her zaman mutlu olmaya çalışın güçlü olmak bir çok şeyi yenmenizi sağlayacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/insan-psikolojisini-guclu-tutmak-icin-ne-yapmalidir.401/
 
14 Haz 2020
70
49

Her şeyin fâni olduğunu düşünmeli, 'bu da geçer ya hu' diyebilmelidir. Bu hayatta her zaman istediklerimizin olmayacağını, dünyanın bizim etrafımızda dönmediğini kabullenmelidir. Ruh sağlığımızı korumak için bizi mânevi anlamda olumsuz etkileyecek şeylerden uzak durmalıdır. Örneğin şiddet içerikli fotoğraflar, insanlara geleceği hakkında bilgi verdiğini iddia eden fal ve burç yorumları bunlardandır. İnsan bu yorumlarda kötü bir şey okuduğu zaman ister istemez içine bir kurt düşer. İnternetteki rüya tabirleri de bu şekildedir. Rüyaların bir anlamı vardır, rüya tabiri de önemli bir ilimdir fakat ehil olmayanlar tarafından yapılırsa kişiyi huzursuz etmekten başka bir işe yaramaz. Psikolojik sağlığımızı korumak için dengeli beslenmeye, düzenli uyumaya, egzersiz yapmaya özen göstermeli; ailemizle ve arkadaşlarımızla vakit geçirmeli, sosyal aktivitelere katılmalıdır.
 
Üst