İbadet sevgisi

Zeynep

Editör
4 Eyl 2016
166
74

dua-sevgisi.jpg


İbadet sevgisi

ibadet; Allahü Teala’ya karşı kulun kulluk vazifelerini yerine getirmesidir. Namaz oruç vs. islamın emrettiği hususlar birer ibadettir. Hz. Allah’ın bize vermiş olduğu nimetler karşısında ona hamd ve şükür etmek bizim için en büyük vazifedir. Hamd ve şükür ise ancak ibadet ile olur. Zaten insanın yaratılış gayesi Cenabı Hakka kulluk etmektir. Nitekim Hz. Allah zariyat süresi 56. Ayette ‘ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım’ buyurmaktadır. Bakara süresinde ‘ey insanlar sizi ve sizden evvelki insanları yaratan rabbinize ibadet ediniz ki takva mertebesine nail olasınız’ buyurmaktadır.

İnsan sadece bu dünya için yaratılmadığını, kendisinin vazifesiz ve gayesiz olamayacağı idrak edebilir. Hiçbir şeye muhtacı olmayan Ganiyyi Mutlak olan Hz. Allah hâşâ kulların ibadetine ihtiyacı yoktur. İbadete bizim ihtiyacımız vardır. Kişi dünyada yapmış olduğu ibadetler sebebi ile ahirette mükafatlandırılır.

Malesesef zamanımızda ibadet sevgisi yok denecek kadar azdır ve insanlardan en çok işittiğimiz cümle benim kalbim temiz, Falan kişi namaz kılıyor, oruç tutuyor, ibadet ediyor fakat aynı zamanda günah da işliyor bunları hep işitiriz. Bu şekilde kendilerini rahatlatmaya çalışıyorlar. İbadet edenler içinde ve ibadet etmeyenler içinde elbette günah işleyenler vardır. fakat İslamın ölçüsü bu değildir. Hem ibadet edip hem de günahtan kaçınmak en güzel harekettir. Bu konuda peygamber efendimiz bize en güzel örnektir. Sahabe-i kiram en güzel misaldir. Onların hayatlarını örnek almalıyız ve onlar gibi yaşamaya çalışmalıyız. Gerçek müminin kalbinde ibadet sevgisi olur ve ibadetlerinde gevşeklik göstermez. Hatta ibadet yapmak onun için manevi bir lezzettir. İbadet yapmaktan hoşlanır. Namaz kılmak oruç tutmak vs. tüm ibadetler hiç zor gelmez. Ancak münafık olana ibadet etmek zor gelir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/ibadet-sevgisi.34/
 

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

İbadet ! madden ve manen kendinizi iyi hisstmenizi sağlayacaktır yaşamınaza değer ve anlam yükleyecektir.
Gününüzü ibadetler ile şekillendirin ibadete önem verin.
İbadetin devamlılığı en iyiye, en doğruya ve en güzele güçlü bir bağ ile bağlantı sağlayan ilahi bir kanun olarak ifade edebiliriz.
 
15 Haz 2020
9
6

Her Müslüman ibadetlerini severek yapmalıdır. İhlassız amellerin hiç kıymeti yoktur. Müslümanlar ibadet etmekten hiç bıkmazlar. Ancak burada, "bir Müslüman 100 rekat namaz kılsa da yorulmaz" demek istemiyoruz. Yorulmak ve bıkmak farklı şeylerdir. Tabii ki Müslümanlar da yorulur fakat örneğin hiçbir zaman "her gün 5 vakit namaz kılmaktan bıktım" diye düşünmezler. Müslüman ibadetlerini gönül hoşluğuyla, içinden gelerek yapmalıdır. İbadet sevgisi olan bir Müslüman, amellerini yaparken karşılaştığı zorluklara sabreder. Mesela bir hastalığı varsa, abdest alıp namaz kılarken zorlanıyorsa yine de şikayet etmez ve ibadetlerini aksatmamak için her yola başvurur. İş yerinde, yolculukta, nerede olursa olsun namazını kaçırmaz.
 
18 Şub 2017
37
29

Allah’ım! bana Seni zikretmek, Sana şükretmek ve güzel ibâdet etmek hususunda yardım et.Allah’ım! Senden iyi olan işleri yapmayı, kötü olan işleri terketmeyi nasib etmeni ve miskin fakirlerin sevgisini istiyorum. Bana tevbe nasib eyle, beni affeyle ve bana merhamet eyle. Mahlûkundan biri hakkında fitne murâd ettinse, beni o fitneye uğramadan ondan kurtar. Allah’ım! Sevgini, sevdiğin kimselerin sevgisini ve beni sevgine yaklaştıracak amelin sevgisini istiyorum.
 
21 Haz 2020
17
8

Müslümanlar ibadet yapmayı sever ancak yaptığı ibadetlerle övünmez. "Şu kadar namaz kıldım, siz kılıyor musunuz? Ne kadar gafil insansınız!" diyerek kimseyi rencide etmez. Yaptığı ibadetleri, sanki görevi değilmiş de, kendisi lütfedip yapıyormuş gibi, kasıla kasıla anlatmaz. Müslümanın kalbi ibadet sevgisiyle doludur. Ancak bu ibadetler onu kibre sürüklememelidir. "Ben çok ibadet ediyorum, mübarek bir insanım, bütün dualarım kesin kabul olur." gibi şeyler düşünmek, kendini garanti Cennetlik bilmek hakiki Müslümanların yapacağı şey değildir. Bilakis kâmil-olgun Müslümanlar, ibadet ettikçe, kendi âcizliğinin farkına varır. İbadet etmenin de Allâhü teâlânın bir lütfu olduğunu düşünür. "Allâhü teâlâ nasip etmeseydi, ben namaz kılamazdım, hiçbir ibadet ve iyilik yapamazdım. Hepsi onun nimetidir" diyerek tevazu içinde yaşar.
 
Üst