Hz. Hamza’yı Şehit Etti Sonra Sahabe Oldu

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

hz-hamzayi-sehit-etti-sonra-sahabe-oldu.png


Hz. Hamza’yı Şehit Etti Sonra Sahabe Oldu: Vahşi

Aslen Habeşistanlı olan Vahşi Kureyş eşrafından olan Cüneyr B. Mut’im kölesi idi. Mekke’ye nasıl geldiği ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor.
Özgürleşmek amacıyla işlemiş olduğu cinayet ile Hz. Hamza’yı şehit ettikten sonra sahabe oldu ve bu durumla da tarihe geçmiştir. Farklı etkenler nedeniyle bu cinayeti işlemiş olabilir. Köle hayatı içerisinde yaşamış olduğu zorluklar ve bu hayattan kurtulma umudu ile de bu cinayeti işlemi olma ihtimale bulunuyor.
Hz. Peygamberin bu cinayet üzerine çok üzüldüğünü ve asla bu kadar başka bir şeye üzülmediğini belirttiği kaydedilmiştir. Aynı zamanda çok hiddetlendiği de kaydedilmiştir. Cahiliye toplumu için Bedir de yaşanmış olan mağlubiyet büyük bir yaradır. Uhud’da bu mağlubiyetin rövanşını almak umudu bulunuyordu.
Peygamber efendimiz tarafından hazırlanmış olan plana göre Müslümanlar arkalarını Uhud dağına vererek savaşmışlardır. Aynı zamanda plan dahilinde okçular belirlenmiş olan düzene göre yerleştirilmişti. Savaş sırasında ne olursa olsun yerlerini terk etmemeleri gerekmekteydi. Bu sayede ordu arka tarafın güvenli olduğunu bilerek savaşabilecekti.

Vahşi Hz. Hamza’yı Neden Öldürdü?
Müslümanların sayısı savaşta müşriklerin sayısının dörtte biri kadardı. Hazreti peygamberin güvendiği Hz. Hamza, Ebu Dücane, Hz. Ali gibi isimlerin yer aldığı savaşçılar özellikle kalabalık savaşçılara bedel olarak kabul ediliyordu.
Özellikle Hazreti Hamza’nın savaşta üstlenmiş olduğu önemli rol müşriklerin tedirgin olmasına neden oluyordu. Ölümü önceden tasarlanmış olan bir hedefti. Farklı sebeplerin belirtilmesi ile özellikle ölümünün planlandığı anlaşılmıştır.
Uhud’a gelmiş olan Kureyş ordusunda bulunan kölelerden sadece Suab ve Vahşi dışındakilerin geri planda hizmet alması sağlanmıştır. Saldırıların başlamasının ardından Vahşi Hazreti Hamza’yı bazen bir kayanın ardından bazen de bir ağacın ardından gözetleyerek öldürmek için fırsat kolluyordu. Vahşi daha sonrasında dile getirmiş olduğu açıklama ile Cübeyr’in kendisine Hazreti Muhammed’in amcası Hamza’yı öldürmesi durumunda özgür olduğunu söylediğini belirtiyor.
Kendisinin Habeşistanlı olduğunu ve aynı zamanda çok iyi mızrak kullandığını söyleyerek hedefi kolay kolay şaşırmadan attığını vurduğunu söylüyordu. Savaş sırasında insanların birbirine girmesinin ardından yerinden çıkarak Hamza’yı aramaya başladığını dile getirdi. Bu sırada Sıba’ b. Abduluzza kendisini geçerek ona doğru ilerlediğini söylüyordu.
Vahşi’yi bu sırada Hazreti Hamza’nın üzerine doğru gelmekte olan Sıba’ b. Abduluzza’ya meydan okuyarak tek bir kılıç darbesiyle öldürdüğünü gördüğünü ve ardından mızrağını ona doğrultarak fırlattığını belirtmiştir. Atmış olduğu mızrağın Hazreti Hamza’nın karnına isabet ettiğini ve yarısının ölümcül olduğunu söylemiştir. Atmış olduğumuz İran bağırsaklarına isabet ettiğini ve bağırsaklarının iki ayağı arasından dışarı fırladığını dile getirmiştir. Daha sonrasında ise kendisine doğru gelmeye çalışırken yere yuvarlandığını söylemiştir. Ardından ölene kadar beklediğini ve sonrasında gidip mızrağını alarak karargaha döndüğünü anlatmıştır. Yalnızca onu öldürmek iste içerisinde olduğunu ve bu sayede hürriyetine kavuşacağı için onu öldürdüğünü belirtmiştir. Olayın üzerinden geçen zaman içerisinde Vahşi sahabe oldu ve hayatına böyle devam etti.


Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/hz-hamzayi-sehit-etti-sonra-sahabe-oldu.85/
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662


Sürgün yetmezmiş gibi, gittiği yerde de rahat bırakmayarak can-ciğer dostlarını şehit eden Mekkelilere karşı Merhamet Peygamberinin cevabı şöyledir:

“Ya Rabbi, halkımı affet! Onlar bilmiyorlar.” (Buhari, Enbiya 54; Müslim, Cihad 104) Mekke’yi fethedip eline güç, kuvvet geçtiğinde de asla intikam alma yoluna gitmemiş, Kâbe’de toplananlara, “Ey Kureyş topluluğu! “Gidebilirsiniz, hepiniz serbestsiniz!” diyerek tüm insanlığa örnek olmuştur.

Çünkü Yüce Mevla öyle emretmişt: (Resûlüm!) Sen af yolunu tut, iyiliği emret ve cahillerden yüz çevir. (A’râf Sûresi, 7/199)
 
12 Haz 2020
18
17

Hazret-i Vahşî, peygamber olduğunu iddia eden Müseyleme adlı kâfiri öldürerek İslamiyete büyük hizmet etmiştir. Hazret-i Osman'ın halifelik döneminde vefat etmiştir. Sahabelerin, Müslüman olmadan önceki hallerini anlatıp onlara hakaret edenler doğru yoldan çıkmış kişilerdir. Özellikle Hazret-i Vahşi, Hazret-i Hind, Hazret-i Muaviye ve Hazret-i Ebu Süfyan gibi sahabelere dil uzatan kişilere rastlanmaktadır. Oysa her sahabi, gökteki yıldızlar gibidir.
 
Üst