Hz Ebubekir(A.S.)’İn Efendimize Sadakati

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

hz-ebubekir-ve-sadakat.png


Hz Ebubekir(A.S.)’İn Efendimize Sadakati

Peygamber Efendimiz, sadakati ile bilinen Halife olan Hz. Ebubekir’e her zaman güvenmiş ve kendisine Es-Sıddık demiştir.
Hz Ebubekir peygamber efendimizin en sadık arkadaşıydı. Hz. Ebubekir(a.s)’a sadakati ve imanı sayesinde cennet müjdelenmiş ve aşere-i mübeşşere denilen 10 sahabeden biri olmuştur. Hz. Ebubekir peygamber efendimizin en sadık arkadaşı olmakla birlikte en yakın arkadaşlarından da biriydi. Sadakati ile bilinen Hz. Ebubekir, peygamber efendimizin tüm zor günlerinde yanında olmuş, hicret esnasında, Bedir’de, Uhut’ta her zaman peygamber efendimizin yanında olmuştur.

Sadakati ile Bilinen Halife
İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan Hz. Ebubekir, aynı zamanda ilk Müslüman olan sahabelerden biridir. aynı zamanda Hz. Muhammed (sav.)’dan sonraki ilk halifedir. Peygamber efendimizin de damadıdır. Cahiliye döneminde bile müşriklerin güvenini kazanan Hz. Ebubekir borç, alacak verecek davalarında hakem olarak tayin edilirdi. Sadakati ile bilinen halifeye, Miraç olayındaki sonsuz bağlılığından dolayı Es-Sıddık lakabı verilmiştir.
Hz. Ebubekir görüp dinlemeden, ne söz konusu olursa olsun Peygamberimiz için Rasulullah söylüyorsa doğrudur diyecek kadar, O’na her koşulda inanacak kadar sadık bir halifedir.

Hz. Ebubekir, İslamdan önce de putlara tapmamış adeta bir Müslüman gibi yaşamıştır. Dürüstlüğü ve sadakati ile bilinen Hz. Ebubekir, sade bir şekilde yaşamış, bütün servetini İslam için harcamıştır. Ayrıca peygamber efendimizin ölümüne kadar yanından hiç ayrılmamıştır. Sadakati ile bilinen halife Hz. Ebubekir, peygamber efendimize ölümünden sonra da sadık kalmıştır.
Mekke’nin ileri gelenlerinden olan Hz. Ebubekir(r.a) kumaş ticareti ile meşgul olurdu. Sermayesinin büyük bir kısmını da İslam için harcardır. Hz. Ebubekir Rasulullah’a iman ettikten sonra İslam davetçiliği yapmış ve ilk Müslümanlardan birçoğu, İslam’ı onun daveti üzerine kabul etmiştir.

Hz. Muhammed’e İlk İman Eden Müslüman
Peygamber Efendimiz, ona ilk ayet olan “Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku!” ayetinin indiği Hira mağarasından dönerken Hz. Ebubekir ile karşılaştı. Rasulullah, Ebubekir’e Allah’ın elçisi olduğunu söyledi ve Hz. Ebubekir o an Allah’ın birliğine ve onun rasulüne iman ettim demiştir. Böylece Hz. Hatice’den sonra Hz. Peygambere ilk iman eden Müslüman Hz. Ebubekir olmuştur.
Hz. Muhammed(s.a.v) ilk zamanlarda herkesten tereddüt görse de Hz. Ebubekir hiç şüphe etmeden, tereddüte düşmeden Hz. Peygamber’e inanmış ve iman etmiştir. Hz. Muhammed(s.a.v) Hz. Ebubekir için: “ Bütün insanların imanı bir kefeye, Ebubekir’in imanı bir kefeye konursa, onunki ağır basar” demiştir. Hz. Ebubekir, peygamber efendimizin en güvendiği kişilerdendir.

Peygamber efendimizin en sadık arkadaşı, sadakati ile bilinen halife, Hz. Ebubekir

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/hz-ebubekir-a-s-in-efendimize-sadakati.126/
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Hz. Ebubekir (radıyallahu anh)’dan hikmetli sözler


“Allah ile mahlukatından hiçbiri arasında bir nesep bağı yoktur. Allah’a yakınlık ancak O’na itaat ve emirlerine tabi olmakla mümkündür.”
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

“Ne söylediğini, ne zaman söylediğini ve kime söylediğini iyi düşün!”
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

“Ne söylediğini, ne zaman söylediğini ve kime söylediğini iyi düşün!”
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

“Sana yol göstermek isteyenden hâlini gizleme! Aksi takdirde kendini aldatırsın.”
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

“Kendini ıslah et ki, insanlar da sana karşı iyi davransınlar.”
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

“Dört kimse Allah’ın salih kullarındandır:

1. Tövbe eden kişiyi gördüğü zaman sevinen.

2. Günahkârların affı için Rabb’ine yalvaran.

3. Din kardeşine gıyabında dua eden.

4. Kendinden muhtaç kişiye yardım ve hizmette bulunan.”
 
Üst