Hz. Aişe 3 Hilal Gördüğü Halde Evde Yemek Pişirmediği Olurdu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

hz-aise-3-hilal-gordugu-halde-evde-yemek-pisirmedigi-olurdu.png


Hz. Aişe 3 Hilal Gördüğü Halde Evde Yemek Pişirmediği Olurdu

Hz peygamberin evinde iki ay geçmesine rağmen yemek pişmediği olurdu. Peygamberimizin yemek ahlakı az yemek üzerine kuruluydu.

3 Hilal Gördüğü Halde Yemek Pişmemesi ile Ne Anlatılır?

Hz. Aişe'nin yeğeni Urve bin Zübeyr'e aktardığı sözlerde 'Sevgili yeğenim! Allah’a yemin ederim ki, biz bir hilali sonra diğerini, daha sonra bir başka hilali görürdük de Rasûlullah’ın evlerinde yemek pişirmek için ateş yakılmazdı.” denilmektedir. Bu sözler Hz. Peygamber’in yemek ahlakını özetlemektedir. Çünkü 3 hilal 2 ayda çıkar ve yukarıda bahsi geçen hilali görmek sözleri aslında iki ay boyunca evde tencere kaynamadığını göstermektedir. İşte bu zamanlarda Resulullah ve ev ahalisi hurma ve su ile hayatını idame ettirirdi. Bir de komşularından hayvanları süt verenler süt getirirdi. Bu besinlerden yiyerek hayatlarını sürdürürlerdi.
Peygamber efendimiz günde iki öğün yemek yerdi ve bu öğünlerde de az yerdi. Çeşit çeşit yemek sofrada bulunmazdı ve hurma, süt gibi tek bir besinle öğününü geçirirdi. Ancak beslenmesini tek yönlü olarak belirlemezdi. Hem hayvansal hem de bitkisel gıdaları tüketirdi. Bazı yemekleri daha çok sevse de hiçbir yemek için sevmiyorum demezdi.

Allah Resulunün ümmeti hakkında korktuğu 3 şey bulunmaktadır. Bunlar göbek bağlamak, çok uyku ve iman zayıflığıdır. Bu sözlerle Müslümanların yemek ahlakı nasıl olmalı onu anlatmak istemiştir. Yemek için yaşayan ve sonucunda göbek bağlayan Müslümanlar için endişe etmiştir. Peygamberimize göre hayatta kalmak için birkaç lokma yeme yeterlidir. Midenin üçte biri yemek, üçte biri su ve üçte biri de nefis için ayrılmalıdır.

Çok yemek içmek bünyeyi hastalandırır, korkaklığı arttırır ve ibadet yapmakta tembelleştirir. Hatta müminin bir kişilik yiyip içerken, kafirin yedi kişilik yiyip içtiği aktarılmıştır. Yani çok yiyen Müslümanların bu yönü kafirlere benzetilmiştir.

Hz. Aişe’nin 3 hilal gördüğü halde yemek pişirmemesi peygamberimizin yemek ahlakını anlatır. Görüldüğü gibi Hz. Peygamberin evinde aylarca tencere kaynamadığı olurdu. Ne efendimiz ne de hanımları bu durumdan şikayet etmezdi. Onlar az yiyip çok ibadet etmek üzere hayatlarını kuruyordu.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/hz-aise-3-hilal-gordugu-halde-evde-yemek-pisirmedigi-olurdu.97/
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst