Huzursuzluğa Neden Olan Durumlarla Mücadele


huzursuzluga-neden-olan-durumlar-ile-mucadele.jpg


Huzursuzluğa Neden Olan Durumlarla Mücadele

Birçok nedene bağlı olarak yaşadığınız huzursuzlukla mücadelezor görünen fakat mümkün olan bir durumdur.

Huzursuzluk vePsikolojik Sorunlar

Hayata devam ederken isteklerimiz olur ve bu isteklerimizin sekteye uğraması huzursuzluğa neden olabilir. Ayrıca güvenliği tehdit eden haller de endişe ve huzursuzluk seviyesini artırmaktadır. Yani yaşam alanımızda veya kişisel olarak ilişkilerimizde zarar göreceğimiz hissi huzursuzluğa neden olur. Bu durumun derecesi kişiden kişiye göre değişebilir ve mücadele edildiğinde baş edilebilen bir durumdur.

Herkesin her zaman mükemmel bir ruh halinde olması pek gerçekçi bir durum değildir. Kontrol dışı gelişen olaylardan istemeden de olsa etkileniriz. Fakat bu hissin bize zarar verdiği noktada kendimizi savunmamız gerekir. Çünkü uzun süren huzursuzluk hali, psikolojik sorunlar oluşturabilir. Çünkü zihnin kendi mekanizmasında huzursuzluk mutlu olmayı sekteye uğratan bir durumdur. Bir şekilde iyi hislerin engellenmesi anlamına gelir. Zihin gereğinden fazla bir şekilde endişe duymaya başlar ve kaygı bozukluğuna dönen bir süreç yaşanabilir. Devam eden mutsuzluk ve huzursuzluk halini engellemek için kendiniz ve çevrenizdekilerle bazı önlemler alabilirsiniz.

Çocukluk Travmaları Ve Huzursuzluk

Bazı kişilerin huzuru diğerlerine göre daha kolay bir şekilde kaçabilir. Kötü ruh haline kolay bürünen kişilerin birçoğunda çocukluk travmaları daha fazladır. Yani iyi anlamda bütünlük sağlamak isteyen fakat bunu aile içi kavgalar ve şiddet gibi nedenlerle sürekli yapamayan kişilerde devamlı bir huzursuzluk ve depresyon hali daha fazla görülmektedir.

Birçok psikolog, psikiyatrist, kişilerin ilk çocukluk dönemlerine odaklanarak sorunların kaynaklarını aramaktadır. Düşünce ve duyguların ilk oluştuğu bu dönem, ileride oluşacak yeni hislerin temeli niteliğini de oluşturmaktadır. Bu nedenle çocukluk travması çok olan kişilerin ruhsal açıdan sorunlara eğilimi, sevgi ve anlayışla büyüyen çocuklara göre daha fazla olabilir. Bu gibi farklar aslında zarar görme ile doğrudan alakalı bir durumdur.

Hak etmediği halde, bir şey yapmadığı halde travmalara maruz kalan çocuklarda güvensizlik ve buna bağlı huzursuzluk hissi çok yaygındır. Hayatının ilerleyen yıllarında bazı kişiler bunu fark ederek kendilerini onarmakta, bazıları ise sürekli bir depresyon içerisinde yaşamakta ve hayatının büyük bölümünü mutsuz şekilde geçirebilmektedir.

İş Hayatında Huzursuzluk

Bazı huzursuzluklar, iş hayatı gibi dış etkenlerden kaynaklanan ve ekonomik şartlar nedeniyle meydana gelebilir. Bir işe devam etmek zorunda kalan ve sevmediği işi yapmak zorunda olan bir kişi, hayatında mutsuzluk ve huzursuzluk hakim olarak yaşar. Çünkü istemediği bir şeyi yapmaya zorlanmıştır. Bu tür durumlarda kişi kendisi huzursuzluk çözme yolunda mücadeleye karar vermeli ve sabırlı bir şekilde düşünce ve hislerine karşı koymalıdır. İş değiştirmek, severek yaptığı iş bulmak, çevreden gerektiği zamanlarda destek istemek önemli konulardır. Özellikle çocuklu ailelerde bir de mutsuz bir evlilik eklenince hayat iyice çekilmez hale gelebilir. Yani köklü değişiklik yapılacağı zaman bundan kaçınmamak gerekir.

Kötü Enerjili İnsanların Etkileri

Etrafımızda sevdiğimiz insanlara ihtiyacımız vardır, fakat sizi gereksiz yere sürekli kötü enerjiyle dolduran kişilere karşı kendiniz önlem alabilirsiniz. Başkalarının kendi karakter yapısı, kendi mutsuzluklarının kötü enerjisini siz üstlenmek zorunda değilsiniz.

Bir kişinin sıkıntılı ruh halini konuşarak çözüm üretmek için paylaşabilirsiniz. Gerçekten ihtiyaç olan hallerde paylaşımlarla kötü enerji dağılabilir. Fakat sürekli ve gereksiz yere enerjisi kötü olan, sizi de gereksiz şeylerle tüketen insanların konuştuklarına filtre sistemi geliştirebilirsiniz.

Huzursuzluğu yok etmek için kendinizle barışmanız, başkaları ve kendiniz arasında bir mesafe koyarak kendi değerinizi atlamamanız önemlidir. Hatalara rağmen farkındalıkla beraber kendinizi affetmeyi ve düzelmeyi istemek fayda edebilir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/huzursuzluga-neden-olan-durumlarla-mucadele.200/
 
15 Haz 2020
9
6

Huzurlu olabilmenin yolu dinimize uymaktan geçer. İnsanlar dînine bağlılıkları nispetinde huzurlu olabilirler. Tabii ki dini vecibelerini yerine getiren kişilerin başına da kötü olaylar gelebilir, hasta olabilirler, sıkıntı çekebilirler. Fakat onlar ne olursa olsun metânetini korur, sabredip şükrederek bu durumu kendi lehine çevirmesini bilirler. Yaşadığımız huzursuzluktan kurtulmak, içsel huzura kavuşmak için önce bizi huzursuz eden şeylere karşı neler yapabileceğimizi düşünmeli, rotamızı buna göre çizmeliyiz. Örneğin ailemizin tavırlarından dolayı mı huzursuz oluyoruz? O halde onları karşımıza alıp güzelce konuşmayı deneyebiliriz. Geçim sıkıntısı bizi huzursuz ediyorsa önemli olan ve olmayan ihtiyaçlarımızı ayırarak bütçe planlaması yapmalı, kazancımızı daha verimli kullanmak için gereksiz alışverişlerimizden feragat etmeliyiz. Bunun gibi her sorunu kaynağına inerek düzeltmeye çalışmalı, sebebe yönelik çözüm odaklı yaklaşım sergilemelidir. Çünkü biz kendi sorunlarımızın farkında olmaz ve bunları düzeltmek için çabalamazsak, başkası bizim için hiçbir şey yapmayacaktır.
 
10 Kas 2019
13
6

Her şeyi çok fazla ciddiye alıyorsunuz, bu yüzden de çok mutsuz oluyorsunuz.

Dostoyevski
 
Üst