Herkesin Gitmek İstediği Cennet Nasıl Bir Yer?

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Herkesin Gitmek İstediği Cennet Nasıl Bir Yer?


Herkesin Gitmek İstediği Cennet Nasıl Bir Yer?​


Sadece Müslümanlıkta değil, hemen hemen her din ve inanıştaki milyarlarca insanın gitmek istediği yerdir. Hiçbirinin Cenneti görmemesine rağmen, çoğunluğundan buraya karşı büyük bir aşk ve sevgi vardır. Güzel bir yer görüldüğünde, “Cennet gibi” tabiri sıkça söylenilmekte fakat görülen hiçbir yerin, mekânın o kadar güzel olamayacağı bilinmektedir. Anne karnındaki bir bebeğin dünyayı görmeden hayal edememesi gibi insanlarda Cenneti tam olarak hayal edemez.

İslam inancına göre Cennet, çoğu kişinin dediği gibi sadece huriler ve altın saraylardan ibaret değildir. Genellikle bilinen şey orada istenilen her şeyin yapılabilmesidir ve bu doğrudur. İnsanlar cennette istedikleri her şeyi yapabilecektir. Orada insanları nefsi olmayacak, bu nedenle her şeyin olabilmesi mantıklı olarak kötü işleri kapsamamaktadır. Müslümanlara, dünyadaki rızıklardan benzersiz bir şekilde daha lezzetli olan yiyecek ve içecekler verilecektir. Orada insanlara üzüntü verecek hiçbir şey bulunmamaktadır.

Cennette ibadet etmek yoktur ancak bazıları vardır ki orada sadece Allah C.C ‘nu görmek için sadece beklerler. Şüphesiz ki cennetin en güzel şeyi budur. Ayet ve Hadislerden yola çıkarak oradaki elbiselerin ipek ve atlastan olduğu ve altın, yeşil renkli incilerle süslendiği anlaşılmaktadır. Orada sürekli gölgeler vardır ve yiyecekleri kesinlikle bitmez. Sarhoş etmeyen ve çok lezzetli içkiler vardır fakat bunu dünya içindeki içkilerle karıştırmayınız. Cennette acıkmak ve susamak diye bir şey yoktur, orada zevk için yemek yenilir. İnsanlar boş konuşmaz, kötü söz söylemez ve kalp kırmaz.

Dünya telaşında neredeyse her gün insanlar, işten veya zor geliyor, aşırı derecede yoruluyor. Cennette yorulmak ve buna benzer halsizlik gibi şeyler yoktur. Acı çekmek, korkmak, üzülmek de yoktur ve sevinmek için bir nedene ihtiyaç duyulmaz. Cennetin kendisi, insanın mutlu olmasındaki en büyük nedendir ve tek başına yetmektedir. Cennette sıcaklık ve soğukluk kimseyi rahatsız etmez, orası hep en iyi sıcaklıktadır. Sütten, baldan ve hatta öyle ki baldan bile ırmaklar vardır. Muhteşem ve etkileyici akar sular vardır. Her insanın özel hizmetçisi veya hizmetçileri vardır. İstediğiniz herhangi bir içecek veya yiyecek, altın tepsilerle sunulur.

“Cennetin neresine bakılsa bir nimet ve büyük bir mülk vardır.” İnsan 20.“

Hurilerin gerçekliği konusunda birçok insan sorgulama yapıyor. Hurilerin varlığı hakkında hem Kur’an-ı Kerim’de, hem de birçok hadislerde araştırma yapıldığı zaman, birçok kez onlardan bahsedildiği görülecektir. Böyle bir şeyden şüphe etmek insanı küfre sokar. Kur’an-ı Kerim’de huriler, kocalarını seven ve onlara hep sadık olan, gözleri iri ve saklı inciler gibi, tertemiz, şeklinde tanımlanmıştır.

İslam inancında Cennet ve onun tam zıttı olan Cehennem bazı konularda birbirine benzer olsa da bir o kadarda farklıdır. Cehennem, günahkarların, Müslüman olmayanların gideceği bir yer olarak bilinmektedir. Hz. Muhammed (S.A.V.), “Cehennemi iğne deliğinden görseydiniz, başınızı secdeden kaldırmazdınız” diyerek oranın nasıl korkunç olduğunu anlatmaya çalışmıştır.
 
A

Aytül Karalı

Misafir

Güzel bir yazı olmuş çok sade Yalın insanı Cennet konusunda çok güzel bilgilendirmiş böyle bir yere Gerçekten gitmek isterim anladığınız için teşekkür ederim severek takip ediyorum
 
17 Kas 2013
48
25

Cenneti kazanmak için onu hak etmek gerekir. Çok kolay olmasa da inanıyorum ben çokta zor değil cenneti kazanmak.

Allah'ı çok sevin onunla konuşun cevap alacaksınız bundan emin olabilirsiniz.
 
23 Eki 2012
13
6

Allah, “Evet, öyle. Âyetlerimiz sana geldi de sen onları unuttun. Aynı şekilde bugün de sen unutuluyorsun” der.

Taha 126
 
Üst