Her Sahabe Bir Yıldızdır

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Her Sahabe Bir Yıldızdır


Her Sahabe Bir Yıldızdır

Sahabelerim birer yıldızdır hangisine tutunursanız kurtulursunuz” buyurmaktadır alemlerin efendisi. Bunun anlamı sahabelerinin her birisine kefil olmaktır aynı zamanda. Onların yaptıklarının ve yapacaklarının her birisinin İslam’a uygun olduğunun altına mühür basılmasıdır. İnsanlar dünya imtihanından başarılı olmak zorundadır. Bu sınav içerisinde Peygamber Efendimizi (SAV) kendilerine örnek alarak, onun gibi yaşayarak imtihanı başarılı bir şekilde tamamlamaları mümkündür. Rabbimiz “Eğer bana iman ediyorsanız Resulüme iktiba edin” buyurmaktadır.

Peygamber Efendimiz de sahabelerinin örnek alınması ile bu imtihanı kazanmanın mümkün olduğunu bizlere tebliğ etmektedir. Bunun sebebi kendisini en iyi şekilde örnek alan kişilerin sahabeleri olduğunu bilmesinden kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda Hz. Ebubekir, Hz. Osman, Hz. Ali veya Hz. Ömer hangisinin örnek alındığı fark etmeden yaşantılarının kopyalanması durumunda başarı sağlanmış olacaktır.Her Birisin Fıtratı Farklı Sahabeler

Fıtrat olarak büyük sahabeler incelendiğinde kimisinin sinirli, kimisinin masum, kimisinin daha bilgili, kimisinin ise gözünün daha kara olduğu görülmektedir. İnsanların her birisi farklı karakterdedir. Kimisi Hz Ömer gibi gözü kara, kimisi Hz. Ali gibi ilim ve irfan sahibidir. Hangi fıtrat üzerine olursanız olun Rabbinizi anmaktan bu fıtrat sizi geri bırakmayacaktır. Sahabelerin gerçek hayatlarını örnek almamız durumunda sinirli bir insan olarak da, gözü kara bir insan olarak da onu razı etmek mümkündür.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gerçekten sahabelerin nasıl yaşadığını tespit etmek, doğru kaynaklardan faydalanmak ve ona göre yaşamaktır. Hayal kahramanı olarak ön plana çıkarılmış doğru bilgiler içermeyen bir sahabe hayatını kendimize rehber edinilmemesidir. İslam alimleri tarafından kabul edilmiş ve onaylanmış olan eserlerin incelenmesi ve buna göre örnek bir hayat alınması en doğrusu olacaktır.


Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/her-sahabe-bir-yildizdir.273/
 
12 Haz 2020
18
17

Her Müslüman bütün sahabeleri çok sevmeli, onların hikmetli sözlerini okuyarak o sözlerle amel etmelidir. Sahabelerin bazılarına düşman olmak dinimize aykırıdır, insanı ehl-i sünnet itikadından çıkarır. Örneğin bazıları Yezid'in yaptıklarını babası Hazret-i Muaviye'den bilmekte ve ve onun hakkında ileri-geri konuşarak bu büyük sahabiye saygısızlık etmektedir. Sahabelerden bahsederken sanki asker arkadaşıymış gibi "Ali, Ömer, Muaviye" diye konuşanlardan uzak durmak, onları asla dinlememek ve böyle yazılmış yazıları okumamak gerekir. Sahabelerin isimlerini saygıyla anmalı, isimlerini söylerken ya da başka birinden duyunca radıyallâhü anh yani "Allah ondan razı olsun" demeyi ihmal etmemelidir.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Adalet olmadıkça ''Yönetimin”

Edep olmadıkça
''Asaletin''

Cömertlik olmadıkça ''Zenginliğin”

Güven olmadıkça
''Sevincin”

Kanaat olmadıkça ''Fakirliğin”

Alçakgönüllülük olmadıkça ''Yükselmenin"

bir anlamı olmaz...

Hz. Ömer
 
13 Eyl 2019
106
24

“Allah’ın zalime mühlet vermesi, onu hesaba çekmeyeceği anlamına gelmez.“

Hz. Ali (r.a)
 
Üst