Hayatımız Boyunca Doğru Bildiğimiz Yanlışlar


hayatimiz-boyunca-dogru-bildigimiz-yanlislar.jpg


Hayatımız Boyunca Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Yaşantımız boyunca kulaktan dolma bilgilerle birçok şeyi olduğundan farklı öğreniyor ve çevremizdekilere aktarıyoruz. Özellikle sosyal medyanın gücü göz önüne alındığında yanlış bilgilerin hızla yayıldığı bir başka gerçek. Böylelikle aslında tamamen yanlış olan bir bilgi o kadar süratle yayılıyor ki bir anda o konu hakkında hiçbir fikri olmayan kişiler tarafından gerçek hanesine yazılıyor ve elden ele aktarılmaya devam ediyor. İşte bu şekilde meydana gelen etkileşim sonucunda aslında yanlış olan ama doğru olduğu sanılan birçok bilgi mevcut.

Bugün sizleri doğru bilinen yanlışlar hakkında aydınlatacağız.

1-
Ferdinand Macellan'ın dünyayı dolaşan ilk kişi olduğu söylenir ancak o yalnızca kat etmesi gereken mesafenin yarısını seyahat edecek kadar bir ömre sahip olmuştur.

2- Walt Disney'in ilk çiziminin Mickey Mouse olduğu miti de bir başka yanlıştır. Aslında bu çizimi yapan ilk kişi baş animatör UbIwerks'tir.

3- Napolyon'un çok kısa boylu olduğu da bir diğer sosyal medya efsanesidir ancak kendisi 1.70 boyundadır.

4- Belki de gerçeği öğrenince şaşıracağınız bilgilerin başında Edison'un aslında ampulü değil de ampulün nasıl sürekli yanacağını bulduğudur.

5- Beynimizin sadece %10'unu kullandığımız söylentisi de kafaları meşgul eden ve zaman zaman bir şaşırma ifadesi ile karşımızdakine aktardığımız yanlış bilgiler arasında yer almaktadır. Oysaki beyin tüm fonksiyonlarını biz uykudayken bile %100 kapasite ile gerçekleştirmektedir.

6- Kara kedilerin halk arasında uğursuzluk getirdiği kabul edilse de gerçekte zenginlik ve iyi şansın sembolüdürler.

7- Vücudumuzun yalnızca egzersiz yaptığımız zaman kalori yaktığı da yanlış inançlar arasında yerini almıştır. Aslında vücudumuz her hareketinde enerji harcayarak kalori yakmaktadır.

8- Afrika'daki en ölümcül hayvan olarak aslanlar lanse edilse de su aygırları Afrika'da yaşayan diğer tüm hayvanlardan çok daha fazla insanın ölümünden sorumludur.

9- Mikrodalga fırınlarının içerisine konulan besinlerde yer alan tüm faydalı öğeleri yok ettiği ise mikrodalga fırınlarının atom ve molekülleri parçalama gücünün olmamasıyla son bulması gereken dedikodular arasında.

10- Bukalemunların çevresine göre renk değiştirdiği söylenedursun aslında onlar o anki modlarına göre renk değiştirmektedir.

11- Gürültü yaparak ilerleyenlere ''Fil gibi yürüyorsun'' şeklinde hitap etmek de başlı başına bir yanlıştır. Çünkü filler oldukça sessiz bir şekilde hareket ederler.

12- Sabah uyandığınızda meyve suyu içmenizin sağlığınız açısından faydalı olduğu tavsiyesi ise oldukça zararlıdır. Gerçekte boş mide ile içilen meyve suları mide asitlerini harekete geçirmekte ve sağlığınıza zarar vermektedir.

13- Boğaların kırmızı rengine karşı agresif oldukları ve saldırıya geçtikleri de bir başka mittir. Onlar karşılarında hareket eden her şeye karşı atakta bulunurlar.

14- Yarasaların kör olduğu bilgisi de birçok kez gözümüzün önünden geçmiş ya da kulağımıza çalınmıştır ancak yarasalar görme yetisine sahip olmakla beraber radyo dalgalarını kullanarak bir yerden bir yere giderler.

15- Streçingin kaslardaki ağrıları azalttığı da hatalıdır. Sadece kaslarınızın rahatlaması için gereklidir.

16- Yanıklarınıza yağ sürecek olursanız daha çabuk iyileşir, şeklinde bir önerme muhakkak karşınıza çıkmıştır ancak tam aksi bu uygulama ısıyı içeride tutar ve daha çok acı verir. Onun yerine soğuk bir pres yapmanız daha faydalı olacaktır.

17- Farelerin en sevdiği yiyeceğin peynir olduğu da yıllardır sürekli duyduğumuz bir başka yanlış bilgidir.

18- Zeytinyağının düşük kaloriye sahip olduğu da birçok sağlık sayfasında karşımıza çıkmakta lakin onun da diğer yağ çeşitlerinden geri kalır yanı olmadığı bilimsel bir gerçek.

19- Devekuşunun korktuğu zaman kafasını kuma soktuğu da kim tarafından uydurulduğu bilinmeyen bir başka yanlış bilgidir. Devekuşu korktuğu zaman arkasına bile bakmadan kaçar.

20- Karanlıkta okuduğunuz zaman veya uzun süreli ekrana baktığınızda gözlerinizin bozulacağı da muhtemelen büyükler tarafından küçükleri korkutmak amacıyla uyduruldu. Çünkü bu durum sadece gözlerinizi yorar ve dinlendikten sonra geçer gider.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/hayatimiz-boyunca-dogru-bildigimiz-yanlislar.229/
 
19 Ara 2012
17
10

Bazı şeyler insanloglu tarafından hayat boyunca tamamen gerçek olarak kabul edilir. Ve bu gerçek"lerin doğru olduğu düşünülür ve buna inanılır, lakin bunlar insanlara hayatları boyunca ve hatta muhtemelen nesilden-nesile anlatılan çok yaygın bilinen efsanelerden başka bir şey değillerdir.
 
11 Haz 2020
71
89

Umarım bu yazı, herkesin doğru bildiği yanlışlarından dönmesine vesile olur. Özellikle yazıda da belirtildiği gibi kara kedilerin uğursuzluk getireceği inancı çok yaygındır ve bu durum dîni bakımdan yanlıştır. 12. madde de yazdığı gibi birçok insan sabahları meyve suyu içmenin faydalı olduğunu düşünmektedir ve bu uygulama diyet programlarında sıkça yapılan bir hatadır. Aç karna meyve suyu içmenin mideyi tahriş ettiği bir gerçektir. Sonuç olarak Hedeflerimize ulaşabilmek istiyorsak yanlışlarımızdan vazgeçmemiz gerekir.
 
11 Haz 2020
1
1

Arkadaş bu ne yazdıklarının hepsini yanlış biliyormuşum :D bildiğim doğru yok. Zamanında çok yanlış bilgiler öğretmişler
 
11 Haz 2020
1
1

Bu yazıyı okuduktan sonra anladım ki her doğru bildiğim şey yanlışmış. Böyle konuları daha fazla araştırmak gerek demek ki
 
13 Eki 2014
1
1

Gerçekten mükemmel bir makale olmuş bende dünyayı bu adam o zamanki teknoloji ile nasıl dolaştı meğerse dünyanın ancak yarısını kat edebilmiş tır. Su aygirlarının yılda 3bin insanın ölümüne neden olduğunu da dün bir tane belgeselde izlemiştim
 
11 Haz 2020
1
0

Her zaman gerçek diye biliyodum. Özellikle %10 beyin kullanımını ben %1 diye biliyodum. Meğersem %100 müş. İlginç
 
17 May 2013
15
11

Bu kadar yanlışı doğru olarak bilmek hayatımızda değiştireceği şey sanırım; aaa bu böylemiymiş, vay be, entersan yada hadi yaaa gibi şaşkınlık belirten bir kaç ünlemden öte geçmeyeceği aşikardır. Edison ampülü değilde ampülün sürekli yanışını bulmuş vay beee. Farelerin en sevdiği yiyeceği merak eden var mıdır? ya da fareyi yemeğe davet edecek biri sanırım yoktur. :D
 
21 Haz 2020
18
5

Yanlışı doğru olarak bilmek, doğruyu yanlış sanıp ona saldırmak bir insanın düşebileceği en kötü durumlardan biridir. Yazınızda bildirdiğiniz yanlışların doğrusunu öğrenerek bilgilerimize bir yenisini eklemiş olduk. Bu yanlış bilgiler dini bakımdan insanı zarara sokmasa da, maalesef İslamiyetle ilgili doğru bilinen yanlışlar da çoktur. Kendini hoca îlan edenlerin yalnış fetvaları, herkesin din hakkında konuşması, yazıp çizmesi, doğru-yanlış her bilginin ortaya karışık bir salata gibi farklı internet sitelerinde insanlara servis edilmesi, çok üzücüdür.
 
21 Haz 2020
21
14

Doğru diye bildiği bir şeyin yanlış oolduğunu öğrenince kabul etmek ve o yanlışından dönmek büyük bir erdemdir. Bazıları gerçeği görmesine rağmen hatalarında bile bile ısrar etmekte ve hakikatlere arkasını dönmektedir. İşte "kendi düşen ağlamaz" sözü bu gibi insanlar için söylenmiştir. İnsan, yanlışlarının farkına varınca onlardan vazgeçmeli ve doğruya yönelmelidir. Paylaştığınız yazı genel kültür bilgimizi artıracak niteliktedir. Ayrıca makasın veya bıçağın elden ele verilmesi uğursuzluk getirir, kara kedi görmek uğursuzluktur şeklindeki inançlar da maalesef halk arasında yaygın olan hurafelerdendir. İnsanın bilhassa dini konularda yanlışı doğru bilmekten çok sakınması lazımdır.
 
Üst