Hayata Pozitif Bakarak Devam Etmek

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Hayata Pozitif Bakarak Devam Etmek


Hayata Pozitif Bakarak Devam Etmek

Hayat boyu yaşanan birçok olumsuzlukla baş edebilmek adına pozitif düşüncelerle yolumuza devam etmeyi öğrenmek gerekir. Çünkü hayat, olumsuzluklara rağmen mücadele etmeye devam edecek sebepler barındırır. Monoton bir hayat yaşamaktansa kendinizi geliştirmek, başarılı bir yaşam tarzı sürdürmek, ipleri her zaman elinizde tutmanız için altın kuraldır. Peki hayata neden pozitif bakamıyoruz? Pozitif bakabilmek için neler yapmamız gerekir? Tüm bu soruları gelin birlikte cevaplayalım.

Mutluluk Dışarıda Değil Kendi İçinizdedir !


Mutluluk Dışarıda Değil Kendi İçinizdedir!

Günün sonunda kendinizi rahat ve pozitif hissetmenin yolu kişinin kendisiyle olan bağından geçer. Mutluluğu ve pozitifliği kendiniz dışında herhangi bir şeye adarsanız, beklentilerinizin karşılık bulmadığı her yeni gün hayal kırıklığına uğramanıza sebep olacaktır. Hayal kırıklıkları biriktikçe sizleri önce negatifliği çekecek ve umutsuz, karamsar bir kimliğe bürünmenize zemin hazırlayacaktır. Mutluluk, kendinizde hissedebildiğiniz kadar sizinledir. Yürüdüğünüz yolda kendi mutluluğunuz sizlere eşlik etsin.

Hayatınıza ve Kendinize İnanın!


Hayatınıza ve Kendinize İnanın!

İnanmak i
çin sebep aramayan insanlar başarıyı asla yakalayamazlar. Hayatınızda sizleri mutlu edebilecek sebeplerin mutlaka var olduğunu ancak keşfedilmediğini kendinize empoze etmelisiniz. Hayat, her zaman fırsatları ve inanç duyacağınız sebepleri önünüze sermez. Kendi hayatınızın kaşifi olmak ise, her geçen gün sizleri daha pozitif biri haline getirecektir. Yeteneklerinizi, güçlü yönlerinizi, zaaflarınızı keşfederek tüm olanların bilincinde olmak kendinize güveninizi de aynı oranda arttıracaktır. Kendinize güvenmediğiniz sürece başkalarının size güvenmesini beklemek de ihtimal dahilinde değildir.

Negatif Düşüncelere Hayır Demeyi Öğrenin!


Negatif Düşüncelere Hayır Demeyi Öğrenin!

Bu hayatta dilediğiniz kadar pozitif bir kimlik taşısanız dahi, negatif düşüncelere sahip kişiler çoğu zaman hevesinizi kıracak nitelik taşırlar. Çevrenizde oldukları müddetçe açık aramaya ve asla pozitif olmamaya devam ederek sizleri de etkileyeceklerdir. Enerjinizin düşmesinin yanında hayata olumsuz bir pencereden bakarak kendinize yükler edinmemelisiniz. Bu da sadece sizinle ilgili kötü ve olumsuz düşüncelere sahip kişilerden kaynaklı istemsiz gerçekleşecektir. Her ne kadar kendinize güvenseniz dahi psikolojik olarak arafta kalmak çevrenizdeki kişiler tarafından mümkün hale gelmektedir. [ Negatif bir yaşamı pozitife çevirmek ? | Sevgiforum ]

Hayatta Başarısızlıklar da Vardır!


Hayatta Başarısızlıklar da Vardır!

Dünya üzerindeki çoğu başarılı girişimci, başarısızlıklardan doğarak bugünlere gelir. Bunun nedeni ise başarısızlıkların da olacağının bilincine vararak başarısızlıkları kabullenmektedir. Başarısızlıklarınıza kılıf uydurmak, bir süreliğine birilerini ikna etmenizi sağlasa da kendinizi ikna etmek o kadar kolay olmayacaktır. Başarısızlığın herkesin başına gelebileceğini ve kötü bir durum olmadığını düşünmeniz, hayata daha umutla ve pozitiflikle bakmanızı sağlayacaktır.

Sorumluluk Almaktan Korkmayın!


Sorumluluk Almaktan Korkmayın!

Özgüvenle orantılı olarak başarısızlık korkusu yaşayan insanlar sorumluluk almamak için her zaman kaçarlar. Hayatta hiçbir sorumluluğun altına girmeyenlerin B planı yoktur. Olumsuz şartlarla karşılaştıklarında çareyi kaçmakta ararlar. Bu da başarısızlığı getirir ve içinden çıkılmaz bir kısır döngü olarak hayatlarınıza yerleşir. Bunun olmaması adına kendinize güvenerek sorumluluk almayı ve sorumluluklarınızı yerine getirmeyi öğrenmeniz, hayat boyu sizlere olumlu dönüşler sağlayacaktır.

Kendinize Zaman Tanıyın!


Kendinize Zaman Tanıyın!

Ruh haliniz ya da istekliliğiniz insan doğası gereği her an aynı seviyede olmayacaktır. Bu nedenle bir faaliyet gösterirken motivasyonunuz düşüyorsa, bu başarısız olduğunuz ya da olacağınız anlamına gelmez. Kendinize biraz zaman vererek dinlenme ve düşünme ihtiyacınızı karşılamanız, kendi hayatınızı yönetmeniz için fırsatlar gözünüzün önüne gelecektir. Zaman, her şeyin ilacı olduğu gibi, başarının ve mutluluğun da en büyük destekçisidir. Bu nedenle kendinize tanıdığınız her zaman aralığı sizlere motivasyon ve başarı duygusu olarak geri dönecektir. Pozitif kalmayı ve hayatınızdan negatiflikleri atmayı başardığınız sürece özgürsünüzdür. Özgür olduğunuz sürece de hayatınızı kontrol etmek sizler için çocuk oyuncağı olacaktır.
 
14 Haz 2020
70
49

Paylaşım için teşekkür ederiz. Hakiki Müslümanlar yaşadıkları her olumsuzluğa rağmen hayata pozitif bakmayı başarabilirler. Onlardan olabilenlere ne mutludur. Mü'minlerin başına ne gelse kendisi için hayırdır denilmiştir. Çünkü onlar bir musîbet ile karşılaşsalar buna sabrederek sevap kazanırlar. Bir nimete nâil olsalar buna şükrederek yine sevap kazanırlar.

Hatalarından ders alırlar ve bunları tecrübeye dönüştürmesini bilirler. Yani onların umutsuzluğa düşmek için bir sebepleri yoktur.


Sizin de dediğiniz gibi aslında herkesin hayatında onu mutlu edecek sebepler vardır. Önemli olan bunların farkına varabilmek, gizli kalan bu sebepleri ortaya çıkarmaktır. Onlar hep oradadır fakat sadece üzeri örtülü olduğu için insanlar görmemekte, mutluluğu farklı yerlerde arayarak zamanını ve enerjisini tüketmektedir.

İnsan bunları iç dünyasının derinlerden çıkarabilmek için kendini dinlemeli, nefis muhasebesi yapmalı ve kendi kendini sorgulamalıdır.

Ayrıca bu yazıda belirtildiği gibi negatif insanlardan uzaklaşmak da önemlidir. 'Üzüm üzüme baka baka kararır' ve 'kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan' diye boşuna dememişlerdir.

Sürekli insanları 'demotive' eden pesimist ruhlu kişilerle beraber olmak en iyimser, hayat dolu insanların bile onlar gibi bir karaktere bürünmelerini sağlar.

Yine yukarıda belirtildiği üzere insan 'başaramadığını' da kabullenmelidir. Aşırı mükemmeliyetçi olmamak, kapasitemizi aşan işlerle uğraşmamak ve gerçekleşmesi imkânsız hayallere bağlanmamak gerekir. Başarmak nasıl bizi mutlu ediyorsa, başaramamak da cesaretlendirmeli, yeniden denemek için bizi hırslandırmalıdır.

Sorumluluk almak önemli olsa da kişi yerine getiremeyeceği şeylere girişerek kendini zor duruma düşürmemelidir. Zaten Müslüman sorumluluk sahibi insandır.

Onun kendine, ailesine, çevresine ve topluma karşı sorumlulukları vardır.

Her şeyden önce dînî vecîbelerini yerine getirmekle mükelleftir.

Yazınızın son maddesini de ihmal etmemek gerekir. İnsanın kendine vakit ayırması motivasyonunun düşmemesi için oldukça mühimdir.

Sürekli aynı şeyi yapan insan bir müddet sonra bundan usanır. İnsan gününü parçalara ayırarak planlamalı, bir denge oluşturarak işlerine de kendisine de yeteri kadar zaman tanımalıdır.

Buna kişisel bakım, hobiler, sevdiklerimizle zaman geçirmek, spor ve sanat etkinlikleri, kişisel gelişim faaliyetleri gibi şeyler dâhildir.

İnsan kendini unutmamalı, bir şeyleri kazanmaya çalışırken kendini kaybetmemelidir. Bu da kendine zaman ayırmasıyla mümkün olur.
 
Üst