Hatice-i Kübra Müminlerin Annesi

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
608
662

Hatice-i Kübra Müminlerin Annesi


Hz. Hatice Müminlerin Annesi

Peygamber efendimizin ilk hanımı olan Hz. Hatice, ilk inananlardandır ve müminlerin annesidir.

Hz. Peygamber’in En Büyük Destekçisi

556 yılında Mekke’de doğan Hz. Hatice, asil bir soydan gelmektedir. İslam öncesinde “tahire” lakabı ile tanınırdı. Yani temiz ve pak, tem bir iffet abidesiydi. Başından iki evlilik geçtikten sonra güvenilir biri olmadığı için yeniden evlenmedi. Ticaret kervanları vardı ve Mekke’nin önde gelenlerindi.

Peygamber efendimize henüz peygamberlik gelmeden önce yaşanan olağanüstü hadiseler Hz. Hatice’yi etkiledi. Muhammed 25 ve Hatice 40 yaşındayken evlendiler. Sonrasında Hatice tüm servetini kocasına bıraktı. Peygamber efendimizi her zaman üstün gördü ve onu memnun etmeye çalıştı. Misafirperver, cömert, iffetli, olgun, düşünceli, şerefli ve merhametli bir kişiydi. Efendimizin bakışından bile ne demek istediğini anlardı. Bu evlilikten dört kız ve 2 erkek çocukları dünyaya geldi.

Hz. Muhammed peygamber olma yolunda yaşadığı her olayı ilk hanımı ile paylaştı ve ondan teselli aldı. Ve sonunda ilk vahiy geldiğinde Peygamber, korkuyla koşarak evine gitti ve Hz. Hatice validemize anlattı. Sonrasında ise buna kim inanır ki deyince Hz. Hatice iman etti. İşte peygambere ilk iman eden Hz. Hatice oldu.

Hz. Muhammed başlarda gizli gizli tebliğ görevini yürütürken en büyük destekçisi Hz. Hatice oldu. İslamın açıklanması ile gelen tepkiler, işkenceler gibi her durumda Allahın peygamberinin yanında durdu. Tam 25 yıl mutlu bir evlilikleri oldu. Hz. Hatice tüm servetini Allah yolunda harcadı.

620 yılında Ramazan ayında hastalanan Hz. Hatice hayatını kaybetti. Mezarı şu an Hacun Kabristanında yer almaktadır. Aynı sene peygamber efendimiz amcası Ebu Talip’i de kaybedince 620 hüzün yılı olarak anıldı.

Hz. Hatice peygamber efendimizin en büyük hanımı idi. Bu nedenle Hatice-i Kübra ismi ile anılırdı. Vefatından sonra bile Hz. Hatice’yi korudu kolladı. Bir gün Hz. Aişe “Yâ Resûlallah! Devamlı Hatice’den bahsediyorsunuz. Halbuki Allah size ondan daha hayırlısını verdi.” dedi. Bu sözleri duyan Allah Resulü hemen Aişe’yi uyardı. “Hayır, ondan iyisi verilmedi. Çünkü o, herkes küfür içindeyken bana iman etti. Herkes beni yalanlarken o tasdik etti. Herkes malını benden esirgerken o malına ortak etti. Ve Allah bana ondan çocuklar ihsan etti.” buyurdu.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/hatice-i-kubra-muminlerin-annesi.249/
 
12 Haz 2020
18
17

Her Müslüman kadın kendisine Hazret-i Hatice annemizi ve diğer hanım sahabileri, hanım evliyaları örnek almalıdır. Onlar gibi iffet ve takva sahibi olmaya özen göstermeli, tesettüre daima riayet etmelidir. Müslüman kadın konuşmasında, giyiminde, hal ve hareketlerinde her zaman dinimizin emirlerine uymalıdır.
 
12 Haz 2020
31
20

Hz. Hatice’nin Resûlullah’ın hayatındaki en önemli rollerinden biri, peygamberlik geldiği zaman kendisine herkesten önce iman etmesi ve onu bütün varlığı ile desteklemesidir. Hz. Muhammed, Hira mağarasında bulunduğu sırada daha önce hiç karşılaşmadığı Cebrâil ona peygamber olduğunu tebliğ ettiği ve vücudunu üç defa kucaklayıp kuvvetlice sıktıktan sonra Alak sûresinin ilk beş âyetini öğrettiği zaman büyük bir heyecana kapıldı ve korkudan yüreği titreyerek evine döndü. Başına gelenleri anlattıktan sonra, “Bana neler oluyor, Hatice?” diyerek kendinden korktuğunu söyledi. Bunun üzerine Hz. Hatice Resûlullah’ın korku ve endişelerini gideren şu sözleri söyledi: “Öyle deme! Yemin ederim ki Allah hiçbir zaman seni utandırıp üzmez. Çünkü sen akrabanı gözetirsin, doğru konuşursun, işini görmekten âciz kimselerin elinden tutarsın, yoksulları kayırırsın, misafirleri ağırlarsın, haksızlığa uğrayan kimselere yardım edersin” (Buhârî, “Bedʾü’l-vaḥy”, 3, “Tefsîr”, 96/1, “Taʿbîr”, 1; Müslim, “Îmân”, 252).
 
18 Şub 2017
37
29

Hazret-i Hatice, yeryüzünde İslâm’a ilk inanan insan. Resûlullah Efendimiz’in Peygamberliğine ilk destek veren şerefli bir eş. Efendisinin en sıkıntılı anında, sözleriyle onu teselli eden, sevgisiyle, saygısıyla büyüklüğünü gösteren, bakışlarıyla, hizmetiyle gönlünü ferahlatan neşe dolu bir arkadaş… Kendisinden sonra gelecek İslâm hanımefendilerine, hayatı anlama, kavrama ve yaşama konularında olduğu kadar, İslâm davasına sahip çıkma hususunda da Efendimize gösterdiği refikalığı ile eşsiz bir örnek.
 
13 Eyl 2019
106
24

ALLAH'ım beni kendine ve sevdiğine yakın kıl . . !
Hz.Hatice (r.a)


Ben Hiç Birinizde Olmayan Bir Ahlakın Sahibi
Hz Muhammed 'e (S.a.v ) Aşık Oldum.
Hz Hatice (r.a)
 
Üst