Halisulasyon nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Halisulasyon nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Halisulasyonalgı bozukluğu rahatsızlıkları arasında gösterilmektedir. Gerçeklik hissi ile birlikte yaşanmakta olan fakat duyu organlarının algılayamadığı durum olarak ifade edilmektedir. Var sayılan bir durum olarak kabul edilmektedir.

Halisulasyon nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Genel olarak bu rahatsızlık içerisinde bulunanlar etrafında bulunanların duymadıkları bir takım sesleri duyduklarını iddia etmektedir. Aynı şekilde etrafında bulunan kişilerin görmedikleri bazı şeyleri gördüklerini ifade ettikleri de olmaktadır. Bu durumun çeşitleri de olabilmektedir. Aynı şekilde kimsenin duymadığı bir kokuyu duyduğunu iddia eden vakalara da rastlanmaktadır. Gördüğü veya hissettiği şeye kesin olarak bir inanış vardır durum içerisinde bulunanlar rahatsız olduğunu kabul etmezler. Böyle bir durumda ikna olmaları çok mümkün değildir. Tedaviye ihtiyaç duyulan bir durumdur.Halisulasyon Bir Hastalık mıdır?
Halisulasyonbir hastalık olarak değerlendirilmemektedir. Genel olarak belli başlı hastalıkların bir belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Yüksekateş,nörolojik hastalıklar, uyuşturucu madde veya fazla miktarda alkol alınması gibi durumlar ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Tanı konulması için mutlaka bir uzman yardımı alınması gerekmektedir.Halisulasyon Maneviyat İle Alakası Var mı?
Rabbini bulan her şeyi bulur. Rabbini kaybeden her şeyini kaybetmiş demektir. İlkesinden yola çıkarak bu durum değerlendirilebilir. Manevi eksiklikler insanlarda çok büyük ve derin yaralar ortaya çıkarmaktadır. Ahiret inancı bulunmayan bir kişi kedisinin bile vefat etmesi durumunda olduğunu düşünerek içinden çıkılmaz bir girdabın içerisinde kendisini bulur. Böyle bir durumda birçok psikolojik rahatsızlık olması gayet normaldir. İnsan güçlü bir varlık değildir ve kendisinden çok güçlü bir varlığa ihtiyaç duymaktadır. Bu güce olan inancın zayıflaması ile birlikte zorluklar ile mücadeleyi kendi dünyasında çözmeye çalışır fakat insan yapısı buna uygun yaratılmamıştır. Her türlü psikolojik rahatsızlığın başında maneviyat ile ilgili hususlar yer almaktadır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/halisulasyon-nedir-tedavi-yontemleri-nelerdir.271/
 
18 Şub 2017
37
29

Halüsinasyon veya varsanı, bir duyu organını uyaran hiçbir nesne veya uyarıcı olmaksızın, alınan bir sanının varlığına inanma durumudur.

Optik (görsel) halüsinasyonlar: Çoğunlukla aslında var olmayan küçük ve hareket halindeki nesnelerin görünmesi bu örneğin deliryum durumunda var olur. Akustik (işitsel) halüsinasyonlar: Genellikle şizofrenlerde yaşanmakla beraber çoğunlukla kendilerine hakaret eden, yorum getiren veya emirler veren seslerin duyulması şeklindedir. Diğer halüsinasyonlar altında olfaktorik (koku ile ilgili), somatik (iç organlarda hissedilen yanma veya ağrı) ve gustatorik halüsinasyon (tat ile ilgili) çeşitleri de bulunmaktadır.
 
12 Haz 2020
22
11

Halisulasyon, sanrı olarak da ifade edilir. Şizofreni belirtileri arasında yer alır. Altta yatan başka psikiyatrik rahatsızlıklara da işaret ediyor olabilir. Tedavinin ilk adımı, bu duruma yol açan sebeplerin tespit edilmesidir. Fakat bazen tüm tetkikler yapıldığı halde geçerli bir sebep bulunamaz. Cinlerin de hastalık yaptığı bilinmektedir. Ayrıca sihir ve büyü yapmak, yaptırmak haram olsa da, sihrin ve büyünün tesir ettiği yani insanları olumsuz etkileyerek hasta olmalarına neden olduğu bir gerçektir. Tabii ki her şey Allah'ın dilemesiyle olur, sihir ve büyü yaptıranlar tevbe etmezlerse cezalarını çekerler. Cinler de, sihir ve büyü gibi sebepler de, mikroplar ve bakteriler de kısacası hiçbir şey Allah'ın dilemesi olmadan zarar veremez. Bu yüzden her zaman Allah'a sığınmak, mümkün olduğunca abdestli gezmeye çalışmak, daima helal lokma yemek, ibadetleri ve duaları aksatmamak gerekir. Âyetel-kürsî, Felak, Nas, Fâtiha surelerini çok okumalıdır.
 
21 Haz 2020
18
5

Bazıları gaybdan sesler duyduğunu, yüksek makamlara eriştiğini, evliya olduğunu iddia etmektedir. Oysa baktığınız zaman, bu kişilerin İslam'ı yaşadığını görmeniz mümkün değildir. İşte bu kişiler, nefsinin ve cinlerin oyuncağı olmuş, gördükleri halisulasyonları, illham zannetmişlerdir. Var olmayan bir şeyi görme, olmayan bir şeyi duyma fikri bile çok korkutucudur.
Bu durum, çok acil psikiyatrik tedavi gerektirir.
 

Zeynep

Editör
4 Eyl 2016
166
74

Sanrılar genellikle algıların veya deneyimlerin yanlış yorumlanmasını içeren yanlış veya hatalı inançlardır.
 
Üst