Haç Sevgisi

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

mecca-mekke-hac-sevgisi.jpg


Haç Sevgisi

İmkanı olana zorunlu olan haç ibadeti, gitmeden de insan içine dolan bir huzurdur. Haç sevgisi ile o topraklara gitmek isteyen çok sayıda insan var.

Haç kelime anlamı olarak bir bölgeyi ziyaret etmek, bir şeye yönelmek, bir şeyi amaç edinmek olarak açıklanıyor. Dini terim olarak ise Müslümanların yılın belli günlerinde ibadet niyeti ile Kabe’yi tavaf etmeleri anlamına geliyor.

Haç Sevgisi Nasıl Olur?

İbadetin Müslümanlar için önemli büyüktür. Haç sevgisi aslında hiç yapmadan bile bir sevgi, bir tutku haline dönüşebilir. Allah’ın rızasını kazanmanın yollarından olan haç, sağlıklı ve zengin kişiye farz kılınmıştır. Müslümanların gitmek istemesi, aslında Allah’a olan sevgisindendir. Haç sevgisinin insanların içinde olması, hayırlı bir kul, ibadet eden bir kul olmasından kaynaklanır. İnançlı olan bir insan, haç sevgisi ile dolup taşar. Kutsal topraklara gitmek, orada bulunmak, haç ibadetinde ki farzları yerine getirmek için elinden geleni yapar. Büyük bir sevgi olması demek, bu ibadet ile günahlarından arınması, Allah ile karşı karşıya kalması demektir. Hac sevgisini en iyi şeklide hissetmek ise hacca gitmek ile olur. Orada tüm Müslümanlar statülerinden sıyrılır. Maddi güçlerinden uzaklaşır. Direkt olarak Allah’ın kulu olarak orada bulunur. Herkes gibidir. Herkes Allah’ın kulu olarak orda en iyi şekilde ibadetini gerçekleştirir.

Haç İbadetinin Faydaları

Haç ibadetinde Safa ile Merve yani dinin nişanesi olarak görülen yerler görülecektir. Bu alanda ibadet etmek, Allah ile baş başa kalmak kişinin kulluğunu hatırlaması, her şeyden sıyrılması demektir. Bunun için en büyük faydası, daha hayırlı bir kul olmak üzere atılan adımların haçta olmasıdır. Günahların affedilmesi, duaların kabul olması sağlanır. Haç ibadeti ile namaz kılmanın, oruç tutmanın tadı da Müslüman için çok farklı olacaktır. Kişinin İslam dinine yaklaşması, inancının güçlenmesi de haç ibadetinin sonuçları arasındadır. Haç ibadetinin faydaları dendiğinde, ilk akla gelen elbette kişinin Allah ile kuracağı iletişimde, dilediği gibi istemesi dua etmesidir.

‘‘Şüphesiz Safa ile Merve, Allah’ın nişaneleridir. Onun için her kim hac ve umre niyetiyle Kabe’yi ziyaret eder ve onları da tavaf ederse, bunda bir günah yoktur.’’(Bakara, 2/158)

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/hac-sevgisi.140/
 
11 Haz 2020
71
89

Her Müslüman bilir ki Hac, İslam'ın 5 şartından biridir. Haccetmek üzerine farz olan kişinin Hac ibadetini yapması, Allah yolunda 20 kere savaşmasından çok daha sevaptır. Hacca gidecek olan Müslüman'ın bu ibadeti helal para ile yapması, giderken tanıdıklarından helallik alması, varsa borçlarını ödemesi, üzerinde kul hakkı bırakmadan gitmesi önemlidir. Haccı kabul olan Müslümanların günahları affolur.
 
21 Haz 2020
20
2

Haç; Hıristiyanların kullandığı, artı işaretine benzer bir semboldür. Onlar Hazret-i Îsâ'nın çarmıha gerildiğine inanırlar ve taktıkları haç da onların inancına göre bunu temsil etmektedir. Oysa Hazret-i Îsâ öldürülmemiştir, göğe kaldırılmıştır, kıyamete yakın tekrar yeryüzüne inecektir. "Gökte oksijen mi var, Hazret-i Îsâ orada nasıl yaşıyor, aklım almıyor" diyen inkarcılara aldanmamalıdır. Dinimizde bildirilenlere inanmalıdır. Sonuç olarak haç yani istavriz bir kâfirlik sembolüdür. Hac ise İslam'ın 5 şartından biri olan farz bir ibadettir. Haç ve HAC birbirinden farklıdır. Kelime hatası olmuş sanırım, o yüzden belirtmek istedim. Teşekkürler.
 
Üst