Günümüzde Peygamber Sevgisi Nasıl Olmalı?

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

gunumuzde-peygamber-sevgisi-nasil-olmali.jpg


Günümüzde Peygamber Sevgisi Nasıl Olmalı?

Dünya hayatının ağırlık kazandığı şu günlerde peygamber sevgisi ve bunu hayatta asıl düstur edinme gibi değerler giderek kayboluyor.

Özellikle yeni yetişen nesillerin bu konuda büyük bir kayıp yaşadığını ifade etmek gerekir. Gelişen teknoloji ile birlikte çok farklı bir dünya içerisinde hayatlarını yaşayan gençlerimiz peygamber sevgisinden nasiplerini alamamaktadır. Bu konuda yetişkinlerin yerine getirmesi gereken önemli vazifeler bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de peygamberi tanımak ve onun hayatını kendi hayatına tatbik etmektir. Ancak bu sayede Peygamberimize olan bağlılık artırılabilir ve hayatın her anında bu hissedilebilir.

Peygamberimize ve diğer peygamberlere olan sevgiyi ve muhabbeti artırmak için öncelikle onları tanımak gerekiyor. Bunun için siyer kitapları okunabilir ve hayatları hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilir. Zaten peygamberlerin hayatlarına vakıf olunca onlara olan sevgi daha da çok artacaktır. Zira peygamberler hayatların zorlu mücadeleler içerisinde olmuş ve her daim hakkın yanında yer almışlardır. İşte bu örnek hayatlar bizlere de ışık tutacak ve her olay karşısında nasıl bir tavır takınmamız gerektiğini bizlere gösterecektir. Dolayısıyla peygamber sevgisi sadece sözde kalmayacak aynı zamanda hayatımız içerisinde bizzat yer alacaktır.

Kişi Sevdiği İle Beraberdir

Peygamber efendimizin nice hikmetli sözleri arasından bir tanesi vardır ki peygamber hasreti çekenlerin gönüllerine su serpmektedir. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde “kişi sevdiği ile beraberdir” demiş ve kendisini göremeyen ya da ahirette birlikte haşrolamayacaklarını düşünenlerin gönüllerine su serpmiştir.

Bizler de peygamberimiz ile birlikte olmak istiyorsak onu sevmeliyiz. Sevgi ise sadece sözde kalmamalı aynı zamanda davranışlarımıza da yansımalıdır. Bunun için ilk adım olarak peygamberimizi tanımakla işe başlamalıyız. Peygamberimizin hayatı hakkında kaleme alınmış son derece güzel siyer ve biyografi kitapları irdelenmelidir. Bunun yanı sıra farklı görüşlerden kimselerin düşüncelerini de okumalı ve ikisini bir arada değerlendirerek doğru olanı bulmaya çalışmalıyız. Böylelikle kafanızda oluşacak soru işaretlerinin önüne geçmek çok daha kolay olacaktır. Peygamber sevgisi hayatınızda yer edindikçe iman daha da güçlenecektir. Böylelikle Allah yolunda sırat-ı müstakimden ayrılmadan ilerlemek daha kolay olacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/gunumuzde-peygamber-sevgisi-nasil-olmali.77/
 
23 Eki 2012
13
6

Günümüzde peygamber sevgisinin tanımı !
Dün bugün yarın; zaman ölçü değil sevgide ki samimiyet ölçüdür.
Onu severken yureğinize dokunan o tatlı huzuru gün içinde mutlaka hissedeceksiniz.
Hayatın vermiş olduğu yoğunluk tempo size onu sakın ha unutturmasın. Aklınıza her geldiğinde mutlaka ona salât ve selâm gönderin.
 
3 Ocak 2015
10
13

1400 yıl önce ölçü ne ise şimdide aynı olmalıdır. Ona iftira atanlar o günde var olmuşlardır, bu günde varlar, yarında olacaklar. Siz onun kıymetli ve eşsiz bir insan olduğunu sürekli anımsayın. O alemlere rahmet olarak gönderilen müthiş bir insandı.
 
12 Haz 2020
22
11

Futbolcuların, şarkıcıların en sevdiği yemeğe varana kadar tüm hayatlarını ezbere bilen kişilerin Peygamber Efendimizin hayatı hakkında bilgiye sahip olmaması ne kadar üzücüdür. Yine hangi kanalda hangi dizi var, hepsinin isimlerini bir çırpıda sayan kişilerin, Resulullah'ın güzel isimlerinden haberdar olmaması çok acıdır. Oysa Peygamber Efendimiz'in Mahmud, Muhammed, Mustafa ve Ahmed isimlerinin dışında başka yüzlerce güzel ismi olduğu bildirilmiştir. Özellikle gençlerin Peygamber sevgisi konusunda bilinçlendirilmeleri gerekir. Resulullah sevgisinin önemi onlara anlatılmalıdır. Resulullah'ı sevmeyenin kâmil mümin olması mümkün değildir. Âhirette Resulullahın yanında olmak isteyenin onu çok sevmesi şarttır. Zira "kişi sevdiği ile beraberdir" buyrulmuştur. İnsan bu dünyada kimleri seviyor ise âhirette de onlarla birlikte olur.
 
12 Haz 2020
38
18

Bu gün herkesin kendi nazarında çok sevdiği bir kişi veya kişiler vardır. Hatta bazısı taparcasına sever.
Kimisi futbolcuya, kimisi şarkıcıya, kimisi ise bir kadına aşıktır. Bu aşk kişiyi tabii olarak değişik şeylere sevkeder.
Mesela: Hiç unutmamak, aklından çıkaramamak, onun gibi olmaya çalışmak, sözlerini tekrarlamak, her yerde görmeye çalışmak, onun gibi giyinmek, onun gibi giyineni veya konuşanı gördüğü zaman onu hatırlamak, öl dese ölecek olmak vs.. bu aşırı sevginin bir alametidir.
İşte bir kişi Kainatın efendisi Hazreti Muhammed Mustafa (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimizi bütün bu geçici aşkların fevkinde sevmez ise, sevgisi kendini de aşmaz ise imanı tamam olmuyor, yani imandan alacağı lezzete ulaşamıyor demektir.
 
Üst