Günümüzde Çocuk Yetiştirmek Neden Zorlaşmıştır

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Günümüzde Çocuk Yetiştirmek Neden Zorlaşmıştır


GÜNÜMÜZDE ÇOCUK YETİŞTİRMEK NEDEN ZORLAŞMIŞTIR​
Bir bebeğin dünyaya gelmesi dokuz aylık bir süreçtir. Ancak onu büyütmek, doğruları yanlışları öğretmek, ahlaklı bir insan olmasını sağlamak oldukça zordur. Bu durum aynı karanlıkta yolunu bulmaya benzer. Bu zorluğun farkında olan toplumlar sadece sorumluluğu anne babanın üstüne yıkmamışlardır. Büyüme ve yetiştirilme sürecinde anneanne, babaanne ve dedeler taşın altına ellerini koymuşlardır. Peki, günümüzde çocuk yetiştirmek neden zorlaşmıştır?Yaklaşık otuz beş kırk sene öncesinde insanlar diğer aile fertleriyle aynı mahallede birbirlerine çok yakın mesafede otururlardı. Aile içinde yaşanan problemler el birliğiyle çözülmeye çalışılırdı. Durum böyle olunca da çocuk büyütmenin tüm sorumluluğu anne babaya ait olmazdı. Şimdilerde ise kalabalık geniş aile ile iç içe yaşamanın yerini anne baba ve çocuktan oluşan çekirdek aile kavramı aldı. İşte, küçük köy ve kasabalardan büyük şehirlerde zorlu hayat mücadelesi vermeye başlamak anne baba olmanın sorumluluğunu da arttırmıştır.Avrupa ülkelerini incelemeden kendi toplumumuzdaki değişimlerin neler olduğunu farkına varmak sorunun neden kaynaklandığını anlamak için yeterli olur. Osmanlı imparatorluğunun kuruluş döneminden itibaren 1990 'lı yıllara gelinceye kadar geçen süreçte aile içinde anne babaya ve diğer aile büyüklerinin kararlarına saygı duyulurdu. O dönemlerde küçük yerleşim birimlerinde çocuklara verilen eğitim ve terbiye kuralları ne yazık ki şehirlerde geçerliliğini kaybetmiştir. Çocuk yetiştirirken yaşanılan sorunlar modernleşmeyle birlikte gün yüzüne çıkmıştır.

? Çocuğum Söz Dinlemiyor Ne Yapabilirim?

Çoğunluğun küçük kasabalarda yaşadığı yıllarda anne baba olmanın sorumluluğu çok ağır değildi. Aile içinde kurallar belliydi ve tüm aile fertleri bu kurallara uygun yaşamak durumundaydı. En basitinden akşam ezanı okunmadan herkes evde olmak durumundaydı. Şimdilerde ise kimin hangi saatte eve girip çıktığı belli değil. Anne baba bu duruma tepki gösterdiği zaman ise özgürlükten bahsedilir oldu. Özgür olmakla sorumluluk sahibi olmanın arasındaki ince çizgiyi karıştırmamak gerekir.Modern insan olma arzusuyla birlikte tüm dünyanın küçücük bir telefonun içine sığmasıyla birlikte tüm örf ve adetlerimizin dengesi bozuldu. Devir çok değişti ve çocukları koruyarak büyütmek çok zorlaştı. Eskiden anne babalar çocuklarının gün içinde neler yaptığından haberdar olurdu. Şimdi ise evin içinde dahi olsalar cep telefonu ve internet sayesinde çocuklarının hayatlarından bi haber yaşıyorlar. Toplumun kalıplaşmış değerlerinden uzaklaşmak haliyle aile içinde kopukluklara sebebiyet vermektedir.

Nasıl bir anne baba olunmalıdır


Nasıl bir anne baba olunmalıdır​
Bu çağda aile içinde anne baba ve çocuk arasında bir çatışma olduğu çok açık ortadadır. Çocuk yetiştirirken neler yapılmalıdır? nasıl bir anne baba olunmalıdır? gibi akıllarda birçok soru vardır. İnsanlık var olduğundan beri çocuk yetiştiriyor. Unutmayın ki süper anne baba olmak gibi bir kavram henüz bulunmadı.Bebekliğinden itibaren ergenlik çağına gelinceye kadar en ufak şeyleri sorun haline getirmemek gerekir. Çocukla alakalı her şeyi büyük bir sorun haline getirmek anneyi babayı yıprattığı kadar çocuğu da yıpratır. Dünyadaki bütün çocuklara uygulanabilen yetiştirme klavuzu yoktur. Her çocuk farklıdır. Çocuğun beklentilerini tespit edip uygun olan reçeteyi hazırlamak gerekir.Hiç şüphe yok ki herkes çocuğunun sağlıklı, mutlu, huzurlu, her alanda diğer çocuklardan daha başarılı olmasını ister. Bunu elde etmek içinde bize sunulan her öneriyi uygulamaya çalışırız. Sürekli olarak bazı uzmanlar televizyon kanallarında çocuklara nasıl davranmak gerekir? ? konusunda demeçler veriyor. Elbette ki uzmanların yapmış olduğu açıklamalar çok değerlidir. Bu önerileri uygulamaya geçirmeden önce çocuğunuzu iyi gözlemlemeniz ve ona uygun olanları hayata geçirmeniz gerekir.
? Çocukla Nasıl Vakit Geçirdiğiniz Önemli
?İyi Bir Evlat Olmanın Yolları
?Sınav Öğrencisine Anne Baba Olmak
?Ailenin Önemi
?Anne Baba Aile Sevgisi
?Anne ve Babanın Evladı Üzerindeki Hakları
?Peypamber Efendimiz (S.A.V.)’İn Çocuk Sevgisi
?Huzursuzluğa Neden Olan Durumlarla Mücadele
?Din İle Gençlerin Yüceltilmesi
?Mutluluk Uzakta Değil
 
27 Ara 2020
7
6

Akıllı telefon, tablet vs dolayı ebeveynler kolay çözümle onlara yönlendiriyor. Sonra çözülemeyen sorunlar meydana geliyor. İlk önce kendimizi eğitmemiz gerekiyor.
 
Son düzenleme:
14 Haz 2020
70
49

Anne-babalar çocuğunu düzgün yetiştirmezse, büyüdükten sonra o çocuk onların başına belâ olur. Kendilerine isyan eder, sözlerini dinlemez ve çeşitli saygısızlıklar yapar. Ondan sonra bu ebeveynler evladının hayırsız oluşundan dert yanar. 'Ağaç yaşken eğilir' diye boşuna dememişlerdir. Çocukların kalbi, hiçbir şekle girmemiş bir hamura benzetilmiştir. Onu istenilen şekle sokmak mümkündür. Evlenirken yalnızca maddiyatı ön planda tutan kişiler çocuk sahibi olduklarında da onları dînine bağlı, vatansever, topluma faydalı bir birey olarak yetiştirmekten, terbiye verip ilim öğretmekten çok, sınavda yüksek puan almasına, üniversite okumasına, yüksek maaşlı bir işte çalışmasına odaklanırlar.

Oysa iyi anneliğin ve babalığın temeli daha evlilik aşamasında atılır. Adaylar birbirinin gelir durumundan daha ziyade ehl-i sünnet i'tikâdında olup olmadığına, namaz kılıp kılmadığına, içki-kumar-fâiz gibi alışkanlıklarının olup olmadığına ve dînimizin diğer emirlerini yerine getirip getirmediğine dikkat etmelidirler.

Çiftler anne-babalarının rızâsını almadan evlendilerse öyle kurulan yuvanın mutlu bir şekilde devam etmesi zordur. Gençliğinde anne-babasına kötü davranan kişiler genelde çocuklarından da aynı muameleyi görür ve onlara söz geçiremez.

Kişilerin evlenmeden önce İslâmiyet'te nikâh hükümleri, hangi sözlerin talâk sayılıp sayılmadığı, dînimize göre hangi hallerde boşanma gerçekleşeceği, kadının kocasına ve kocanın eşine karşı yerine getirmesi gereken vazîfelerinin neler olduğu gibi konularda bilgi sahibi olmalıdırlar. Bunlar bilinmeden evlenilirse, yapılan evlilikte dînî hükümlere riayet edilmezse, anne-baba olunduktan sonra o çocuğa nasıl iyi bir eğitim verilebilir?

Şu an teknoloji oldukça gelişmiş durumdadır. Çocuklar oturdukları yerden dünyanın öbür ucundaki biriyle görüşebilmektedir. Bu da anne-babaların çocuğunu iyi yetiştirme görevini zorlaştırmaktadır. Kötü arkadaşlar, kötü neşriyatlar (gazeteler, kitaplar, videolar, siteler vb.) çocukların ahlâkını bozmakta, anne-baba onlara güzel örnek olsa bile tüm emekleri bu tür şeyler yüzünden boşa gidebilmektedir.

Onun için küçük çocukların telefon ve internet kullanımı kontrol altında olmalı; gerekiyorsa hangi sitelere girdiği, neler yaptığı takip altında tutulmalıdır. Teknoloji ve oyun bağımlısı olmamalarına dikkat edilmeli; çocuklar sportif, kültürel ve sanatsal etkinliklere yönlendirilmelidir. Tabii ki baskıcı olunmamalı; her gün farklı bir kursa gönderilerek, o seminer senin bu atölye benim mekik dokumaları istenerek çocukların oyun ve eğlence hakkı da ellerinden alınmamalıdır. Ama onlar başıboş da bırakılmamalı, teknoloji, eğitim ve eğlence ile ilgili faaliyetleri dozunda gerçekleştirilmeleri sağlanmalıdır.

Çocuğa daha küçük yaştan itibaren dînimizin emirleri öğretilmeli ve yapmaya alıştırılmalıdır. Onun yanında bağırılmamalı, küfür edilmemeli, kötü programlar ve diziler izlenmemelidir. Ayrıca çocuğa -anlamasa bile- büyük zâtların yazdığı kitaplardan okumalıdır. O bunları masal niyetine dinlese bile, arka planda din büyüklerine karşı sevgi duymaya başlayacak, kulağı dînî terimlere âşinâ olacaktır.
 
Üst