Güçlü İnsanların Özellikleri

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Güçlü İnsanların Özellikleri


Güçlü İnsanların Özellikleri

Duygusal olarak güçlü insanlar
bu gücü fiziksel güçten değil, ılımlı ve dengeli davranmalarından almaktadır. Güçlü insanlara bakıldığında hepsinde ortak olan bazı özellikler fark edilecektir.

Diğer İnsanların Düşüncelerini Umursamazlar

Güçlü insan kendi kararını verir, uygular ve bu kararı sadece kendisi doğrular. Çevresine kararlarını doğrulatmak ya da onay almak gibi bir çabası yoktur. Diğerlerinin düşüncesi ile değil kendi kriterleri ile kararlarını alarak hayatlarına yön verirler. El ne der düşüncesi duygusal kırıklığın temelinde yatar. Bu yüzden güçlü insanlar dışarıya değil, kendi içine bakar. Kendi istediklerini yaparlar ve hayallerine ulaşmak için azimle çabalarlar.

Kolayca Reddedebilirler

Yapmak istemedikler şeyler varsa zorla evet demek yerine kolayca reddedebilirler. Bunu yaparken de kırıcı, üzücü olmazlar. Reddedilen kişiyi ezmezler. Dik duruşları burada da kendisini gösterir.

Yalan söylemezler, açık sözlüdürler. Bu nedenle toplumda dobra olarak görülüp pek sevilmeyebilirler. Ancak güçlü insan kendisini de başkasını da kandırmaz. İstemediği şeyleri yapmaz.

Diğer İnsanlara Zarar Vermezler

Başkalarına zarar verme isteği kişinin kendisini yetersiz hissetmesinden kaynaklanır. İnsanları kıskanma, işlerini bozma gibi eğilimleri yoktur. Toplum içindeki birlikteliğe uyum sağlarlar. Kendisine saygı duyulmasını istedikleri konuda saygı duyarlar.

Hayatlarına Az Kişi Alırlar

Güçlü insanların özellikleri
arasında arkadaş seçimi de önemlidir. Çünkü bu kişiler arkadaş seçimini kendisi yapar ve hayatlarına az kişi alırlar. Az insanla kaliteli bir ilişki kurarlar. Çatışma içeren ilişkilerden uzak dururlar. Sakin ve sağlıklı ilişkilerin insanlarıdır.

Özellikle kendilerini negatif olarak etkileyen kişilerden uzak dururlar. Böylece onlardan olumsuz olarak etkilenmezler.

Değişimden Korkmazlar

Duygusal güçsüzlüğün en önemli belirtisinden biri değişimden korkmaktır. Güçlü insanlar yeni bir okula ya da işe giderken çekingenlik yaşamaz, kabul görüp görmeyeceklerinden endişe duymazlar. Her ortamda kendilerini oldukları gibi gösterirler, bu yüzden yeni ortamlar onlar için sorun değildir. Dolayısıyla yeni deneyimlere açıktırlar.

Kolayca Etkilenmezler

Güçlü insanlar
duydukları şeyleri hemen kabul ederek etkilenmezler. Bu bilgiyi bir kenara atar ve sorgularlar. Örneğin bir dedikodu onlar için kabul görmez. Doğrulamaya ihtiyaçları vardır. Herkesin inandığına inanmak, herkes gibi davranmak, modaya uymak gibi kaygıları yoktur. Tek olsalar bile inandıkları gibi davranırlar.

Empati Kurarlar

Güçlü insanlar karşıdaki kişiyi dinleme, anlama ve empati kurma konusunda oldukça iyidir. Kararlarını verirken empatiye ek olarak mantık ve kalp süzgecini daha iyi kullanırlar. Herkesi memnun etmeye çalışmazlar.

Hatalarını Görüp, Korkuları İle Yüzleşirler

Kendini yetersiz hisseden insanlar yanlış ya da eksik yönlerini kabul etmekte daha çok zorluk çeker. Ancak hatasını kabul eden, yanlışlarını gören, kendi karakterindeki eksikleri bilen kişi daha güçlüdür. Bunların farkında olduğu için her zaman daha iyisini amaçlarlar.

İnsani Yönleri Yüksektir

Güçlü karaktere sahip insanlar
para kazanmayı ya da çıkarları dert etmezler. Bunun yerine toplumun ortak çıkarlarını dert ederler. Örneğin adalet sahibi olmak zengin olmaktan çok daha önemlidir. Sadece kendilerini düşünmezler, herkes için en iyisini isterler. Bir toplumda yanlış davranışa ilk olarak karşı çıkan kişi güçlü kişidir. El alem ne der, tek ben mi böyle düşünüyorum ya da bana ne gibi fikirler onlar için önemli değildir. Kendi doğrularını dinlerler.

Ezber Bozarlar

Güçlü insan ezberciliği sevmez, aksine ezber bozar. Tabular onlara göre değildir. Bu yüzden sıradan konularda başarısız olurken, farklı konularda başarılı olurlar. Toplumdaki sıradan insan tipine uymadıkları için marjinal olarak adlandırılabilirler. Ancak onlar hep yeniliğin, yapılmayanın peşinde koşacaktır.

Hayatlarında bir önem sıralaması vardır ve onu takip ederler. Vakitlerini buna göre ayırırlar ve mazeret üretmezler.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/guclu-insanlarin-ozellikleri.274/
 
12 Haz 2020
18
17

Bazıları "güç" kavramından bilek gücünü, çok fazla ağırlık kaldırabilmeyi, insanlara şiddet uygulamayı anlar. Bazıları için de güç; para, şöhret, makam-mevki demektir. Oysa Müslümanlar sabırdan ve duadan güç alır. Onlar için bu iki silah, her türlü zorluğu bertaraf edebilecek güçtedir. Tevekkül etmek, insana kendini güçlü hissettirir. Kadere inananlar, başlarına gelen üzücü olaylar karşısında yıkılmaz, dimdik durur. Bu olaylar onların gücüne güç katar. Çünkü onlar, her acının insanı biraz daha olgunlaştırdığını, yaşanan kötü şeylerin bir tecrübe olduğunu bilirler. Elindeki gücü insanlara zulmetmek için kullanan dikdatörler ve zorbalar, aslında dünyanın en zavallı, en âciz insanlarıdır.
 
12 Haz 2020
42
21

  1. Dikkatleri Üzerinize Çekmeye Çalışmayın. ...
  2. Yeniden Doğrulamak: Duygusal Olarak Güçlü İnsanların Özelliklerinden Biri. ...
  3. 3. Neyi İstiyorlarsa Onu Yaparlar. ...
  4. Diğer İnsanlara Zarar Verme Gibi Bir Amaçları Yoktur. ...
  5. Arkadaşlarını Kendileri Seçerler. ...
  6. Değişimden Korkmazlar. ...
  7. 7. Etki Altında Kalmazlar.
gücüveren Allahtır. kibre kapılmamak en güzelidir.
 
21 Haz 2020
21
11

Nasıl ki, bedenimizin güçlü olması için vitaminlere ve minerallere ihtiyacımız varsa, mâneviyatımızın güçlü olabilmesi için de ibadete, duaya, zikre, tevbe-istiğfara ve gözyaşına ihtiyacımız vardır. Toplumda ağlayan insanlar zayıf, güçsüz, zavallı olarak nitelendirilir. Ağlayan insanlarla "sulu göz", "nane limonlu", "çıt kırıldım" gibi sözler söyleyerek dalga geçenler de olur. Halbuki ağlamak, yüreğin pasını temizler. Allah için ağlamak, günahlarını düşünüp pişman olup gözyaşı dökmek bir nimettir ve insanın güçsüz olduğunu değil, bilakis mânevi açıdan güçlü olduğunu gösterir. Mâneviyatı zayıf insanlar günahlarına pişmanlık duyamaz, kalpleri katı olduğu için gözlerinden yaş gelmez, dillerinden de iyi bir söz çıkmaz. O yüzden ağlamayı güçsüzlük belirtisi olarak görmemelidir. Her şeyi maddiyatla ölçen materyalistlerin güç anlayışıyla, Müslümanların güç anlayışı birbirinden çok farklıdır.
 
12 Haz 2020
25
25

Güçlü insanlar, sabretmeyi bilen insanlardır. Her şeyin hayırlısına varacağını bilip Allah' a sığınarak, ondan gelene razı olmayı bilen insandır. Bu razılıktan önce elinden geleni yapıp takdiri Allah' a bırakan insandır. İsyan etmek yerine şükredip imtihanı verebilen insandır.
 
26 Haz 2020
21
9

Güçlü insanların fikir ve düşüncelerinde pes etmek yoktur. Azim inanç, ve sürekli sağduyu hâkimdir. Kırıp dökmek parçalamak kolaydır. Önemli olan dökmeden kırmadan parçalamadan puzzle parçalarını hayatınızın tam da odak noktasına merkezine yerleştirmektir.
 
21 Haz 2020
21
14

Güçlü insanlar başkalarının fikirlerine göre şekil almaz. İnandığı değerlerden asla vazgeçmez. Yürüdüğü yolda önüne çıkan engeller onu yıldıramaz. Ancak insan ne kadar güçlü olursa olsun mutlaka bir zaafı vardır. İşte asıl güç, zaaflarına yenilmemek ve o zaafları için kendi kişiliğinden taviz vermemektir. Güç, insanlar arasında bir övünme unsurudur. Kimileri parasıyla her şeyi yapabileceğini sanır ve bununla övünür, kimileri fiziksel gücüyle insanlara üstünlük taslar. Fakat manevi bakımdan güçlü insanlar bunun aksine, övünmekten, kibirlenmekten çekinir. Allahü teâlânın sonsuz güç ve kudret sahibi olduğunu hiçbir zaman unutmaz. Gücünü insanları ezmek için kullanmaz. Her zaman güçlünün yanında olup zayıfları, fakirleri hor görenler ise bir gün kendilerinin de güçsüz duruma düşerek o insanlara muhtaç olabileceğini unutmamalıdır.
 
26 Tem 2019
92
45

Güçlü insan modeli düşüncelerini kontrol altına alabilen insanlardır. Güç derken kastedilen bedensel güç değil ! kalplerde yatan devasa büyüklükteki keşf edilmeyi bekleyendir. Enerjinizin büyük bir bölümünü düşünceye ayırın bu sizi çok güçlü yapacaktır.
 
26 Haz 2020
21
9

Başlamak için doğru olan yol, konuşmayı bırakmak ve yapmaya başlamaktır.
- Walt Disney
 
Üst