Güçlü İnsanlarda Bulunan Önemli Özellikler


Güçlü İnsanlarda Bulunan Önemli ÖzelliklerGüçlü İnsanlarda Bulunan Önemli Özellikler

Güçlü bireylerde olan önemli nitelikler, dikkatleri kendi üstüne çekmeye çalışmama, reddetme kavramıyla baş etme, diğer insanlara zarar vermekten kaçınma, değişimden korkmama ve sorumluluk sahibi olma özellikleridir. Güçlü insanlarda bulunan önemli özellikler, onlara hayatta daha başarılı olma avantajını getirir.

Dikkati Sadece Kendi Üzerine Çekmeye Çalışmama

Dikkatin sadece kendisinde olmasını istememe
, güçlü insanlarda bulunan ve başka kişilerin onları onaylamasına muhtaç olmadıklarını, yaptıkları işten emin olduklarını gösteren bir duruştur. Bu duruş, kişinin kendi sahip olduklarının yeterli ve ya yetersiz olduğunu hissetmek, anlamak konusunda diğer insanların düşüncelerine bağlı olmadığını gösterir. Kişi kendine güvenen duruşu ile kriterlerine ve idealistliğine bağlı hareket ederek başarıyı yakalar.

Diğer yandan diğer insanların düşüncelerine aşı bağımlı olma ve bu düşüncelere göre devamlı karar değiştirme, duygusal kırılganlığın en karakteristik özelliklerinden biridir. Bu da, kişinin kendi düşüncelerine hiç değer vermemesi, karşıdakilerin fikirlerini daha önemli görmesi ile eş değer bir durumdur. Bireyin kendi hayatı üzerinde kontrolü elinde tutması ise kendi düşüncelerine önem vermesi ile sağlanır.

Reddetme Kavramıyla Başa Çıkma

Reddetme kavramıyla baş etme, güçlü insanlarda bulunan önemli özellikler arasında yer alan ve yapmayı istemedikleri, kendi hedeflerine uymayan bir koşula ‘’hayır’’ diyebilmelerini sağlayan olgudur. Kişi, hayat amacına uyum sağlamayan tekliflere veya o an daha önemli bir işi varsa kendinse sunulan eğlenceli fikirlere ‘’hayır’’ diyebiliyor ve bunu karşısında yer alanı incitmeden başarabiliyorsa, güçlü bir duygusal yapıya sahiptir.

‘’Hayır’’ denilmesi gereken durumlarda duygusal dışlanma, sorgulanma endişesi yaşamamak kişiye daha büyük faydalar sağlar. ‘’ Evet ‘’ demek yerine gerçekte var olan şartlarla yüzleşmek kişinin gelişimini de olumlu yönde etkiler.

Diğer İnsanlara Zarar Vermekten Kaçınma


Diğer İnsanlara Zarar Vermekten Kaçınma

Diğer bireylere zarar vermek istememe
, güçlü insanlarda yer alan, kendilerine duydukları saygıyı karşılarındakilere duyduklarını ifade eden bir özelliktir. Karşıdaki insanlara zarar vermeyi isteme hissi, kişinin kendi içinde yaşadığı duyguların karmaşık olduğu ve duygusal olgunluğun sağlanamadığı durumlarda ortaya çıkar. Ekip çalışmasında ve başarıya ulaşmada insanların birbirlerine ihtiyaç duyduğunu ve birleşerek yükün azaltıldığını bilen güçlü bir birey, insanlara bilerek ve isteyerek zarar verme davranışında bulunmaz. Duygusal açıdan olgun biri, gerçek koşulları bileceğinden, çevresindekilerin de yararını ister.

Değişimden Korkmama

Değişimden kaçınmama, duygusal anlamda güçlü bir insanın en temel özelliğidir. Bir şeyi keşfetmek isteme eğilimi ile değişimden korkmama hissi bağlantılıdır. Yeniliklere ayak uyduran ve her zaman yeni şeyleri keşfetmeye açık olan güçlü insanlar, kendilerini geliştirmeleri gereken noktada değişim gerektiren konuları açıkça ele alarak, uygulama aşamasına geçerler. Bu duruş onları daha başarılı yaparken, sağlıklı dostluklar edinmelerine ve çevredekiler ile sağlam ilişkiler kurmalarına temel hazırlar.

Sorumluluk Sahibi Olmak


Sorumluluk Sahibi Olmak

Sorumlulukları üstlenmek
, güçlü insanın en belirgin özelliklerinden biridir. Aile, arkadaşlık, iş alanlarında çevreye saygılı ve sorumluluklarının bilincinde olan bireyler, duygusal açıdan gelişmiş ve kendileri ile barışık kişilerdir. Her hangi bir işi üstün körü yapmak yerine, benimseyerek tamamlama, diğer insanlar ile iletişimlerinde önemsememek yerine dinleme ve cevaplama niteliklerini taşırlar. Güçlü insanlarda bulunan önemli özellikler arasındaki sorumluluk bilinci, hayatta başarıyı getirir.Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/guclu-insanlarda-bulunan-onemli-ozellikler.288/
 
21 Haz 2020
21
14

Güçlü insan imkanı varken kötülük yapmayandır. Kendisine haksızlık yapandan intikam almayan ve onu affedendir. Güçlü insanlar bir yarışta rakibini yenenler değil dinimize uymayan istekleri karşısında kendi nefsini yenebilenlerdir. Güçlü olmak nefis ve şeytan adlı düşmanları alt edebilmektir. İşe yarayan güç de budur. Eğer bir insanın bilek gücü, maddi gücü varsa fakat manevi bakımdan çok zayıf, çelimsiz ise onun bu yolda başarılı olması mümkün değildir. Zihin gücü de oldukça önemlidir. Zihinsel açıdan güçlü olmayanlar, problem çözme yeteneği gelişmemiş olanlar bir sorun karşısında aceleci davranarak her şeyin daha daa çıkmaza girmesine yol açabilirler.
 
Üst