Gelin Barış Olalım

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

gelin-baris-olalim.jpg


Gelin Barış Olalım
Bu sabah Güneş yine Doğu’dan doğsun ancak ışık demetleri öyle bir aydınlatsın ki yeryüzünü dünün karanlığı, kasveti dünde kalsın, bugün bambaşka bir neşe ile aydınlansın insanlık âlemi. Ardından lütuf bulutu gelsin rahmet damlalarını salsın yeryüzüne tüm kötülüklerden arınsın sokaklar, bir daha asla kirlenmeyecekmiş gibi. Bugün başka bir dünyaya uyansın insanlar.

Gözlerini açtıklarında sevgiye susamış olduklarını fark etsinler. O sabah işe gitmek üzere yola koyulan kimseler esnafları unutmasın mesela. Köşedeki manava, az ilerideki bakkala, kasaba ‘hȃyırlı işler’ desin ayaküstü hal hatır sorsunlar birbirlerine. Ekmek sırasındaki genç bayan arkadaki yaşlı amcayı fark edince hiç tereddüt etmeden versin sırasını.

Selamlaşmayı Yayalım
Yolda birbirini dahi tanımayan insanlar göz göze geldikleri vakit dostça selamlaşsın. İki araba aynı yöne saptıkları anda ikisi de birbirine yol versin mesela, sonra gülümseyip teşekkür ederek devam etsinler yollarına. Çarpışıp kaza ile yere düşen iki beyefendi kalkıp birbirine sarılıp, özür dilesin, helallik istesin mesela. Yaşlı teyzeyi elinde poşetleriyle gören delikanlı hemen gelip alsın poşetlerini, evine kadar yardım etsin.

Sonra minnettar kalan teyzenin hȃyır dualarıyla ayrılsın oradan. İmkânsız mı bütün bunlar? Bu kadar anlayışlı ve dostvȃri yaklaşımlar yalnızca çizgi romanlardaki kahramanlarda mı görülür? Olsun işte! Ansızın bir nükleer sürur infilak etsin yeryüzüne. Gökyüzünde parçalanıp, milyonlara bölünen huzur taneleri sirayet etsin tüm insanlığın yüreğine.

Öyle ki, beş yaşındaki bir çocuğun uçurtma uçurduğu yerde yaladığı elma şekerinden aldığı haz, yüreğinde hissettiği o saf mutluluk hali sarsın tüm ruhları. Barış tankları gezsin artık sokaklarda. Dört yüz kilometre mesafeden dirlik atışı yapalım. Biraz da huzurun kabzasını kavrayalım toleransı hedef alalım. Güven gazı sıkılsın caddelerde, mutluluktan yaşarsın gözlerimiz.

Kimse kimseye makamından, mertebesinden, bulunduğu konumdan ötürü değil en yüce varlık olduğu için kıymet versin. İnsan, insana ‘insan’ olduğu için değer versin. En iyi, yıllanmış ustaların dahi öremeyeceği barış duvarları inşa edilsin. Fakat bu duvarlar bizi birbirimizden ayırmasın daha çok yakınlaşmamıza, birlik olmamıza, sıkı sıkıya kenetlenmemize yarasın. Küçük, büyük koşulsuz saygı duysun herkes birbirine.

Çözülemeyen hiçbir problem kalmasın, ufak dargınlıklar bile olmasın. Sahte tebessümler değil esaslı gülüşler yer alsın yüzümüzde. Bizde şunu insanlık görevi bilelim: gördüğümüz her göle, dereye, akarsuya hatta küçücük bir su birikintisine barış mayası çalalım, kim bilir ya tutarsa?

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/gelin-baris-olalim.278/
 
11 Nis 2020
23
12

Son günlerde okuduğum en güzel yazılardan birisi. Barış ve sevgiye dair tüm umutlarımız yeşersin.
 
21 Haz 2020
18
5

Hepimizin ortak temennilerini dile getirdiğiniz için kendi adıma teşekkür ederim. Özellikle, şu cümlenize dikkati çekmek isterim:
"Kimse kimseye makamından, mertebesinden, bulunduğu konumdan ötürü değil en yüce varlık olduğu için kıymet versin. İnsan, insana ‘insan’ olduğu için değer versin."
Gerçekten de, barışın teşekkül edebilmesi, toplumun kalkınabilmesi, sevgi bağlarının güçlenmesi için gereken en önemli şeylerden biri, insanlara insan olduğundan dolayı kıymet vermektir. Makam-mevki sahiplerini el üstünde tutup da, fakiri, yoksulu, yetimi hor görmek, itip-kakmak kâmil bir Müslümanın yapacağı şey değildir. Müslüman merhametlidir, insanları kıyafetine, parasına, dünyalık rütbesine göre ayırmaz. Üstün olmak, takva sahibi olmaya bağlıdır. Kimde haramlardan sakınma, zühd, vera, ihlas gibi faziletler varsa, üstün olan odur. Yoksa dünyadaki unvanlar, mertebeler, ödüller, iltifatlar gelip geçicidir. İnsanların övmesine aldanmamak gerekir. Bugün bizi övenler, yarın gelip bize söverler.
 
26 Tem 2019
92
45

Lütfen çocuklarınıza teşekkür etmeyi öğretin. Teşekkür ederken gocunmasınlar, çekinmesinler. Bir teşekkür yüz iyiliğin kapısını açar.
 
Üst