Ezberinde Kuran Olmayan Kul, Bomboş Eve Benzer.

Editör

Editör
13 Eyl 2019
84
59

exberinde-kuran-olmayanlar.jpg


Ezberinde Kuran Olmayan Kul, Bomboş Eve Benzer…

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav), ezberinde küçücük bir Kuran barındırmayanı boş bir eve benzetiyor.
Müslüman olmak, Müslümanlığı hakkı ile yaşamak emirlere uyarak olur. Allah’ın Resulü’nün sünnetleri ile Kuran sevgisi ve önemi anlaşılıyor. Onun söylediği, öğütlediği her şeyde Kur’an’ın dilimizden düşmemesi var.
‘‘Kur’an okuyunuz; çünkü Kur’an, kıyamet gününde kendisini okuyanlara, şefaat edecektir.’’

Peygamber Efendimiz Öğütlüyor…
Efendimiz Kur’an müjdesini bizlere verirken, Kur’an okuyan ile okumayan kul arasında ki farkı en iyi şekilde yapmıştır. Mutlaka Kur’an okuyan kişilere güzel benzetmeler yapıp, okumayanlara ise en güzel şeklide bu eksikliği ifade edecek sözler söylemiştir.
Kur’an okuyan mü’min;
Kokusu hoş, tadı güzel portakala benzetilirken…
Kur’an okumayan mü’min;
Hurma gibi tatlı; ama güzel bir kokudan mahrum...

Gibi benzetmeler yapılmıştır. ‘‘Ezberinde birazcık da olsa Kur’an bulunmayan kimseyi bomboş, harap bir eve benzetmesi’’ yapılan benzetmeler arasında.

Kuran okumanın önemi Kuran’a olan sevginin en önemli göstergesidir. Tıpkı Allah’a olan sevgi onu zikir ile oluyorsa, Kur’an a olan sevgi de onu okumak, zikretmek ve her şeyden önce Kur’an’ın ilk fırsata ele alınması ile olur.

Kur’an Sevgisinin Kula Kazandırdıkları
Allah yolunda olmak, onu hatırlamak emirlerine uymak ile olur. Emirlerine uymak ise, emrettiği kitabı okuyarak olacak. Kur’anı anlayarak okumak, ondan faziletlenmek her kul için önemlidir. İnancınızı pekiştirmek için ibadet etmek en doğru yoldur. Bu ise İslam için indirilen kitabın okunup anlaşılmasından geçer.
Kur’an okunmayan ev içindekilere dar gelir…
Huzura kavuşmanın yolu, Kuran okumaktan geçiyor. Rabbimize olan sevginin en güzel göstergesi onu hatırlatmaktır. İndirdiği kitabı okumak ibadetin en güzel göstergesidir. Ramazan aylarında bir ayda hatmetmenin mümkün olduğu Kur’an’ı kerimi diğer aylarda ne kadar okuyoruz? Satır satır ezberlememiz gereken Kur’an’ı Kerim sevgisi bize cennet kapılarını açıyor. İbadet etmeyi, Peygamber efendimize yakınlaşmayı kolaylaştırıyor. Kur’an okurken hata yapmaktan korkmadan, Allah rızası için ibadet edin.
Kur’an’ı gereği gibi güzel okuyan kimse;
Vahiy getiren şerefli ve itaatkar meleklerle beraberdir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/ezberinde-kuran-olmayan-kul-bombos-eve-benzer.55/
 
17 Kas 2013
48
25

Ezbere başlamadan önce abdest alın ve Ya Rabbî! Bana ezberlemeyi ve öğrenmeyi kolaylaştır! deyip samimi kalple dua edin.
Şunu da unutmayın ki siz Kuran-ıı Kerimin başına oturduğunuzda, şeytan bütün gücüyle size vesvese verecek ve ne kadar işiniz, probleminiz varsa aklınıza getirecek, sizi Kuran'dan alıkoymaya çalışacaktır. Bu bir oyundur, sakın tuzağa düşmeyin!
 
15 Haz 2020
9
6

Kur'ân-ı Ker'îmin her harfinde yüzbin derde yüzbin şifâ vardır diye buyrulmuştur. Kur'ân-ı Ker'im'i ezberlemenin sevabı, fazileti çok büyüktür. Hele hâfız olmak özel bir mertebedir. Kur'ân-ı Ker'îmden ezberlenen sûreleri unutmak günahtır. Her Müslüman'ın namaz kılacak kadar birkaç sûre ezberlemesi farz-ı ayn'dır. Daha fazla ezberlemenin mükâfâtı çoktur. Hâfızların da sadece Kur'ân-ı Ker'imi ezberlemekle kalmayıp, yaşantısını yüce kitabımızda bildirilen hükümlere uygun hale getirmeleri gerekir.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

Andolsun, biz bu Kur'an'da insanlar için her türlü misali değişik şekillerde açıkladık.

Fakat insan tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür.

Kehf/54
 
14 Haz 2020
70
49

Andolsun, biz bu Kur'an'da insanlar için her türlü misali değişik şekillerde açıkladık.

Fakat insan tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür.

Kehf/54

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Herkes Kur'an-ı Kerim'den ezberlediklerini unutmamak için sürekli tekrar etmelidir. Kur'andan bir şey ezberleyip sonra unutmanın çok veballi bir şey olduğu bildirilmiştir. Çocukları küçük yaştan itibaren Kur'an-ı Kerim okumaya ve ezberlemeye alıştırmalıdır. Kur'an-ı Kerim okumak büyük bir ibadettir, onu tecvid kurallarına riayet ederek okumalıdır. Hiçbir meal ve tefsir Kur'an-ı Kerim'in yerine geçmez. Mealler Allah kelamı değil, yazanların kendi anladıklarıdır. Müslüman Kur'an-ı Kerim'i ne kadar çok okursa okusun ondan hiç bıkmaz.
 
Üst