Evliliklerde Mutluluğun Sırrı

Zeynep

Editör
4 Eyl 2016
168
74

Evliliklerde Mutluluğun Sırrı


Evliliklerde Mutluluğun Sırrı

Günümüzde boşanmaların mutlu evliliklere oranla sayısal olarak arttığı bilinmektedir. İki insanın mutlu bir yola çıkması olarak başlayan evliliklerde zaman içinde sevginin yerini alışkanlıklara bırakması evliliği mutluluk vermekten öte zorunluluklarla yürütülen bir ilişki konumuna getirmektedir. Ancak iki tarafından birbirine sevgi ve saygıyla yaklaşması sonucunda evlilikleri mutlulukla yürütebilmek mümkündür.

Evlilikte öncelikli olması gereken kişilerin birbirlerine duydukları saygıdır. Saygı ile yoğrulan ilişkiler sevgiyi arttırarak eşlerin birbirlerine daha özenli davranmasına yardımcı olacaktır. Saygının sevgiyi beraberinde getirdiği söylemleri evlilik ilişkilerinde kesin doğruluğu olan bir yaklaşımdır. Birlikte bir ömrü paylaşırken birbirlerinin tercihleri, özel yaşam alanlarına, hobilerine ve evlilik dışı yaşamlarına saygı duymaları çiftlerin bu evliliğe olan bağlılıklarını arttıracak önemdedir.

Evlilik süresince çiftlerin birbirilerinin evlilik dışı yaşamlarına saygı duymaları kadar sevgilerini ortak aktiviteleri sürdürerek perçinlemeleri önemlidir. Birlikte yapmaktan keyif alınan bir spor aktivitesi, belki hafta sonları doğa yürüyüşleri, huzuru arttıracak dinlendirici anlarda beraber zaman geçirmek evliliklerde sevginin sürekliliği sağlayacaktır. Özellikle sorunları beraber aşmak kadar huzuru da beraber deneyimlemek evliliklerin monotonluğunu engelleyecek bir detaydır.

Evliliklerse sevginin devamlılığını sağlayan bir diğer önemli nokta kişisel ve ailesel farklılıkları eleştirmeden kabul etmektir. Özellikle eleştirisel yaklaşımlarla kişisel alana müdahaleler, beğenilmeyen kişisel özelliklerin sert bir şekilde gündeme getirilmesi sevgiyi zedeleyecektir. Bu sebeple hoşlanılmayan noktalar karşılıklı olarak huzursuz edici detaydaysa eleştirici bir yöntemle değil, karşılıklı konuşarak çözüme kavuşturulmalıdır.

Zaman zaman evliliğin sevgiden uzaklaşması durumunda eşinizi bir zamanlarda çok sevdiğinizi hatırlamak evliliklerde yapıcı bir etki sağlayacağından özellikle özel günlerde var olan tüm sorunları geride bırakarak birbirinizi mutlu edecek keyifli sohbetlerle zamanınızı geçirmek evlilikte azaldı sanılan sevgi hissini yeniden hissetmenize yardımcı olacaktır.

Toplum yapısının en küçük kavramı olan aileyi oluşturan eşlerin evlilik hayatlarında sevgiyi sürekli hale getirmeleri çocuklarında sağlıklı bir ortamda huzurla büyümesine yardımcı olacaktır. Sevgi ile büyüyen çocuklar ilerde sevgiyi çevrelerine ve ailelerine verecek, böylelikle sağlıklı bir toplum yapısı oluşacaktır.
Sevgiyle yoğrulan bir evlilik sevginin kalıcı olduğu bir ailenin temeli olacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/evliliklerde-mutlulugun-sirri.169/
 
13 Haz 2020
5
7

Evliliğin mutlu bir şekilde devam edebilmesi için belirttiğiniz gibi kişilerin her şeyden önce birbirine saygı duyması çok önemlidir. Ancak ne yazık ki birbirlerinin dini vecibelerine saygı duymayan çiftler bir hayli fazladır. Örneğin sakal bıraktığı için kocasını aşağılayan kadınlar veya eşinin tesettürlü olmasından rahatsız olan, açık gezmesi için baskı yapan erkekler saygı kavramının anlamından habersizdir.
 
12 Haz 2020
31
20

Öncelikle kesinlikle saygı gelir bunun başında.Saygı ile ilerleyen bir evlilik temellerini sağlam atmıştır ve sarsılmaz bir duruma gelmiştir.
 
12 Haz 2020
38
18

Evlilikte başarının reçetesi karşılıklı güven ve sabırda yatar. Fakat bazen daha farklı nedenler evlilik yuvasının çatırdamasına neden olur. Çiftler bazen mutlu evlilik nasıl olur sorusuna anlamlı bir cevap veremezler. Bu durumda çeşitli sağlık kuruluşlarından faydalanmak en doğrusudur.
 
12 Haz 2020
25
25

Evlilikte önemli olan eşler arası anlayış ve eşlerin birbirine karşı anlayışlı olmasında yatar. Evlilik birbirine yabancı iki kişinin sürekli aynı ortamda bulunmasını gerektirdiğinden dolayı sabır ve özveri gerektirmektedir. Günümüzde birçok evlilik basit nedenler ile insanların birbirine tahammül edememesinden dolayı sonlanmaktadır. Evlilikte başarının reçetesi karşılıklı güven ve sabırda yatar. Evlilikte karşılıklı anlayış ve özverinin önemi, sevginin harmanlamasıyla güzel bir yuva inşaa eder.
 
21 Haz 2020
17
8

Evlilikte mutsuzluk çoğu zaman her iki tarafın da "ben haklıyım" demesinden kaynaklanır. Oysa insan, kendisi haklı olsa bile, eşine "sen haklısın" dese olaylar kavga derecesine varmaz. Alttan almasını bilmek ve ortamı alevlendirmek yerine soğutmaya çalışmak gerekir. En mutlu evliliklerde bile zaman zaman tartışmalar olur. Ancak çiftler, en ufak meseleyi dağ gibi büyütürse, birbirlerine ağzına geleni söylerse, aralarında ne sevgi ne saygı kalmaz. Evlilikleri devam etse bile, yalnızca kağıt üzerinde kalır, formaliteden öteye geçmez. Evliliğin, ömür boyu sürecek bir işkenceye dönüşmemesi için, kadının da erkeğin de birbirine karşı anlayışlı olması gerekir. Ayrıca dışarıdaki sorunları evliliklere yansıtmamalı, her gün eve girerken, yaşanan problemleri kapının dışında bırakmalıdır. Mesela iş yerinde kötü bir gün geçirmiş olabilirsiniz fakat bunun acısını eşinizden çıkarmamalısınız.
 

Owl

20 Tem 2020
7
1

Herşeyden önce saygılı ve aynı kafa biçiminde yaşayan insanlar olmak gerekir.Fikir uyuşmazlığı olduğu sürece mutlu olmak zor.Evlilik katlanabilir bir olay değildir.
 
3 May 2014
11
8

  • Dürüstlük
  • Saygı
  • Sevgi
Bu üç kriter ilişkiyi ayakta tutmak için bana göre en önemli faktörlerdir.
 
11 Haz 2020
1
0

Harika bir yazı olmuş çok beğendim elinize sağlık bu yazı sayesinde evliliğim daha mutlu ve huzurlu bir şekilde ilerleyecektir çok teşekkürler
 
14 Ara 2020
1
0

26 yıllık evliyim hala evliliğimizin ilk günleri gibi mutlu ve huzurluyum. Bunun öyle matematikteki gibi zor formülleri falan yok çok basit bir formül. İnsan sevdiğini daima sevmeli zorluklarda yılmamalı sevmeye devam etmeli formül bu bence.
 
Üst