Evlendikleri Günün Sabahı Ölen Cennetlik Sahabe

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

evlendikleri-gunun-sabahi-olen-cennetlik-sahabe.png


Evlendikleri Günün Sabahı Ölen Cennetlik Sahabe

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) zamanında yaşamış sahabe annelerimizden Hifa Hatun adında bir annemiz vardı. Bu annemiz çok ama çok güzel ve güzel huylu bir kadın olduğundan dolayı onunla evlenmek isteyen pek çok sahabe bulunmaktaydı. Sahabeler kese kese altın yollarken bazıları da develer hediye ederdi. Ancak Hifa Hatun bu hediyelerin hiçbirini kabul etmez ve evlenmek istemezdi.

Bir gün Hifa Hatun annemiz Peygamber Efendimizin (s.a.v) yanına giderek; ‘’ Ey Allah’ın Resulü bana öyle bir ibadet gösterin ki Allah’ın rızasını kazanayım. ‘’ der. Bunun cevabı olarak Hifa Hatun namaz ya da oruç gibi yanıtlar beklerken Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu; ‘’ Ey Hifa! Bekar insanın imanı yarımdır ve sen evlen ki imanın tam olsun.’’ diye söyler. Bunun karşılığında Hifa Hatun da; ‘’ Ey Allah’ın Resulü ben yalnız Allah rızası için evlenirim ve evleneceğim insanı da siz seçin isterim.’’ der. Orada bulunan ve Hifa Hatun’la evlenmek isteyen herkes Peygamber Efendimizin cevabını ve kimi seçeceğini merakla beklerler.

Peygamberimiz (s.a.v) ‘’ Yarın sabah namazına camiye ilk gelen kişiyi Hifa Hatun’la evlendireceğim.’’ der. Onunla evlenmek isteyen herkes sabah namazına ilk gitmek için plan yaparlar. Suheyf (ra) diy bir sahabe bulunmaktadır. Çok fakir olan bu sahabe nerde yemek bulursa yer ve evi bile olmadığından dolayı nerede uykusu glirse orada uyur. Allah Teala’ya ibadetle meşgul olan Suheyf (ra) sabah namazı için ilk camiye giden kişi olur. Peygamberimiz bu durumda Hifa Hatun Suheyf (ra) ile evlenmesini ister.

Peygamberimiz (s.a.v) Suheyf ‘e mehir olarak ne verirsin diye sorar ve hiç parası olmadığından Hifa Hatun kimse görmeden bir kese altın verir. Evlendikleri ilk günü sabaha kadar ibadet ile geçirirler ve gözyaşı dökerler. Bu durum karşısında Peygamber Efendimiz (s.a.v) ‘’ Allah sizin geceki halinizden dolayı günahlarınızı affetti’’ der ve Suheyf bunun karşısında bir daha günah işlemeden ruhumu alsın demesi ile ruhunu teslim eder. Aynı zamanda Hifa Hatun da evde vefat eder.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/evlendikleri-gunun-sabahi-olen-cennetlik-sahabe.80/
 
26 Tem 2019
92
45

Onlar öncüler hiç düşünmeden can veren hakka yürüyen yiğitler dir onlar. Hayatımızın onların yaşam tarzına göre biçimlendirilmiş olması kesinlikle kurtuluş reçetemizdir.
 
19 Ara 2012
17
10

Onlar öncüler hiç düşünmeden can veren hakka yürüyen yiğitler dir onlar. Hayatımızın onların yaşam tarzına göre biçimlendirilmiş olması kesinlikle kurtuluş reçetemizdir.

Allah tümüne rahmet etsin. Onların mekanı cennet olsun. Onlar hayata ışık tutuan eşsiz insanlar. Takip ederseniz onları yolunuzu kaybetmezsiniz.
 
12 Haz 2020
38
18

allah hepimize hifa annemiz ve suheyf r.a. gibi iman nasip etsin.


Hz. Hifâ Hatun’un tevekkülü, kazaya rızâsı ve sabrı asırlardır anlatılıp, herkes tarafından sevilip, imrenilmesine rağmen nesebi ve başka hayat hikâyesi bilinmemektedir. O gönüllerde taht kuran bir sultandı.

Eshâb-ı kirâm’ın Allahü teâlâ’ya karşı aşkları ve Nebiyi muhterem (s.a.v) karşı bağlılıkları bu kadar kuvvetliydi. Rabbim şefaatlerine nail eylesin.
 
Üst