Etkin Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?


Etkin Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?


Etkin Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?


Zaman insan yaşamında en önemli unsurdur. Zamanın iyi planlanması ise kişinin gerek kişisel yaşantısında gerek de sosyal hayatında daha başarılı bir insan olmasının önündeki etmenlerin başında gelmektedir.

Zaman ise çok dikkatli kullanılması gereken aksi halde telafisi, başa sarılması mümkün olmayan bir mücevherdir. İnsan için zaman yönetimi pek çok kulvarda kazanç elde edilmesini sağlar. Mesela ailesine veya diğer yakın çevresine kişinin zaman ayırabilmesi, kişiler arası ilişkisini olumlu yapılandırılabilmesi adına son derece önemlidir.

Bugün ve Yarın İçin

Zaman yönetimi hem bugünü daha verimli bir şekilde geçirebilmek hem de yarının planlanması adına göz önünde bulundurulması gereken başlıca noktadır. Kişi zaman yönetimi sayesinde bugününü daha iyi bir biçimde şekillendirirken ulaşmak istediği hedeflerini de daha iyi bir biçimde netleştirebilir, öngörebilir.

İnsanın iyi bir zaman yönetimi yapabilmesinin önünde kendisinin dahi fark edemediği kimi engeller bulunur çoğunlukla.

Bilgi Sahibi Olmak

İnsanın zaman yönetimini iyi bir şekilde yapamamasının başlıca sebeplerinden biri olarak zamanını nasıl verimli bir şekilde değerlendirileceğine dair bilgi sahibi olmaması gösterilebilir. Bununla beraber iş disiplini edinmek de son derece önemlidir. Yani kişinin muhakkak bir iş ajandası bulunmalı ve yapacağı işlere yönelik günlük hatta haftalık bir plan oluşturmalıdır.

Gerek çalışma arkadaşlarından gerek de patronundan bu plana ek olarak kimi işler istense bile planlarından bahsetmekten kaçınılmamalıdır. Diğer bir ifadeyle önceliklerinin belirlenip sürekli kendisinden talepte bulunan insanlara karşı bu durumu kibarca izah etmek hem iş yükünü hem zaman yönetimini olumlu bir zeminde temin etmeye yönelik güzel bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hayır, Diyebilmek

Etkin zaman yönetimi için yukarıda da ifade edildiği gibi bir düzeninin bulunması ve yerinde hayır demeyi bilerek planlarınızın ihlal edilmesine dur demeniz son derece önemlidir. Bunun dışında yapılmayı bekleyen işler arasında da bir seçim yapılmalı kimi işlere öncelik verilmelidir.

Bazı işlerin önceliği bulunur. O işler yerine getirildiğinde hem sizin motivasyonunuz artacak hem de bu başarılır seyirden ötürü işvereninizden daha az müdahaleye maruz kalacaksınızdır. Etkin zaman yönetiminde işlere öncelik vermek kadar önemli olan bir başka unsur daha bulunmaktadır. Bu ise yapılan işin niteliğine yöneliktir. Elbette işe kendinizi vererek yapmanız, potansiyelinizi sergilemeniz son derece önemlidir.

Ancak mükemmel bir iş ortaya koyma düşüncesi, beğenilmeme kaygı, eleştiriden korkarak hareket etme hem başarısızlığa hem zamanı etkin yönetememeye itecektir. Bu da kaçınılması gereken bir durumdur.

Tüm bu planlamalarda ihmal edilmemesi gereken nokta ise bu zaman yönetiminizi yalnızca iş odaklı yapmamanız gerektiğidir.

Kişinin hem ailesine hem arkadaşlarına aynı zamanda zaman ayırması başarının bir bütün olmasına olanak tanıyacaktır. Ve elbette işinize, çevrenize olduğu kadar kişinin kendisine ayıracağı zaman da duygu durumunu olumlu yönde etkileyeceğinden son derece başarılı kararlar almasına, kişisel gelişim açısından önemli bir noktaya gelmesine, zamanı verimli kullanılmasına yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/etkin-zaman-yonetimi-nasil-yapilir.346/
 
11 Haz 2020
71
89

Bu önemli konuya temas ettiğiniz için teşekkür ederim. Ne yazık ki çoğumuzun en büyük sorunlarından biri de zamanı verimli kullanamamaktır. Oysa vaktin keskkin bir kılıç gibi olduğu ifade edilmektedir. İnsan ma'layani işlerle, ne dünyasına ne de ahiretine faydası olmayan şeylerle vaktini ziyan etmemelidir. Saatlerce müzik dinlemek, TV izlemek, sosyal medyada başkalarının hayatlarıyla ilgilenmek vakit israfı değil de nedir? İnsanın daha ne kadar vakti kaldığı belli değildir ve geçen vakti de bir daha geri getirmesi olanaksızdır. Bu yüzden vakti lüzumlu şeylere sarf etmek gerekir. Zaman öldürmek için yapılan boş şeyler insanın kalbini de mânen öldürür. (Mesela okey, tavla, bilardo gibi şeyler de bunlardandır.) Oysa insan üzerine düşen şeyleri yerine getirmeye çalışsa boş vakit bulamaz, nerede kaldı ki canı sıkılsın? Ancak insanın yapması gereken şeyleri yapmayıp, başka faydalı şeylerle uğraşması da zamanı boşa kullanmaktır. Mesela daha namaz-oruç konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan bir insanın bunları öğrenmek yerine sürekli tasavvuf kitabı okuması, namaz borçları olan bir insanın bunları kılmak yerine devamlı nafile namazla meşgul olması doğru görülmemektedir.
 
14 Haz 2020
70
49

Zamanı çoğaltmak, geri getirmek, dondurmak mümkün değildir. Herkes zamanını en verimli şekilde kullanmaya çalışmalıdır. Her insan, inananlar da inanmayanlar da; gaflette/teyakkuzda olanlar da; herkes her dakika kabre bir adım daha yaklaşmaktadır. Müslüman bu bilinçle hareket etmelidir. Zamanını yönetebilmek için yapacağı şeyleri listelemeli, en önemlilerden başlamalı ve önem sırasına göre gitmelidir. Mühim olmayan işlerini daha sonraya bırakmalıdır. Gününü belli bölümlere ayırmalı, ne zaman ne yapacağını önceden belirlemelidir. Ajanda kullanmalı, alarm vb. gibi hatırlatıcılardan yardım almalıdır. Zamanı etkin kullanmasına engel olan şeylerden uzak durmaya, tamamen uzak duramıyorsa bile azaltmaya çalışmalıdır. Örneğin TV, sosyal medya, PC oyunları bunlardandır. İnsana her gün 86.000 hediye verilmektedir. Bu 86 bin saniyeyi iyi değerlendirmelidir.
 
Üst