Dünya Sizi Terk Etmeden Siz Dünyayı Terk Edin’’ Sözü Nasıl Anlaşılmalı

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

dunya-sizi-terk-etmeden-siz-dunyayi-terk-edin-sozu-nasil-anlasilmali.jpg


Dünya Sizi Terk Etmeden Siz Dünyayı Terk Edin’’ Sözü Nasıl Anlaşılmalı

Dünyada özellikle yapmış olduklarınız ya da yapacaklarınız dikkat etmeniz gereken konuları oluşturmaktadır.
İnsanlar için dünya sizi terk etmeden siz dünyayı terk edin sözü oldukça önemlidir. Doğru şekilde yorumlanması gerekir. Sözü okuyanların kendi zihniyetince yorumlanması mümkündür. Dünya sizi terk etmeden önce sizin dünyayı terk etmeniz hayrını alarak şerrinden kurtulmanızı sağlar. Ancak siz dünyayı terk etmeden önce dünya sizi terk ederse bu durumda şerrinden kurtulmanız mümkün olmayabilir.
Dünyanın üç ayrı yüzü vardır. Bunlardan birincisi Cenabı Hakk’ın esmasına bakmaktadır. Onların okunuşunu, mana-i harfiyle ayine darlık etmektedir. Dünyanın bu yüzü özellikle nefrete değil de aşka layıktır.

Dünyanın ikinci yüzü ahirete bakmaktadır. Ahiretin tarlası olarak tanımlanır. Aynı zamanda cennetin mezrasıdır. Bu yüzü birinci yüzü gibi güzeldir. Tahkire değil muhabbete layık olarak tanımlanır.
Dünyanın son yüzü ise insanların heves atına bakmaktadır. Bu yüzü çirkindir. İnsanları aldatır, fanidir, elemleridir ve zaildir. Bu nedenle nefret edilen yüzü bu yüzüdür. Hadiste anlatılan yüzü de bu yüzüdür. Bu nedenle insanların özellikle dünyanın onları terk etmesine mahal vermeden dünyayı terk etmeleri gerekir.

Dünyayı Kalben Terk Etmek Gerekir!
Belirlenmiş olan dört ayrı durum için dünyayı kalben terk etmek lazımdır.
Birincisi dünyanın ömrü kısadır. Sür’atle zeval ve gruba gitmektedir. Bu nedenle zevalin elemiyle visalin lezzeti zeval bulmaktadır.
İnsanları intizar etmekte olan ve ona doğru gitmekte olduğumuz kabil dünyanın lezzetli ve ziynetli şeylerini hediye olarak kabul etmemektedir. Dünyada güzel olarak addedilen şeyler orada çirkindir.

Dünyada özellikle lezzetli olan şeyler zehirli bala benzerler. Lezzeti olduğu gibi aynı zamanda eylemi de bulunmaktadır.
Dünya ile kabil arasında özellikle büyük bir ayrım söz konusu olmaktadır. Dünyada güzel gördüğünüz şeyler tabii hayatında aynı etkiye sahip değildir. Bu nedenle özellikle insanların bu konuda gerekli ayrımı yapması ve dikkatli olması gerekiyor.
Dünyada yaptıklarımız çoğu zaman ahiret hayatında yaşanacak olan olumsuzluklara neden olabilir. Dünyada sürdürmüş olduğumuz yaşam içerisinde özellikle lezzetli olduğunu ya da güzel olduğunu düşündüğümüz bazı şeyler günah ya da haram sayılabilirler. Bu nedenle insanların özellikle yaptıkları tercihler konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Dünyayı kalben terk etmek önemlidir. Dünyaya bağlanmamak ve özellikle dünyada son olanlardan İslamiyet’in gerektirdiği şekilde yararlanmak gerekir. Bunun aksine hareket etmek kabil hayatı açısından yaşanacak olan eziyetleri ifade etmektedir.

Hayatınızda özellikle dünyayı kalben terk etmek ve dünyaya bağlı kalmamak gerekir. Dünyada para, mal, mülk ve diğer şeylere olan bağlılığı ahiret hayatında etkili olmaması söz konusudur. Bu nedenle özellikle değer vermemek ve aynı zamanda ahiret hayatına karşı İslamiyet’in gerektirdiklerini yerine getirerek birikim sağlamak önemlidir. İnsanlar için dünya sizi terk etmeden siz onu terk edin ayeti önemli bir anlam içermektedir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/...-dunyayi-terk-edin-sozu-nasil-anlasilmali.89/
 
26 Tem 2019
92
45

Aynen şu cümle konunun özeti.
Yarın ölecekmiş gibi ahiret için ! ölmeyecek miş gibi dünya için çalışın.
 
Üst